PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Heder na każdą okazję

Heder na każdą okazję

Autor:

Dodano:

Tagi:

Przyrządy żniwne nowoczesnych kombajnów zbożowych oferują wiele możliwości. Przyjrzeliśmy się im z bliskaZespół żniwny to pierwsze ogniwo kombajnu, które ma duży wpływ na jakość pracy całej maszyny. Jego podstawowym zadaniem jest czysty zbiór przy minimalnych stratach. W porównaniu do starszych, dobrze znanych rozwiązań, w najbardziej zaawansowanych konstrukcjach zwiększyły się możliwości tego zespołu. W ciągu kilku ostatnich lat pojawiły się także ciekawe rozwiązania ułatwiające przejazdy transportowe.

Przyglądamy się maszynom trzech czołowych producentów kombajnów oraz urządzeniom kilku bardziej wyspecjalizowanych firm.

Standardowo w zbożach

Mogłoby się wydawać, że w hederach przeznaczonych do zbóż nic się nie dzieje.

To jednak tylko wrażenie, bowiem producenci wciąż udoskonalają własne konstrukcje i wprowadzają nowe rozwiązania.

Jednym z przykładów tej aktywności są hedery Vario ze zmienną długością stołu żniwnego produkowane w barwach Claasa. Przy zbiorze zbóż można je bezstopniowo skracać maksymalnie o 10 cm lub wydłużyć o 20 cm. Podczas pracy w rzepaku stół można wysunąć nawet 50 cm do przodu. Przystosowując kombajn do zbioru tej rośliny, wystarczy tylko zamontować dodatkowe kosy boczne. Ich hydrauliczny napęd jest już wbudowany.

W kombajnach New Holland montowany jest z kolei heder Varifeed, który ma możliwość regulacji położenia kosy w zakresie 57,5 cm. Przyrząd jest też odpowiednio przystosowany do montażu fabrycznych kos bocznych do zbioru rzepaku, które, gdy nie są używane, można przechować w specjalnym uchwycie na hederze. Ciekawym rozwiązaniem w tym modelu są także chowane palce umieszczone nie tylko − jak w tradycyjnych rozwiązaniach − naprzeciwko przenośnika pochyłego, ale na całej szerokości hederu.

Ich zadaniem jest wciąganie koszonego materiału pod przenośnik, co ma mu ułatwić transport surowca do przenośnika pochyłego.

Heder z regulacją długości stołu oferuje także John Deere. Jego zespół koszący 600 VarioStar pozwala na wydłużanie stołu o maksymalnie 500 mm. Z logo skaczącego jelonka dostępny jest także inny, bardzo uniwersalny przyrząd żniwny, który można wykorzystywać do zbioru różnych roślin, w tym zbóż i rzepaku.

Pod nazwą Premium Flow kryje się heder z aktywnym stołem żniwnym, który stanowi taśma transportująca koszony materiał od listwy tnącej do przenośnika ślimakowego. Zdaniem producenta, takie rozwiązanie ma znacząco zwiększyć wydajność wyposażonego w nie zespołu.

W tradycyjnych przyrządach żniwnych do produkcji stołu żniwnego John Deere wykorzystuje stal nierdzewną. Ma to zapewnić długie użytkowanie tego elementu i płynne podawanie koszonego materiału do podajnika ślimakowego niezależnie od upływu lat.

Na nierówny teren New Holland przewidział heder Superflex, którego nóż może uginać się nawet o 110 mm, dopasowując się do ukształtowania podłoża.

Pozwala to na zachowanie stałej wysokości cięcia mimo nierówności terenu. Takie dokładne dopasowywanie hederu do podłoża jest szczególnie ważne w przypadku upraw wymagających niskiego koszenia jak: soja, groch czy koniczyna.

Podobne rozwiązanie stosuje również Claas w przyrządach Maxflex. W ich przypadku producent zastosował dzielony nagarniacz, ślimak oraz belkę kosy, która umożliwia wygięcie tej ostatniej o 180 mm.

Ten sam producent oferuje także zespół żniwny Maxflo, który został pozbawiony tradycyjnych przenośników ślimakowych.

Zamiast nich występują taśmy przenoszące skoszony materiał do środka hederu. Z tego miejsca, już bardziej tradycyjnie, zabierają go palce chowane.

Wspierają je w tym zadaniu małe, ukośne ślimaki, kierujące surowiec w ich stronę. Zaletą takiego rozwiązania są bardzo małe straty, ale ten rodzaj hederu nie jest polecany na pola z wysokimi plonami słomy. Podobny zespół żniwny można kupić także w barwach John Deere’a.

Przy wyborze hederu nawet w prostych modelach ważne są szczegóły. Jednym z nich jest sposób postępowania z rozdzielaczami łanu w czasie transportu, np. w maszynach John Deere rozdzielacze łanu można łatwo złożyć do wewnątrz zespołu żniwnego, dzięki czemu nie ma problemu z ich demontażem, przenoszeniem ani oddzielnym składowaniem.

Warto zwrócić uwagę także na rodzaj napędu nagarniacza. Napęd hydrauliczny w połączeniu z odpowiednią automatyką pozwala na zmianę prędkości obrotowej powiązanej ze zmianą prędkości jazdy, wyręczając operatora. Takie rozwiązanie stosowane jest m.in. w maszynach Claasa. W serii kombajnów Lexion tej firmy przyrząd żniwny posiada dodatkowo automatyczny system pozwalający na miękki start, który eliminuje skokowe obciążenia i pozwala na łagodne uruchamianie zespołu. Szybkie zatrzymanie jest natomiast możliwe dzięki wbudowanemu hamulcowi.

Systemy mocowania hederów w kombajnach najczęściej są już wyposażone w centralne ryglowanie. Dzięki niemu za pomocą jednej dźwigni można uruchomić wszystkie punkty ryglowania, co przyspiesza cały proces. W celu łatwiejszego podłączania wszystkich elektrycznych i hydraulicznych systemów zespołu żniwnego producenci stosują wielozłącza.

Zapobiegają one wyciekom oleju oraz pomyłkom podczas łączenia.

Heder w transporcie

Przy transporcie hederu na wózku konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie zespołu żniwnego. Claas Tucano pozwala na szybkie zabezpieczenie przyrządu żniwnego na wózku dzięki ryglowaniu za pomocą jedynie dwóch sworzni. Podobnie John Deere chwali się swoim wózkiem Vario, który według producenta poza transportem hederu jest pomocny przy zakładaniu przystawki do rzepaku.

Transport przyrządu żniwnego na wózku jest jednak dość kłopotliwy.

Mimo maksymalnie uproszczonego sposobu odpinania i podłączania hederu do kombajnu nadal jest to dość uciążliwe i zabiera cenny, szczególnie w czasie żniw, czas. Dlatego od pewnego czasu pojawiają się hedery, które można składać bez ich odpinania.

Oferuje je m.in. Claas, którego przyrząd żniwny podczas składania dzieli się na dwie części i jest składany do przodu w osi wzdłużnej maszyny. Taki przyrząd polecany jest przede wszystkim rolnikom, którzy mają rozdrobnioną strukturę pól i muszą przez to często przejeżdżać po drogach publicznych z jednego pola na drugie.

Z pewnością heder tego typu będzie też nieoceniony w przypadku firm usługowych.

Składany heder oferuje także firma Capello, specjalizująca się w przystawkach do kukurydzy i zbóż. W przypadku tej firmy przyrząd żniwny podzielony jest na trzy części, środkową - stałą i dwie boczne - składane. Podobnie jak w Claasie, cały proces składania trwa kilkadziesiąt sekund i odbywa się całkowicie automatycznie. Podczas niego boczne sekcje składane są do środka i, odwrócone dołem do góry, umieszczane są nad sekcją środkową, tak jak ma to miejsce w przypadku przystawek do kukurydzy.

Autokontrola wysokości

Pracę kombajniście ułatwiają także systemy utrzymujące wysokość pracy zespołu żniwnego. Claas Contour II to system, który utrzymuje stały nacisk hederu na podłoże, utrzymując tym samym niezmienioną wysokość cięcia po każdym nawrocie. Precyzyjniejszą regulację zapewnia natomiast system Auto Contour II, który dopasowuje przyrząd żniwny do nierówności terenu w dwóch płaszczyznach - poprzecznej i podłużnej.

W New Hollandzie dostępne są trzy tryby robocze automatycznego sterowania wysokością hedera. Tryb wyrównania wykorzystuje stały nacisk przyrządu żniwnego na podłoże utrzymywany przez układ hydrauliczny.

Przydaje się on przede wszystkim przy zbiorze grochu czy fasoli. System automatycznego utrzymania wysokości ścierniska wykorzystuje natomiast czujniki w podwoziu hedera oraz hydraulikę sterującą zespołem żniwnym.

System AutoFloat jest z kolei przeznaczony do pracy na nierównym terenie i za pomocą podobnych elementów, jak powyższy układ, nie tylko utrzymuje wysokość, ale przede wszystkim dopasowuje zespół żniwny do ukształtowania podłoża.

Przystawki do rzepaku

Ze względu na dużą wrażliwość rzepaku na osypywanie przy jednoetapowym zbiorze tej rośliny konieczne jest zastosowanie odpowiednich przystawek zakładanych na tradycyjny heder do zbóż. Przystawka do rzepaku składa się z wydłużonego stołu żniwnego i kos bocznych, które zastępują tradycyjne rozdzielacze łanu. Producenci kombajnów oferują swoje przystawki wraz z hederami ze zmienną długością stołu żniwnego, o czym było wspomniane powyżej. Produkcją przystawek zajmuje się wiele niezależnych firm, więc jest w czym wybierać. Jedną z bardziej znanych jest Rolmako, które oferuje swoje urządzenia przystosowane do montażu na praktycznie wszystkich modelach kombajnów. Jeśli zajdzie potrzeba, producent deklaruje, że dopasuje urządzenie do konkretnej maszyny.

W swoich przystawkach wykorzystuje on kosy boczne z napędem mechanicznym, przeznaczone do maksymalnie 6-metrowych hederów oraz kosy z napędem elektrycznym i hydraulicznym, dedykowane dla większych przyrządów żniwnych. Podobne przystawki oferuje również firma Hago. W ich przypadku również można wybierać między napędem hydraulicznym, mechanicznym kosy i dopasować przystawkę do praktycznie każdego kombajnu.

Przystawki do kukurydzy

Podobnie jak przystawki do rzepaku, przyrządy do kukurydzy są oferowane nie tylko przez producentów kombajnów. Urządzenia tego typu produkuje m.in. firma Capello oraz Geringhoff. Obecnie osłony takich przystawek najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, które zapewnia niższą masę i, zdaniem producentów, większą wytrzymałość na odkształcenia niż w przypadku ich odpowiedników metalowych. Napęd przyrządów do kukurydzy zwykle jest przekazywany za pomocą wałków przegubowych i przekładni zębatych, co zapewnia małe straty mocy. Elementy robocze wykonane są zwykle ze specjalnych gatunków stali. W przypadku Claasa noże i palce zrywacza pokryte są dodatkowo powłoką wolframowo węglową, co ma zapewnić im podwyższoną trwałość.

Producenci oferują przystawki pozwalające na zbiór od 4 do 12 rzędów kukurydzy. Wersje 8- i 6-rzędowe oferują także w wersjach składanych. Ich zewnętrzne sekcje składane są hydraulicznie do środka. Przy rozkładaniu automatycznie dołączany jest także ich napęd. Składanie do pozycji transportowej i rozkładanie odbywa się całkowicie automatycznie, a operator musi jedynie wcisnąć odpowiednie przyciski na pulpicie sterującym. Zrywacze, w zależności od producenta i danego modelu w wersji standardowej lub za dodatkową opłatą, są wyposażone w rozdrabniacze łodyg, które po pocięciu rozrzucają po powierzchni pola.

Podsumowanie

Producenci zespołów żniwnych współczesnych kombajnów zbożowych dają dość duże możliwości wyboru zastosowanych rozwiązań, dzięki czemu każdy rolnik ma możliwość dopasowania maszyny do własnych potrzeb. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są uniwersalne hedery z regulowanym stołem żniwnym, które umożliwiają zbiór różnych roślin bez pracochłonnych modyfikacji zespołu żniwnego. Stosunkowo duże możliwości zwiększenia wydajności mogą się kryć w systemach prowadzenia automatycznego. Dzięki nim operator może się skupić na zwiększeniu przepustowości i jakości pracy maszyny.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.210
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.