Podczas praktycznego szkolenia polowego Fendt Field Camp, uczestnicy spotkania mieli do dyspozycji konwencjonalne ciągniki kołowe serii: 200, 300, 700 i 900 Vario oraz flagowy, nowy model gąsienicowy Fendt 1162 Vario MT. 

Wszystkie nowe ciągniki - oprócz gąsienicowca - były wyposażone w nowe terminale dotykowe Fendt ONE. W odróżnieniu od sterowania dotychczasowymi terminalami Fendt Vario Tronic, obsługa nowych urządzeń jest całkowicie dotykowa - na zasadzie obsługi smartfona lub tabletu. Trzeba przyznać, że rzeczywiście działanie jest intuicyjne, choć wszelakich funkcji i ustawień jest ogrom i potrzeba przynajmniej krótkiego przeszkolenia aby móc się wdrożyć.

Jak jednak zauważają handlowcy, rolnicy nie będą mieli problemu z obsługą nowych monitorów, mimo iż w porównaniu do dotychczasowych, różnice są znaczące. Filozofia obsługi pozostała bowiem taka sama, a wiele rzeczy zostało wręcz uproszczonych.

Sam monitor to jednak tylko "wierzchołek góry lodowej". Fendt ONE zapewnia m.in.  łatwy dostęp do automatycznej dokumentacji cyfrowej. Z pomocą platformy Fendt Task Doc można generować funkcje służące do tworzenia, zarządzania, realizacji i dokumentowania zadań. W trybie Offboard zadania są tworzone poprzez kilka kliknięć w biurze lub w terenie i przesyłane bezpośrednio do maszyny. W trybie Onboard kierowca jest informowany o przydzielonych zadaniach, maszynach i obszarze do obróbki i może bezpośrednio przystąpić do pracy. 

Oprócz traktorów każdy z uczestników spotkania poznał możliwości ładowarki Fendt Cargo T955. Maszyna wyjątkowa m.in. dlatego, że została wyposażona w podnoszoną hydraulicznie kabinę. Oprócz tego dochodzą nieprzeciętne jak na typową ładowarkę rolniczą parametry robocze: przy ładowności 5,5 t i wysokości podnoszenia 8,5 m ładowacz Fendt Cargo T został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności pracy.

Z kolei na polu z kukurydzą pracował kombajn Fendt 5255 L w zmodernizowanej wersji - spełniający normę emisji spalin Stage 5 - z 6-rzędową, składaną przystawką do kukurydzy.

Zapraszamy na krótki film z wydarzenia, a wkrótce więcej szczegółów nt. poszczególnych rozwiązań.