Fendt prezentuje na europejskim rynku nową serię 5- i 6-klawiszowych kombajnów zbożowych serii L. Nowa gama obejmuje 4 modele z silnikami o mocy 243 i 306 KM.

Najwięcej nowości czeka na nas w kabinie kombajnów. Najważniejszym elementem nowego układu sterowania i zarządzania kombajnem serii L jest dźwignia wielofunkcyjna zlokalizowana w przedniej części podłokietnika Variotronic. Zawiera ona elementy sterujące wymagane do obsługi najważniejszych funkcji kombajnu podczas żniw.

Ustawienia kombajnu (np. prędkość bębna, czy szczelina klepiska) mogą być prowadzone z podłokietnika przy użyciu klawiszy lub za pomocą dotykowego ekranu. Jak zapewnia niemiecki producent obsługa menu Varioterminala poprzez 7-calowy, kolorowy wyświetlacz jest dużo łatwiejsza aniżeli poprzez przyciski zamontowane w podłokietniku Fendta serii L. 

- Kombajny serii L są przeznaczone do pracy w gospodarstwach o powierzchni 200-500 ha. Oprócz nowego terminala sterującego kombajny cechują się zmodernizowanym i zunifikowanym wyglądem, który nawiązuje do rodziny większych kombajnów Fendt. Nowością są również mocniejsze w stosunku do poprzednich modeli tej serii maszyn jednostki napędowe z układem boost generującym moc przy dodatkowym obciążeniu, np. przy rozładunku ziarna podczas omłotu - mówi Damian Łączny z firmy Korbanek. 

Głównym elementem układu omłotowego kombajnów serii L jest bęben młócący o średnicy 600 mm z listwami dociążającymi. Opcjonalnie kombajny serii L są dostępne również w konfiguracji z dodatkowym bębnem Power Feed Roller (PFR) i separatorem obrotowym Multi Crop Separator plus (MCS plus).

Power Feed Roller odpowiada za wyrównanie masy i przyśpieszenie jej podawania do przenośnika pochyłego. Dzięki temu w dalszej kolejności może być wykorzystana cała szerokość bębna młócącego.

MCS plus to z kolei dodatkowy separator zainstalowany za rotorem głównym, którego średnica tak, jak w przypadku tego pierwszego elementu wynosi 600 mm. Separator MCS plus może być załączany z poziomu operatora maszyny na czas omłotu wilgotnych zbóż. Załączenie dodatkowego bębna odbywa się poprzez zmianę położenia klepiska (z nad bębna za pomocą siłownika elektrycznego przesuwane jest ono pod dodatkowy separator i łączy się z klepiskiem bębna głównego).

Fendt serii L może być skonfigurowany z przyrządem żniwnym FreeFlow i PowerFlow o szerokości od 4,8 do 7,6 m. Pierwszy to tradycyjny heder, natomiast wyróżnikiem drugiego elementu jest zastosowanie przenośnika taśmowego, przed przenośnikiem ślimakowym, który ułatwia transport i zbiór dłuższego materiału. 

Nowy Fendt serii L, będzie zaprezentowany podczas targów Agrotech 2015.