Plan restrukturyzacyjny firmy zakłada m. in. zlokalizowanie produkcji w jednym miejscu; ma to być Dobre Miasto k. Olsztyna. W związku z tym fabryka przy ul. Frezerów w Lublinie do końca roku zostanie zamknięta, a pracę straci 223 zatrudnionych tam pracowników. 

Ruchomości Ursusa zajęte przez komornika

Co ze spółką Ursus Bus? – W sądzie złożyliśmy plan restrukturyzacyjny z dwoma wariantami. Pierwszy zakłada, że sprzedajemy Ursus Bus i pozyskujemy środki ze sprzedaży. Drugi, że nie sprzedajemy Ursus Bus, a spółka ta kończy działalność. Ponieważ jesteśmy konsorcjantem i poręczycielem w kilku projektach, przejmujemy jego zobowiązania. One wejdą do masy restrukturyzacyjnej, a wtedy restrukturyzacja potrwa trochę dłużej – powiedział prezes Tomasz Zadroga w wywiadzie dla portalu Bankier.pl.

Zamykają dwa zakłady i redukują załogę o 40 proc. Co dalej z Ursusem?

Na kwiecień zaplanowano podpisanie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z konsorcjum Ursus Bus umowy dotyczącej realizacji projektu opracowania i dostawy do 1.078 bezemisyjnych autobusów do 2023 roku.

– Prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi zainteresowanymi zakupem udziałów Ursus Bus. Chciałbym w komforcie podejmować decyzje o podpisaniu umowy z NCBiR odnośnie produkcji 1.078 autobusów, z założeniem, że jej realizacja jest prawdopodobna. Mam nadzieję, że do podpisania umowy z inwestorem zainteresowanym nabyciem Ursus Bus dojdzie jeszcze w kwietniu – dodał Zadroga. W dalszej części wywiadu prezes nie wykluczył współpracy z Autosanem.