Niemiecki producent ciągników należący do koncernu AGCO po raz pierwszy oficjalnie zaprezentował (25.08.2022) nowe ciągniki Fendt serii 700 Vario. To już siódma generacja tych maszyn.

W jej skład wchodzi 5 modeli: Fendt 720 Vario, 722 Vario, 724 Vario, 726 Vario i Fendt 728 Vario, charakteryzujących się mocami maksymalnymi od 200 do 300 KM. W porównaniu więc do aktualnie oferowanej 6 generacji moc znacząco wzrosła (moc 6 gen.: 140-240 KM). 

Maszyny zostały wyposażone w motory AGCO Power. To 6-cylindrowe jednostki o pojemności 7,5 l. Podobnie jak w serii 900 i 1000 Vario jednostki napędowe pracują w technologii wolnych obrotów, co oznacza, że maksymalny moment obrotowy jest generowany już przy 1300 obr./min.

Ale to nie jedyne zmiany jakie zaszły w serii 700 Vario Gen7. Traktory przejęły wiele cech z większych serii. Warto wspomnieć o takich rozwiązaniach jak choćby terminale Fendt ONE, czy napęd VarioDrive, który automatycznie rozkłada napęd na przednią i tylną oś w zależności od aktualnej potrzeby. 

Nowe technologie zastosowane w 7 generacji "siedemsetki" można mnożyć. Należą do nich choćby Fendt Vario Grip, a więc automatyczna kontrola ciśnienia w ogumieniu, hydrauliczny napęd wentylatora chłodnicy, który znacząco obniża ( o ok. 40 proc. w porównaniu do zwykłych napędów) moc potrzebną do schładzania układu, regulacja czułości układu kierowniczego i hamowania.

Warto też dodać, że prędkość maksymalna to 60 km/h i może być osiągnięta już przy 1450 obr./min. wału korbowego silnika. Taka prędkość wystarczy aby użyć ciągnik do holowania szybowców - takiego nagrania firma użyła w filmie promującym nowe traktory. 

Nowe ciągniki Fendt 700 Vario 7 generacji zaprezentowano podczas spotkania dla dziennikarzy w Wadenbrunn w Bawarii, gdzie niemiecki producent ma wydzierżawione, specjalnie przygotowane pola pokazowe i drogi testowe. Nietuzinkowa impreza zapoczątkowała jednocześnie ok. dwutygodniowy cykl szkoleń dla dealerów marki z całej Europy i kilku państwo ościennych.

Wkrótce więcej informacji nt. nowych traktorów Fendta.