Farmer:

Jakie najchętniej są wybierane formy finansowania maszyn rolniczych i dlaczego?


Szymon Stryjski, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za usługi dla rolników:

Rolnicy najchętniej korzystają z pożyczek. Aktualnie stanowią one ok. 90 proc. wszystkich umów zawieranych przez naszych klientów z segmentu agro. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim pożyczka została tak skonstruowana, aby umożliwić i maksymalnie ułatwić rolnikowi jednorazowe uzyskanie środków unijnych w jak najkrótszym czasie po podpisaniu umowy. Wielu klientów zwraca też uwagę na kwestię własności. Wybierając pożyczkę, w przeciwieństwie do leasingu, od samego początku klient staje się właścicielem finansowanej maszyny.

Dzięki pożyczce możemy sfinansować ciągniki rolnicze i kombajny, ale również sprzęt dodatkowy taki jak pługi, prasy, siewniki i opryskiwacze. Spłata odbywa się w ratach, których harmonogram można najczęściej dostosować od specyfiki produkcji w danym gospodarstwie. Przykładowo w BZ WBK Finanse & Leasing rolnik może rozłożyć swoje płatności kwartalnie albo ustalić harmonogram sezonowy przewidujący wyższe spłaty w wybranych okresach - na przykład pierwszą po żniwach, a następną na przednówku.

Samą usługę finansowania uzupełniają atrakcyjne ubezpieczenia.

Farmer:

Jakie grupy maszyn były najczęściej finansowane w tym roku?

Szymon Stryjski:

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, w finansowaniu maszyn i urządzeń rolniczych dominowały ciągniki oraz osprzęt rolniczy.

Farmer:

W jakim stopniu wzrosła popularność finansowania fabrycznego?

Szymon Stryjski:

Oferta finansowania fabrycznego od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem rolników, co wynika z optymalnego dostosowania tego rozwiązania do ich potrzeb inwestycyjnych. Klient w jednym miejscu oprócz informacji o samej maszynie, otrzymuje również zindywidualizowaną ofertę finansowania. Umożliwia to załatwienie dwóch spraw w jednym miejscu, co oznacza oszczędność czasu.

Dodatkowo, rolnicy decydujący się na pożyczkę lub leasing w programie, otrzymują bardzo atrakcyjne warunki. Wstępna decyzja o przyznaniu finansowania wydawana jest w ciągu 24 godzin od momentu złożenia kompletu wymaganych dokumentów. Wsparcie mobilnych doradców, którzy o umówionej godzinie przyjeżdżają do klientów, zapewnia z kolei sprawną obsługę i szybkie podpisanie umowy.

Aktualnie BZ WBK Finanse & Leasing jest operatorem finansowym trzech programów finansowania fabrycznego: Zetor Finance, Kubota Finansowanie Fabryczne i Weidemann Finance. Wspieramy również polski przemysł rolniczy bardzo blisko współpracując z fabryką ciągników Farmer z Sokółki.