Firmy zajmujące się produkcją bron aktywnych największą ofertę mają w zakresie szerokości roboczej od 2,5 do 4 m. Wykorzystywanie w większości gospodarstw mniejszych, jak i większych urządzeń jest po prostu nieekonomiczne. Większe brony wymagają ciągników o znacznie większej mocy, wyposażonych w potężne podnośniki, gdyż sześcio- czy nawet ośmiometrowe kolosy do lekkich nie należą.

Ząb lwa

Firma Pöttinger, specjalista w zakresie maszyn zielonkowych, ma w swojej ofercie kilka modeli bron wirnikowych. Wszystkie zgrupowane są w dwóch seriach: Lion 100 i Lion 1000 (maszyny większe do 6 m szerokości roboczej). Słowo Lion w języku angielskim oznacza lwa. Jak wiadomo lew to silne i wytrzymałe zwierzę. Zatem czy nazwa maszyny odzwierciedla jej charakter i możliwości?

W serii Lion 100 są tylko dwie brony (Lion 251 i Lion 301). Jedna o szerokości roboczej 2,5 m i druga – o 0,5 m szersza. Oba modele wymagają ciągnika o identycznej mocy 180 KM. Standardowo montowane zęby mają 29 cm długości i 12 mm grubości (w opcji dostępne są większe – mierzące 32 cm długości i grube na 18 mm).Różnica polega na liczbie wirników. Mniejszy model ma ich 8, natomiast większy, 3-metrowy – 10. Maksymalna głębokość pracy zębów wynosi 29 cm. Warto wspomnieć jeszcze o samej przekładni. Jest ona wyposażona w radiator chłodzący. Dodatkowo w standardzie producent dodaje komplet zmiennych kół zębatych, które umożliwiają pracę wirników z różnymi prędkościami. Są dwa rodzaje kół o rozmiarach 29 i 36, dające możliwość uzyskania 6 prędkości obrotowych wirników – od 185 do 527 obr./min. W opcji dostępne są koła: 26, 31, 34, 39. Biorąc pod uwagę wszystkie rozmiary kół i prędkości obrotowe WO, użytkownik może otrzymać 15 różnych prędkości obrotowych wirników. Wanna przekładni wykonana jest ze stali drobnoziarnistej. Znajdują się w niej wielkowymiarowe łożyska stożkowe pracujące w płynnym smarze. Brony wirnikowe Lion z serii 100 wyposażone są w system szybkiej wymiany zębów Quick Fix.

Za rzędem wirników znajduje się szyna niwelująca, odpowiedzialna za wyrównanie gleby i wał. Obie maszyny można wyposażyć w jeden z dostępnych wałów doprawiających: rurowy (średnica 420 mm), typu Packer (średnica 420 mm lub 500 mm) lub spiralny (średnica 455 mm).

Wiatr z pilzna

Firma Akpil z Pilzna jest jednym z polskich producentów maszyn rolniczych mających w ofercie brony wirnikowe. Produkuje trzy serie bron o wspólnej nazwie – Tornado. Oczywiście każda z serii ma dodatkowe oznaczenie (CL, CA, CR). Wszystkie 10 modeli Tornada mieści się w przedziale od 2,5 do 4 metrów szerokości roboczej. CL – to maszyny najlżejsze wymagające stosunkowo najmniejszej mocy ciągnika (50 do 80 KM). Seria CA obejmuje największą liczbę maszyn, bo aż cztery. Są to brony o szerokościach od 2,5 do 3,5 m. Tornado CA są odpowiednio cięższe od maszyn z oznaczeniem CL i wymagają ciągnika o mocy od 50 do 120 KM. Zdecydowanie największą i najcięższą grupę urządzeń stanowią brony CR. Tutaj zapotrzebowanie mocy wzrasta do 180 KM. Najszersza maszyna ma 4 m szerokości roboczej.

Opcjonalnie brony Akpila można wyposażyć w 3-punktową ramę do nadbudowy siewnika lub hydropack (hydrauliczna 3-punktowa rama do nadbudowy siewnika). Zestaw dopełnić można jednym z dwóch dostępnych wałów: typu Packer lub rurowym.

Brony aktywne (wirnikowe) w swojej ofercie ma również Unia-Famarol. Maszyny o nazwie Hermes mają dwie długości: 3 lub 4 m. Hermes to maszyna, która już na pierwszy rzut oka wygląda potężnie. Element aktywny stanowią 24 lub 32 wirniki składające się z zębów o długości 28 cm. Po bokach producent zastosował masywne boczne osłony, które można uchylać. Z tyłu pracuje solidny wał typu Packer o średnicy 464 mm lub wał rurowy (średnica 500 mm). W opcji dostępna jest również belka wyrównująca.

W zależności od modelu zapotrzebowanie mocy wynosi od 80 do 130 KM. Najlżejsza brona Hermes R waży nieco ponad tonę (1120 kg). Masa najcięższej zbliża się do dwóch ton (1710 kg).

Dominator

Grupę bron Dominator trudno określić mianem serii, gdyż są w niej tylko trzy modele. Najmniejszy ma 3 m szerokości roboczej, większy – 3,5, a największy – 4 m. Model DM – 3000 posiada 24 zęby, czyli 12 wirników. Kolejne modele (DM – 3500, DM – 4000), mają odpowiednio 14 i 16 wirników. Większa liczba elementów aktywnych pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania mocy, które w modelu trzymetrowym wynosi od 120 do 180 KM, natomiast w maszynach większych odpowiednio od 130 do 180 i od 160 do 180 KM.

Podobnie jak to ma miejsce w bronach Pöttingera, dostępne są różnej wielkości koła zębate pozwalające na uzyskanie różnych prędkości. Przy prędkości obrotowej WOM wynoszącej 540 obr./min można uzyskać prędkość obrotową wirników 193 lub 156 obr./min. Kiedy WOM obraca się 1000 razy na minutę, prędkość wirników może wynosić 290 lub 357 obr./min.

Maszyna należy to urządzeń wytrzymałych. Świadczy o tym kilka rozwiązań konstrukcyjnych. Solidna wanna została podwójnie zabezpieczona, aby ewentualne kamienie lub ciężkie grudy ziemi nie uszkodziły przekładni. Specjalne deflektory umieszczone między wirnikami ochraniają je również przed uszkodzeniami związanymi z występowaniem kamieni. Dostępne są trzy rodzaje specjalnych bocznych osłon ochraniających pracujące wirniki.

Do bron Dominator można dołączyć jeden z kilku rodzajów dostępnych wałów: rurowy, typu Packer, spiralny i dwa rodzaje wałów zębowych. Każdy wał przymocowany jest do brony za pomocą mechanicznych lub hydraulicznych cięgieł. Takie rozwiązanie umożliwia regulację głębokości pracy maszyny.

Większy prześwit

Zielone brony wirnikowe to konstrukcje niemieckiego producenta Amazone. Seria bron aktywnych KE obejmuje sześć modeli o najpopularniejszych szerokościach roboczych (2,5, 3 i 4 m). Najkrótsze brony KE, o szerokości 2,5 m, wyposażono w osiem wirników. Kolejne urządzenia mają ich więcej, odpowiednio 10 (w modelach 3-metrowych) i 14 w konstrukcjach o szerokości roboczej 4 m. Podobnie jak wcześniej przedstawione maszyny, wszystkie brony Amazone są sztywne (nie składają się do transportu), w związku z czym szerokość robocza jest równa szerokości transportowej.

Brony KE oferowane są w dwóch wersjach: dla ciągników o mocy do 140 KM (KE 140) i dla ciągników o mocy do 170 KM (KE 170).

Oferowane przez Amazone maszyny mogą pracować na każdym rodzaju gleby. Nawet na ciężkich i zakamienionych powinny sobie poradzić. Zęby wirników zamocowano sprężynowo, innymi słowy mają zabezpieczenia przeciążeniowe. W bronach KE zęby nie są zwyczajnie przykręcane na śrubę do wirnika, tylko wsuwane w specjalne kieszenie. Ząb po włożeniu wystarczy zabezpieczyć sworzniem i zawleczką, co chroni je przed kamieniami. Nie trzeba nikogo przekonywać, że wyeliminowanie połączenia śrubowego znacznie przyspiesza wymianę zębów. W modelu KE 170 boczne osłony brony również mają zabezpieczenie przed kamieniami. Po najechaniu na przeszkodę przesuwają się do góry.

Dzięki konsekwentnej konstrukcji ramy, wanny, przekładni i wirników uzyskano wąską maszynę. Oczywiście ma to swoje odzwierciedlenie w pracy. Opracowanie wysokiej ramy z gładką podstawą przekładni i długimi zębami umożliwiło uzyskanie dużych przestrzeni między zębami i nad nimi. Dzięki temu ograniczono możliwość zapychania brony.

Do każdej brony Amazone dostępnych jest wiele rodzajów wałów doprawiających. Najlżejszy to wał rurowy o średnicy 420 lub 520 mm. Następny jest już znacznie cięższy – zębaty wał typu Packer o średnicy 420, 500 lub 600 mm. Całość dopełniają jeszcze dwa pierścieniowe wały gumowe: o średnicy 520 lub 580 mm.

Nie tylko z tyłu

Tak jak zielone brony aktywne kojarzą się przede wszystkim z firmą Amazone, tak niebieskie powinny z Lemkenem. Użytkownik ma do wyboru Zirkona 7 lub Zirkona 10 (oczywiście każda z bron występuje w kilku wersjach). Czym się różnią oba modele? Zirkon 10 to cięższa brona, wyposażona w mocniejsze łożyska i większe wałki. Dodatkowo spód wanny ma zwiększoną trwałość. Co ciekawe, brony wirnikowe Zirkon mogą być montowane standardowo z tyłu ciągnika, ale także z przodu – na przednim TUZ-ie.

Lemken również w bronie Zirkon 7 oferuje wymieniane koła zębate, dzięki którym można precyzyjnie ustawić prędkość obrotu wirników. W Zirkonie 10 nie ma zamiennych kół zębatych. Zamiast nich producent zamontował specjalną przekładnię Dual-Shift. Dzięki niej liczbę obrotów wirników zmienia się za pomocą dźwigni. Przy prędkości obrotowej WOM 1000 obr./min. można zmienić liczbę obrotów wirników z 330 na 440 obr./min. To jednak nie wszystko. Przekładnia Dual-Shift umożliwia nawet zmianę kierunku obrotów wirników. Aby tego dokonać, należy za pomocą śruby rzymskiej przesunąć delikatnie całą przekładnię. W zależności od tego, w którą stroną przekładnia zostanie przesunięta, napędzać będzie odpowiednie koło zębate w bronie.

Lemken opracował również system beznarzędziowej i, co ważne, szybkiej wymiany zębów. Rozwiązanie to nazywa się Allround i wykorzystuje zatrzask, który zabezpiecza każdą parę zębów. System Allround dostępny jest standardowo w bronach Zirkon 10. Również obsługa montowanych z przodu przed broną spulchniaczy śladów z redlicami gęsiostopkowymi nie wymaga używania narzędzi. Regulacja głębokości pracy odbywa się przy użyciu jednej zawleczki. Spulchniacze można dowolnie dopasować do rozstawu kół ciągnika. Nie zapomniano tutaj o zabezpieczeniu sprężynowym.

Zirkony mogą być wyposażone w trzypunktowy podnośnik hydrauliczny do montażu siewnika. Podnośnik montowany jest do solidnej wieży brony, w której znaleziono również miejsce na umiejscowienie skrzynek narzędziowych.

Podobnie jak maszyny innych producentów, tak i Zirkony można wyposażyć w osłony boczne. Za elementem aktywnym umieszczono też listwę równającą i oczywiście wał doprawiający.

Lemken ma w ofercie siedem nieskładanych bron o szerokości do 4,5 m. Górna granica mocy w najmniejszym z tych modeli (Zirkon 7/250) wynosi 120 KM. Model 4,5-metrowy ma już tę granicę znacznie wyżej (230 KM). 2,5-metrowy Zirkon 7/250 waży niecałe 700 kg (658 kg – bez wału), natomiast Zirkon 10/450 – dwa razy więcej (1269 kg – bez wału). W grupie nieskładanych bron wirnikowych Lemkena są maszyny wyposażone w 10 (brona o szerokości roboczej 2,5 m), 12 (maszyny 3-metrowe), 16 (Zirkony o szerokości 4 m) lub 18 wirników (tylko w największym Zirkonie 10/450).

Przykładowe ceny używanych bron wirnikowych (z internetowych serwisów ogłoszeniowych):

  • Brona wirnikowa Amazone z siewnikiem (szerokość robocza 4,5 m) 22 000 zł
  • Brona wirnikowa Howard z hydropackiem (szerokość robocza 3 m) 7 900 zł
  • Brona wirnikowa Kuhn z hydropackiem (szerokość robocza 3 m) 13 000 zł
  • Brona wirnikowa Lemken z hydropackiem (szerokość robocza 2,5 m) 16 000 zł
  • Brona wirnikowa Krone z hydropackiem (szerokości robocza 3 m) 15 600 zł

Źródło: "Farmer" 04/2008