PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Gleba pod wirnikami

Gleba pod wirnikami

Autor:

Dodano:

Tagi:

W porównaniu z biernymi narzędziami uprawowymi, brony wirnikowe mają bardziej skomplikowaną budowę, są droższe i wymagają większej mocy ciągnika. Ale w wielu przypadkach są niezastąpione.Droższe w zakupie i w eksploatacji - często jednak tylko teoretycznie. Na wiele rodzajów gleb aktywne narzędzia uprawowe to praktycznie jedyny środek, który pozwala je właściwie uprawić.

Na glebach ciężkich, gliniastych i zwięzłych pylastych do wyrównania gleby i skruszenia brył, ten sam lub lepszy efekt uprawy można uzyskać podczas jednego przejazdu narzędzia aktywnego, co przy kilkukrotnym użycia agregatu biernego. Oferta aktywnych narzędzi uprawowych jest duża. Podpowiadamy, na jakie szczegóły zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Dobrze dopasowana

Wybierając bronę wirnikową, nie można sugerować się jedynie dopasowaniem jej szerokości roboczej do mocy ciągnika. Niemal każdy producent oferuje bowiem te narzędzia uprawowe w różnych wersjach wzmocnienia. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy zakupie aktywnego narzędzia jest niedopasowanie go do mocy ciągnika.

Mocniejsze wersje bron są oczywiście droższe od ich lżejszych odpowiedników, ale z powodzeniem można je stosować z ciągnikami dużej mocy na glebach ciężkich, wymagających intensywnego spulchniania, jak również na glebach o lżejszej strukturze.

Możliwości zastosowania lżejszych bron nie jest już tak wiele. Praca z ciągnikiem większym niż zaleca producent na silnie zbrylonych lub zakamienionych glebach może być w najlepszym przypadku zatrzymywana za pomocą sprzęgła przeciążeniowego, w gorszych - może zakończyć się uszkodzeniami mechanicznymi zębów, a nawet przekładni.

Różnice w konstrukcji narzędzi o tej samej szerokości roboczej mogą być duże. - Inny jest profil i grubość wanny, średnica łożysk i kół zębatych, długość i grubość zębów, uchwytów na zęby itp.

Maszyny są konstrukcyjnie przystosowane do ciągników o danej mocy maksymalnej - wyjaśnia Przemysław Zajączkowski z Grupy Kverneland.

Lekk ie i wzmocnione

Ze względu na budowę bron, Kuhn podzielił swoje produkty na dwie grupy: HRB i HR. Pierwsza grupa jest przeznczona do ciągników mniejszej mocy, druga dla maszyn o mocy do 300 KM. - Brony HR mają mocniejszą przekładnię i wzmocnioną ramę, dodatkowe osłony przeciwkamieniowe - wyjaśnia Ireneusz Dobrowolski, kierownik sprzedaży Kuhn Polska. Koła zębate w wannie są smarowane specjalnym rodzajem smaru, który "na zimno" ma postać stałą, w momencie rozpoczęcia pracy stopniowo zmienia konsystencję w płynną - olejową. Smar nie podlega wymianie, przekładnia jest bezobsługowa.

W ofercie Grupy Kverneland można znaleźć narzędzia przystosowane do pracy z ciągnikami o mocach do 350 KM.

Grupa narzędzi przeznaczona do współpracy z ciągnikami o niższej mocy - do 140 KM, to NG-M 101. W jej skład wchodzą brony o dwóch szerokościach roboczych: 2,5 i 3 m. Są one przeznaczone dla mniejszych i średnich gospodarstw na niezbyt ciężkie i mało zakamienione gleby.

Uchwyty zębów są rozstawione co 25 cm, dając w rezultacie 8 zębów na metr szerokości roboczej. - W tej chwili model NG-M jest najbardziej popularnym spośród oferowanych przez nas bron wirnikowych.

Jest tak przede wszystkim dlatego, że większość kupowanych w Polsce ciągników oscyluje mocą w granicy 100- 120 KM - mówi Zajączkowski.

Charakterystyczne dla bron NG-M jest wzmocnione mocowanie wanny za pomocą specjalnej płytki o grubości 10 mm, a także łożyska stożkowe wirników, mocna i wytrzymała głowica. Dobre kopiowanie terenu mają zapewnić bronom płozy boczne, które są zamocowane na równoległoboku i dodatkowo zabezpieczone sprężyną, aby lepiej dopasować się do nierówności. Każda z bron ma możliwość agregatowania z siewnikiem: nabudowanym lub zwykłym montowanym na hydropaku (wyposażenie opcjonalne).

Zirkon 8 i Zirkon 10 - to aktywne narzędzia uprawowe z oferty firmy Lemken.

Pierwsze z nich jest lżejsze, a jego cechą charakterystyczną jest modułowa konstrukcja. Wanna i pokrywy są ze sobą zespawane, co według producenta ma zwiększyć trwałość maszyny. Za dopłatą można zamówić wydźwig hydrauliczny.

Zirkon 10 to maszyna przeznaczona do współpracy z dużymi ciągnikami rolniczymi. W skład tej serii wchodzą modele o szerokościach roboczych od 2,5 do 6 m, w tym również składane hydraulicznie.

Charakterystyczną cechą bron Zirkon jest 12 wirników na 3 m szerokości roboczej. W większości przypadków innych producentów, na trzech metrach znajdziemy 10 wirników. Zaletą większej liczby zębów jest przede wszystkim bardziej intensywna praca i rozbijanie brył na ciężkich glebach.

W ofercie Amazone można znaleźć brony wirnikowe KE oraz KG - nazywane przez producenta kultywatorami dla podkreślenia wzmocnionej konstrukcji.

KE to grupa lżejszych maszyn. 3-metrowa brona z tej serii waży 850 kg. Spora przestrzeń między osłoną a zębami sprawia, że maszyna dobrze sobie radzi nie tylko w uprawie przedsiewnej, ale również przy dużych ilościach słomy i może być wykorzystywana jako mulczer.

Narzędzia KG charakteryzują się mocnym profilem wanny, grubszymi wałkami i mocniejszymi zębami niż KE. Łukowato wygięte "zęby ciągnące", ułatwiają zagłębianie się narzędzia w glebie. Wersja Super może być dodatkowo wyposażona w hydrauliczny układ zmiany głębokości pracy i chłodnicę oleju. Szerokie wersje są dwuczęściowe, dzięki czemu możliwe jest ich hydrauliczne składanie do szerokości transportowej 3 m.

szybka wymiana zębów to niemal standard

Ważnym elementem, zwłaszcza w przypadku intensywnego wykorzystywania brony wahadłowej, jest czas wymiany zębów. Każdy z liczących się producentów tych maszyn stosuje - standardowo lub opcjonalnie - beznarzędziowy system ich wymiany. Po odblokowaniu zabezpieczenia i wysunięcia sworznia nóż można wysunąć z "kieszeni" i szybko wymienić.

Całkowita wymiana wszystkich noży jest możliwa w ciągu kilku minut.

Niektóre firmy, m.in. Amazone, stosują sprężynowe zabezpieczenie zębów, które umożliwia ich odchylanie w przypadku najazdu na kamień. Zęby są naprężone w środku nośników zębów w specjalnych kieszeniach. Kieszenie te rozszerzają się na zewnątrz tak, że pozioma część zębów może się sprężyście obrócić.

Zęby zastosowane w bronach MG-M Kverneland mają jeden wymiar (12 x 290 mm), ale można wybrać rodzaj mocowania: śrubowy (zabezpieczenie podwójnymi przeciwnakrętkami) lub szybkiego montażu "quick-fit" (sworzeń z zawleczką). Przy większych bronach Kverneland oferuje wyłącznie tę drugą opcję. Z reguły duże maszyny pracują bardziej intensywnie, stąd częstsza wymiana zębów. Producent zapewnia, iż unikalna metoda obróbki cieplnej "heat-treated" przy wykonaniu zębów zapewnia ich wysoką trwałość, przez co zmniejszają się koszty obsługi.

W przypadku Lemkena, beznarzędziowa wymiana elementów roboczych to standard w bronach Zirkon 10.

W tych narzędziach także same zęby są dłuższe i grubsze w porównaniu ze stosowanymi w Zirkon 8. Standardowa długość zęba to 340 mm. Nowością są zęby o długości niemal 400 mm dedykowane pod uprawę ziemniaków.

W przypadku Kuhna, jedynie najprostszy model HRB 302 D jest wyposażony w zęby montowane za pomocą śrub. Każdy inny model ma zęby mocowane za pomocą szybkiego mocowania "fast-fit". Zęby w bronach HR mają standardowy wymiar i pozostałe parametry jak w HRB. Opcjonalnie można jednak wybrać wzmacniane (napawane) Durakuhn oraz specjalne do uprawy ściernisk Optimix, charakteryzujące się większą długością.

Zmianę prędkości obrotowej wirników można wykonać przez wymianę kół zębatych w przekładni. Wymienia się dwa zazębiające się koła. Kombinacją ich średnic (3-4 zestawienia) ustala się obroty wirników.

Ważną zaletą większości produkowanych dzisiaj bron aktywnych jest możliwość regulacji obrotów elementów roboczych, dzięki czemu można uzyskać pożądane efekty pracy na polach o różnej strukturze gleby. Częściowo można tego dokonać przez ustawienie obrotów WOM i prędkości pracy, ale również przez odpowiednie przełożenie kół zębatych w przekładni brony.

- Zasada jest taka, że jeśli brona zaczyna pchać przed sobą ziemię, czyli nie nadąży przerobić całej masy, to albo zestaw porusza się za szybko i należy zwolnić, albo zwiększyć prędkość obrotową wirników - mówi Dobrowolski.

- Oczywiście prędkość obrotową należy dostosować przede wszystkim do rodzaju gleby i jej struktury. Bezsensowne jest zwiększanie prędkości na glebach o słabej strukturze, którą można jeszcze bardziej zniszczyć.

W przypadku Kuhna, prędkości obrotów reguluje się przez zmianę położenia pary kół w przekładni, ewentualnie przez wymianę tych kół na kombinacje kół o innej średnicy. Jeśli ktoś planuje częste zmiany przełożeń, może zamówić przekładnię Multiplex, gdzie "bieg" zmienia się za pomocą wajchy, uzyskując tym samym wybór jednej z czterech prędkości.

Wszystkie Zirkony 10 mają dwustopniową przekładnię "dual shift" z dźwignią do beznarzędziowej zmiany przełożenia i co ciekawe - możliwość odwrócenia obrotów wirników. Dzięki temu użytkownik może bardzo szybko dopasować sposób uprawy w zależności od potrzeby. Zęby są wyprofilowane w jedną stronę, dlatego mogą one pracować w pozycji "na sztorc" lub "wleczonej" - bardziej lub mniej agresywnie - wyciągając i spulchniając glebę bądź uprawiając ją przez wciskanie w głąb. W przypadku bron innych producentów zmiana intensywności uprawy odbywa się zazwyczaj przez ręczne wyjęcie i obrócenie każdego z zębów. Brony Zirkon współpracują też z prawie wszystkimi siewnikami w ofercie Lemkena.

Efekt uprawy gleby broną wirnikową powinien zakończyć wał wtórnie zagęszczający glebę, który jest jednocześnie podporą brony i służy do regulacji głębokości jej pracy.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.207.247.69
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.