Oprócz rekompensaty, John Deere postanowił nagradzać rolników za ekonomiczną jazdę dwukrotnością zaoszczędzonych środków. Pierwsi rolnicy są już nagrodzeni.

Co kształtuje spalanie?

Jak zaznacza Szymon Kaczmarek, specjalista ds. produktu John Deere, na wynik spalania wpływa bardzo wiele zmiennych. Szczególne znaczenie w tym zakresie ma ciśnienie w oponach oraz ich stan – w sytuacji zużytych opon zwiększają one uślizg ciągnika.

Warto również zadbać o właściwe dopasowanie prędkości obrotowej silnika do danej pracy. Ponadto źródłem oszczędności w spalaniu może być system automatycznego prowadzenia np oparty na sygnale GPS – wówczas możemy zoptymalizować każdy przejazd.

Istota Programu

Biorąc pod uwagę liczbę zmiennych determinujących poziom spalania paliwa, może się okazać iż w sposób znaczący rzeczywiste rezultaty odbiegają od danych podawanych przez producentów, co z wiadomych względów nie podoba się klientom.

Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom rolników, firma John Deere jesienią 2018 r. wprowadziła nowy program „Gwarancja Spalania”. W ramach programu producent zobowiązał się do zwracania kosztów za nadmierne zużycie oleju napędowego. Działanie takie ma z jednej strony doprowadzić do ograniczenia kosztów zużycia paliwa w gospodarstwie. Ponadto w sytuacji uzyskania spalania niższego niż określiła fabryka, właściciel ciągnika uzyska dodatkową premię.

Jakich ciągników dotyczy program?

Program „Gwarancja Spalania” dotyczy ciągników serii 6R (zarówno 4-cyl., jak i 6-cyl.), 7R oraz 8R, w przypadku których producent wyznaczył fabryczny poziom zużycia oleju napędowego w określonych pracach polowych oraz w transporcie. Poziom spalania jest monitorowany poprzez system JD Link.

Kiedy przysługuje rekompensata?

W sytuacji, gdy fabryczny poziom spalania zostanie przekroczony, właściciel ciągnika otrzyma kwotę, która pozwalałaby na zakup zużytej nadwyżki paliwa.

Jeśli jednak właścicielowi ciągnika uda się uzyskać spalanie poniżej fabrycznie ustalonego poziomu, wówczas John Deere nagrodzi takiego rolnika premią w wysokości dwukrotności kwoty potrzebnej na zakup zaoszczędzonego oleju napędowego.

Pierwsze premie przyznane

Jednym z rolników, którzy otrzymali premię jest Pan Adam Nisiewicz z powiatu braniewskiego. W jego przypadku kilka miesięcy temu zakupiony został ciągnik John Deere 7290R. Maszyna będzie głównym "koniem pociągowym" w liczącym ponad 600 ha gospodarstwie.

Zdaniem rolnika fabryczne dane dotyczące spalania są jak najbardziej realne, co więcej możliwe jest uzyskanie rzeczywistego spalania na poziomie niższym niż przewiduje producent.

Za wypracowanie wyniku poniżej wskazań fabrycznych rolnik uzyskał rekompensatę w wysokości ponad 1 tys. zł.