Fortschritt T-088, który stał się przez lata synonimem 10-tonowego rozrzutnika o podwoziu tandemowym. NRD-owska konstrukcja - mimo iż wiekowa - cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku wtórnym. W lutowym „Farmerze” postaramy odpowiedzieć na pytanie: „czy Fortschritt T-088 jest nadal godny uwagi?”

Rozrzutnik jest maszyną niejednokrotnie wykorzystywaną tylko sezonowo - w wielu gospodarstwach jedynie przez kilka dni w roku, dlatego też zakup nowej, drogiej maszyny często mija się z celem. Jest to główny powód poszukiwania przez rolników rozrzutników używanych. Z drugiej strony, to sprzęt, którego elementy konstrukcji są wyjątkowo mocno poddawane działaniu substancji przyspieszających korozję.

Nierzadko maszyna pracuje też w ciężkich warunkach terenowych: grząskiej glebie, koleinach i nierównościach, co prowadzi do przyspieszonego zużycia się także jej podwozia. Myśląc o zakupie używanego rozrzutnika, musimy mieć na uwadze, że częstą praktyką jest przeładowanie maszyny przez nakładanie na nią zbyt dużej ilości wilgotnego materiału.

W rozmowach z rolnikami oraz mechanikami na temat niezawodnych rozrzutników, model T-088 przewija się bardzo często. To maszyna uznawana przez wielu praktyków za przykład bardzo wytrzymałej i przemyślanej konstrukcji, zaprojektowana i produkowana niegdyś w Niemczech Wschodnich przez przedsiębiorstwo Fortschritt. Solidna rama i dyszel (ważące łącznie ponad 800 kg) w połączeniu z masywnym wózkiem podwozia typu tandem powodują, że maszyna użytkowana nawet w trudnych warunkach terenowych i przy znacznym przeładowaniu "daje radę" - oczywiście, do pewnych granic.

Do obornika i zielonki

Wymiary skrzyni ładunkowej w T-088 to 4550 mm długości oraz 2230 mm szerokości. Daje nam to powierzchnię podłogi na poziomie 10 m2, a przy burtach o standardowej wysokości niespełna 1 m - objętość 9,55 m3. Masa własna rozrzutnika to ok. 3,5 t, a nominalna ładowność T-088 to 10 t. W tym modelu seryjnie montowano adapter do rozrzucania obornika składający się z czterech pionowych walców oraz hydrauliczny napęd posuwu zasilany z układu hydrauliki zewnętrznej ciągnika.

Rozrzutniki Fortschritt są bardzo popularne wśród firm zajmujących się zbiorem kukurydzy na kiszonkę. Już w latach ich produkcji producent przewidział takie zastosowanie swoich maszyn, wprowadzając na rynek wersję F-997, której objętość była zwiększona do 21,3 m3. Był to rozrzutnik W wyposażeniu wersji F-997 znalazła się otwierana hydraulicznie tylna burta, która znacznie poprawiła komfort obsługi rozrzutnika.

Co znajdziemy na rynku ?

W artykule znajdą Państwo analizę ofert rynkowych. Rozpiętość cen jest bardzo duża, ponieważ w sprzedawane są zarówno egzemplarze do remontu , maszyny odnowione jak i fabrycznie nowe egzemplarze (Pomimo tego, że przedsiębiorstwo Fortschritt już nie istnieje, model T-088 jest nadal produkowany).

Sprawdziliśmy również jakie są ceny części zamiennych, ponieważ dla tych, którzy mają zaplecze warsztatowe oraz trochę czasu i chęci do majsterkowania, korzystną ofertą może być zakup egzemplarza przeznaczonego do niewielkiego remontu.

Artykuł znajdziesz w najnowszym numerze miesięcznika "Farmer" - 2/2017

>>> Zobacz, o czym piszemy w nowym "Farmerze"