Kilka dni temu miała miejsce uroczystość „zawieszenia wiechy” na wznoszonych budynkach. Projekt budowlany w Hohenmölsen obejmuje dwie części: lakiernię i centrum logistyczne, a jego łączna wartość wynosi 18 mln euro. Budowa obu budynków rozpoczęła się w grudniu 2020 r. Centrum logistyczne zostanie oddane do użytku we wrześniu tego roku, a lakiernia latem 2023 roku.

W nowej lakierni będzie wykorzystywane zarówno katodowe malowanie zanurzeniowe (KTL) jak i malowanie proszkowe elementów z cienkiej i grubej blachy. Oba procesy malowania spełniają normy środowiskowe zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Gruntowanie elementów będzie wykonywane bez użycia metali ciężkich w kąpieli zanurzeniowej o zawartości wody 80 procent – z wykorzystaniem farb wodorozcieńczalnych nie zawierających metali ciężkich, rozpuszczalników ani związków lotnych. Pozostałości po malowaniu proszkowym będą natomiast przetwarzane i  ponownie wykorzystywane.

Chcesz kupić używany ciągnik? Sprawdź ratę!

Nowe centrum logistyczne z kolei uzupełni proces produkcyjny w zakresie składowania i wysyłki podzespołów produkowanych w Hohenmölsen do innych zakładów Fendt. Jego przepustowość szacowana jest na około 40 ciężarówek dziennie.

– Lakiernia i centrum logistyczne to ważne inwestycje w przyszłość zakładu produkcyjnego w Hohenmölsen – mówi Christoph Gröblinghoff, prezes zarządu AGCO/Fendt. – Aby w przyszłości lepiej spełniać wysokie wymagania jakościowe stawiane produktom Fendt, sami zajmiemy się malowaniem naszych podzespołów. Nowa lakiernia daje nam również możliwość produkowania jeszcze większej liczby komponentów do innych produktów Fendt wytwarzanych w innych zakładach – dodaje.

W zakładzie w Hohenmölsen wytwarzane są części i podzespoły do ciągników Fendt, pras zwijających, kombajnów zbożowych i przyczep samozaładowczych. Ponadto produkowane są tu sieczkarnie Fendt Katana i opryskiwacze samojezdne Fendt Rogator 600.

Grupa AGCO nabyła zakład w Hohenmölsen w 2009 r. i od tego czasu nastąpił jego szybki rozwój. Trzynaście lat temu zatrudnionych w nim było siedmiu stałych pracowników. Obecnie w dziale produkcji, logistyki i montażu pracuje ponad 380 pracowników oraz 90 pracowników tymczasowych.

– Dzięki budowie nowoczesnej lakierni i przyległego centrum logistycznego stajemy się przyszłościową lokalizacją technologiczną. Tworzymy infrastrukturę dla kolejnych 50 miejsc pracy – podsumowuje inwestycje dr Thomas Schneiderheinze, kierownik zakładu i dyrektor zarządzający AGCO Hohenmölsen GmbH.