Producenci ciągników intensywnie pracują nad elektryfikacją ciągników rolniczych, wydając na badania dziesiątki milionów euro. Jednak czy można przerobić ciągnik ze spalinowego na elektryczny w warsztacie? Okazuje się, że można, a nawet trzeba, jak tego życzy sobie klient.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o pracach nad przeróbką ciągnika Fendt 313 Vario na elektryczny, jakie prowadzi jeden z holenderskich dealerów firmy Fendt na zlecenie firmy Van Huizen, zajmującej się budową i utrzymaniem boisk oraz terenów zielonych.

https://www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/fendt-313-vario-na-baterie-od-tesli,106048.html

Projekt przekształcenia spalinowego ciągnika na elektryczny oparty został na gotowych rozwiązaniach firmy New Electric z Amsterdamu, zajmującej się projektowaniem i budową elektrycznych układów napędowych.

Elektryczny “przeszczep”

Specjaliści dealera Holland-Utrecht zdemontowali z ciągnika Fendt cały “klasyczny” napęd spalinowy i wszystkie podzespoły z nim związane. Za nowy napęd posłużyły dwa elektryczne silniki Simensa sprzężone z oryginalną przekładnią Vario.

Za źródło elektrycznej mocy odpowiada pakiet baterii od samochodu Tesla, który został zamontowany wokół ciągnika w specjalnych pojemnikach. Każdy z nich posiada własny układ wentylacji i ogrzewania pakietu baterii, żeby zawsze pracowały we właściwej, optymalnej dla najbardziej efektywnej pracy temperaturze.

Sprawdź ceny ciągników na portalu Giełda Rolna! 

Sporym wyzwaniem dla inżynierów było także oprogramowanie, które dopasowało charakterystykę pracy silników elektrycznych do właściwości przekładni Vario pod względem zarówno mocy, jak i momentu obrotowego.

Fendt 313 Vario na baterie - ile się ładuje?

Podstawowym problemem wynikającym z ładowania pojazdów elektrycznych jest dostępność odpowiedniej mocy ładowarek oraz związana z tym szybkość uzupełniania mocy w bateriach pojazdu.

Nowy Fendt dostosowano do ładowania z normalnego dostępnego gniazdka, a pojemność akumulatorów została dobrana w taki sposób, aby ciągnik mógł wydajnie pracować minimum 8 godzin dziennie przy średnim obciążeniu silników 50 proc.

Czas ładowania zestawów baterii ciągnika wynosi 15 godzin, a szacunkowa trwałość baterii to ok. 2000 ładowań.

Ciągnik będzie wykorzystywany do prac przy zieleni miejskiej i prac transportowych w obrębie stref zeroemisyjnych w centrach miast przez około 200 dni roboczych w ciągu roku. Przy takim obciążeniu szacuje się żywotność baterii na ok. 10 lat.

Jak podaje odpowiedzialny za konwersję Holland-Utrecht koszt przeróbki ciągnika Fendt 313 Vario na elektryczny wyniósł 250 000 euro.

Jeśli interesuje was ten projekt, zobaczcie naszą galerię.