Zawieszana bierna brona wirnikowa Astra to jedna z nowości firmy z Krośniewic. Jest to bardzo interesująca alternatywa dla chemicznej walki z zachwaszczeniem w uprawach kukurydzy, soi, słonecznika itp. przy wysokości roślin 10 – 25 cm.

Trochę już zapomnieliśmy, ale lata temu mechaniczna walka z chwastami była bardzo popularna np. na plantacjach buraka cukrowego. Służyły do tego np. wieloraki produkcji Agrometu Jawor. Astra to trochę taki wielorak w nowoczesnej interpretacji.

Elementy robocze maszyny to wycinane ze stali Hardox 15 mm w zakładzie Expomu specjalne gwiazdy – wirniki o średnicy 500 mm. Zamocowane są one parami do specjalnego wahliwego zęba sprężynowego, który umożliwia odpowiedni nacisk na podłoże. Takie sekcje rozmieszczone są w dwóch rzędach, w rozstawie 700 mm i w zależności od szerokości urządzenia (3, 4, 6 m) jest ich od 13 do 25 sztuk. Waga całości kształtuje się od 1150 do 2050 kg. Dwie większe maszyny są składane hydraulicznie.

Expom Astra nadaje się do spulchniania ziemi i wyrywania chwastów we wszystkich warunkach glebowych, a szczególnie na glebach wyschniętych. Wspomniane gwiazdy doskonale rozbijają glebę i wyrywają chwasty podrzucając je do góry. Rośliny opadają na glegę i pozostają na powierzchni do wyschnięcia, gdyż jako lżejsze opadają później niż ziemia. Duże prędkości pracy brony (10 – 25 km/h) to większa wydajność i mniejsze koszty.

Astra w wersji 4 – metrowej to wydatek rzędu 26700 zł netto. 

Gwoli ciekawostki napiszmy, że wspomniany w artykule wielorak Agromet Jawor w 1980 r. kosztował 15000 zł. Był wyposażony w 6 sekcji roboczych i ważył 400 kilogramów.