W ofercie koncernu AGCO, mającego takie marki jak: Fendt, Massey Ferguson, Valtra i Challenger, kombajnów w ofercie nie brakuje, ale są to maszyny duże, przeznaczone dla największych gospodarstw i firm usługowych. Wkrótce jednak taka sytuacja może ulec zmianie ponieważ koncern wszedł w spółkę joint venture z Sampo Rosenlew, nabywając 10 proc. udziałów fińskiej firmy.

AGCO będzie dystrybuować Sampo Rosenlew kombajny pod swoimi markami w najważniejszych rynkach Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu, Rosji i WNP. Oprócz sprzedaży kombajnów fińskiego producenta, umowa dotyczy również ich dystrybucji oraz dostaw części zamiennych.  

 - Ten ruch stanowi dużą szansę dla rozwoju obydwu firm – powiedział podczas targów Agritechnica Gary Collar, wiceprezes i główny menadżer AGCO na Europę, Afrykę, Bliski Wschód oraz Australię i Nową Zelandię. – Dla AGCO umożliwi to rozszerzenie oferty o kombajny mniejszej kategorii, co zwiększy nasze możliwości co do oferty na rynki wschodzące Bliskiego Wschodu i zapewni potencjał dla rozwoju biznesu w sektorze leśnym – dodaje Collar.

Jali Prihti, prezes Sampo Rosenlew stwierdził: - Jesteśmy zachwyceni z powodu wprowadzenia tego Joint Venture z AGCO. W przeszłości mieliśmy już powiązania biznesowe z tą firmą i jej markami, a to nowe porozumienie pozwala nam korzystać z dużej sieci dystrybucji produktów zwłaszcza na rynki rozwijające się, tam gdzie AGCO ma silną pozycję. Ponadto, Joint Venture z AGCO daje nam dostęp do korzystania z produkcji fabrycznej AGCO, wsparcie wiedzy oraz oferuje możliwości na dalsze strategiczne relacje dla wspólnych projektów.

Sampo Rosenlew produkuje kombany zbożowe od ponad 50 lat. Oprócz tego działu, znany jest również z produckji sprzętu używanego w gospodarce leśnej.