Firma Fasterholt Maskinfabrik A/S z siedzibą w miejscowości Brande  (Dania) jest skandynawskim liderem w produkcji systemów nawodnień pól. Asortyment firmy obejmuje zarówno tradycyjne deszczownie szpulowe, jak i innowacyjne samobieżne deszczownie serii FM, na których promocji w naszym kraju chce się skupić firma APH Group Polska.

W ofercie samobieżnych deszczowni Fasterholt serii FM znajdziemy 3 grupy urządzeń: FM 2500, FM 4000 i FM 5500H. Każda z grup przeznaczona jest dla klientów poszukujących deszczowni wymagających minimalnej obsługi. Deszczownie mogą się poruszać w trakcie pracy z prędkościami od 10 do 90 m/h. W czasie przejazdu po drogach deszczownia może być transportowana za ciągnikiem z prędkością do 30 km/h.

Deszczownia Fasterholt FM5500H fot. Fasterholt
Deszczownia Fasterholt FM5500H fot. Fasterholt

Deszczownie Fasterholt serii FM odznaczają się wieloma cechami wyróżniającymi je spośród innych urządzeń na rynku, m.in.: do ich obsługi potrzebna jest mniejsza ilość przyłączy wody niż ma to miejsce w tradycyjnych deszczowniach szpulowych; posiadają możliwość zastosowania systemu Raindancer, dzięki któremu unika się nawadniania kawałków pól już wcześniej podlanych; przez zastosowanie węży o cienkich ściankach deszczownia pozwala na nawadnianie przy mniejszym ciśnieniu wody.

Możliwość zastosowania w deszczowni ramienia o szerokości 24 m z zainstalowanymi na jego końcach działkami Nelson pozwala zminimalizować wpływ wiatru na proces nawadniania. Już wkrótce firma APH będzie prezentowała klientom na pokazach deszczownię Fasterholt FM4900H z wężem o długości 850 m i średnicy 110 mm wyposażoną w układ ramienia nawadniającego z zamontowanymi działkami Nelson na końcach ramion.