Kuczem do stworzenia odpowiednich warunków wzrostu roślin jarych, jest prawidłowa uprawa przedsiewna. Wiedzę w tym zakresie rolnicy i doradcy mogli zagłębić podczas szkolenia i pokazu pracy maszyn, zorganizowanych przez Instytut Technologiczno Przyrodniczy Mazowiecki Ośrodek Badawczy w Kłudzienku oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Spotkanie odbyło się w dniach 11-12 kwietnia br.

- Pola po zimie są w różnym stanie. Uprawą przedsiewną możemy modyfikować warunki glebowe, aby rośliny mogly dobrze skiełkować – mówił dr Stanisław Ptaszyński. – Gleba spulchniona i sucha ma małą pojemność cieplną, natomiast gleba wilgotna ma dużą pojemność cieplną ponieważ woda jest dobrym przewodnikiem. W tym przypadku jest ona również mniej podatna na obniżenie temperatury w przypadku nagłych ochłodzeń – tłumaczył naukowiec.

Podczas spotkania podkreślono ważna rolę włókowania, które nie tylko wyrównuje pole, ale również zapobiega nadmiernemu parowaniu wody. Najlepszym czasem na spulchnienie gleby jest okres, w którym grzbiety skib są wyschnięte, a w zagłębieniach jest wilgotno. Duży nacisk położono także na wyposażanie ciągników w koła bliźniacze, które zmniejszają  nacisk powierzchniowy maszyny i przyczyniają się do zmniejszenia zmian struktury gleby za kołami, czego gołym okiem nie widać, ale ma znaczenie dla wzrostu roślin.

Podczas pokazu można było zobaczyć maszyny i narzędzia uprawowe takich firm jak: Expom Krośniewice (włóka Niwa, wał Tytan, agregat Wicher) oraz ciągniki Tym, Deutz-Fahr i Zetor Forterra na kołach bliźniaczych, dostarczone przez firmę Rolmech.

Zobacz galerię zdjęć