Historia kombinatu Fortschritt Landmaschinen rozpoczęła się w 1960 r., kiedy to mocą odgórnych zarządzeń partyjnych zaczęto przymusowo zrzeszać wschodnioniemieckich producentów maszyn rolniczych pod wspólną marką - Fortschritt. Do kombinatu należało ponad 30 zakładów, fabryk, kuźni czy firm projektowych i handlowych, czasem tylko śladowo związanych z maszynami rolniczymi.

W efekcie od 1978 r. wszystkie maszyny rolnicze produkowane w NRD nosiły nazwę Fortschritt, a samo zrzeszenie obejmowało 53 podmioty.
Schyłek tej megastruktury nastąpił wraz z rozpadem NRD, kiedy to poszczególne zakłady znajdowały nowych właścicieli. Sama marka w czerwcu 1994 r. została sprywatyzowana i wkrótce zmieniła właściciela, kończąc tym ponad 30-letnie istnienie.

Trzeba przyznać, że maszyny rolnicze Fortschritt, choć w głównej mierze przeznaczone do państwowych gospodarstw rolnych w krajach demokracji ludowej, cieszyły się dużym wzięciem wśród rolników indywidualnych. Ich mocna budowa, przemyślane i trwałe rozwiązania konstrukcyjne wpływały na niezawodność i długowieczność enerdowskich maszyn.

Przyczepa samozbierająca Fortschritt E36 zbudowana na tandemowym podwoziu. Czy znalazłaby klientów w Europie? fot.Fortschritt.cn
Przyczepa samozbierająca Fortschritt E36 zbudowana na tandemowym podwoziu. Czy znalazłaby klientów w Europie? fot.Fortschritt.cn

Do dnia dzisiejszego ciągniki, kombajny, sieczkarnie samojezdne, pokosówki, prasy czy też pługi Fortschritt są w użyciu i zapewne jeszcze długo będą pracować na niejednym polu. Jednak tam, gdzie kończy się niemiecka (europejska) historia Fortschritta, zaczyna się dalekowschodnia, bo marka ta została reaktywowana w Chinach jako Fortschritt Agritech.

Fortschritt made in China, ale jakby znany

Założona w 2016 r. firma Fortschritt Agritech z siedzibą w chińskim mieście Qingdao posiada linię montażową oraz zespół badawczo-rozwojowy i projektowy składający się z niemieckich ekspertów. Choć gama produktów spod znaku kłosa jest na razie skromna, to trzeba pamiętać, że rozmach produkcji chińskich fabryk jest znacznie większy niż w Europie. Oto co oferuje Fortschritt Agritech.

Fortschritt K868

Fortschritt K868 produkowana w Chinach. fot. Fortschritt.cn
Fortschritt K868 produkowana w Chinach. fot. Fortschritt.cn

Prasa wysokiego zgniotu K868 to maszyna posiadająca automatyczny system załadunku. Testy terenowe wykazały, że K868 jest również w stanie przetwarzać słomę ryżową. Jej dane techniczne to: komora 40x 50 cm, długość kostki: 40-120 cm, prędkość wirnika: 1000 obr/min / 540, skok tłoka: 85 na minutę, szerokość robocza: 2,34 m, waga ze zsuwnią bel lub miotaczem bel: 2450 kg, rozmiar ogumienia: 10/75-15,3, minimalna wymagana moc silnika: 70 KM (zalecane 90 KM).

Fortschritt E36

Przyczepa samozbierająca Fortschritt E36 fot.Fortschritt.cn
Przyczepa samozbierająca Fortschritt E36 fot.Fortschritt.cn

Przyczepa samozbierająca E36 na podwoziu tandem. Załadunek masy zielonej odbywa się za pomocą aparatu z 5 rzędami zębów i szerokości roboczej 1,85 m. Przyczepa może być wyposażona w hamulce hydrauliczne lub pneumatyczne.

Fortschritt - przyczepa

Przyczepa 5T produkowana przez Forschritt na chiński rynek bardzo przypomina znane nam konstrukcje. fot. Forschritt.cn
Przyczepa 5T produkowana przez Forschritt na chiński rynek bardzo przypomina znane nam konstrukcje. fot. Forschritt.cn

Przyczepa ta wyposażona jest w hydrauliczne urządzenie rozładunkowe przechylane z obu stron i pneumatyczny układ hamulcowy. Wymiary: 3800 x 2100 x 550 mm (opcjonalnie 950 mm), ładowność: 4500-5000 kg, masa własna: 1400 kg, wymagana moc ciągnika: 40/50 KM.

Przyglądając się maszynom produkowanym przez Fortschritt Agritech, można odnieść wrażenie, że sprzęt ten nie jest nam obcy. Czy słusznie, osądźcie sami.

Poniżej film z pokazu prasy Fortschritt K868 w Chinach.