Kiedyś przy produkcji opon dążono do tego, by opony były wytrzymałe, a ich okres eksploatacyjny był jak najdłuższy. Dziś z kolei producenci prześcigają się w tym, kto stworzy oponę najbardziej przyjazną środowisku. Goodyear pod tym względem ma już naprawdę spore dokonania.

Goodyear z ambitnymi planami

Goodyear zaprezentował demonstracyjną oponę wykonaną w 90 proc. z materiałów zrównoważonych. Co istotne, opona ta przeszła pozytywnie obowiązujące testy regulacyjne, jak równie wewnętrzne testy producenta.

Z testów tych okazało się, iż opona demonstracyjna charakteryzuje się niższymi oporami toczenia w porównaniu z oponą wykonaną z tradycyjnych materiałów. Niższy opór toczenia oznacza, iż nowa opona może zapewnić niższe zużycie paliwa oraz redukcję śladu węglowego.

- Kontynuujemy postępy w realizacji naszego celu, jakim jest wprowadzenie do 2030 roku pierwszej w branży opony wykonanej w 100 proc. ze zrównoważonych materiałów — powiedział Chris Helsel, reprezentujący markę Goodyear.

Czy za jakiś czas również ciągniki rolnicze będą poruszały się na oponach stworzonych w oparciu o jedynie materiały odnawialne? Wiele na to wskazuje fot. TK
Czy za jakiś czas również ciągniki rolnicze będą poruszały się na oponach stworzonych w oparciu o jedynie materiały odnawialne? Wiele na to wskazuje fot. TK

Można powiedzieć, iż globalny producent nie rzuca słów na wiatr, bowiem w styczniu 2022 r. ogłoszono przez firmę możliwość stworzenia opony wykonanej w 70 proc. z materiałów odnawialnych, a już w bieżącym roku planuje się sprzedaż tego produktu.

- Miniony rok był przełomowy w realizacji tego celu. Zbadaliśmy nowe technologie, zidentyfikowaliśmy możliwości dalszej współpracy i wykorzystaliśmy wytrwałość naszego zespołu, aby nie tylko zademonstrować nasze możliwości wyprodukowania opony w 90 proc. wykonanej ze zrównoważonych materiałów, ale także wyprodukowania w tym roku opony zawierającej w swoim składzie do 70 proc. zrównoważonych materiałów – dodaje Helsel.

Intrygujący skład nowej opony

Opona demonstracyjna stworzona została w oparciu o 17 składników. Do najciekawszych z nich z całą pewnością należą m.in. sadza wytwarzana w procesie spalania różnych rodzajów produktów ropopochodnych, mająca na celu wzmocnienie mieszanki i wydłużenie żywotności opon.

Ponadto na liście "składników" znajdziemy m.in. olej sojowy pomagający zachować giętkość mieszanki gumowej, krzemionka wytwarzana z odpadów łusek ryżowych, poliester pochodzący z recyklingu butelek, żywice sosnowe, czy stalowy kord stworzony w dużym stopniu ze stali będącej wynikiem procesu recyklingu.