RAMSES (Renewable Energy Agricultural Multi-purpose System for Farmers) – to program wspierany przez Komisję Europejską, który ma na celu rozwój intergracji systemów przetwarzających energię słoneczną, która mogłaby zostać zmagazynowana w ogniwach fotowoltaicznych wykorzystywanych przez pojazdy rolnicze. Na razie program jest przygotowywany pod kątem krajów południowej Europy, gdzie promieniowanie słoneczne jest największe.

Według naukowców, energia słoneczna, ciepło fermentacji lub spalanie metanu mogą zastąpić tradycyjne metody i przyczynić się do polepszenia bilansu gospodarstwa. Dodatkowo przewidywana jest możliwość wykorzystania metanu wytworzonego w biogazowni do zasilania pojazdów mechanicznych po ich odpowiednim przystosowaniu.

Podczas wiosennych targów Agrotech, na stoisku IMMER można było zobaczyć m.in. prototyp wielozadaniowego pojazdu RAMSES. Maszyna jest zasilana prądem z akumulatorów, nie emituje spalin ani hałasu. Baterie mogą być doładowywane przy wykorzystaniu instalacji wiatrowo-słonecznej.

 

Autor: K.Hołownia

źródło: farmer.pl