Innowacyjne rozwiązanie wysiewu nowego Horscha Versa 3 KR, czyli mechaniczny układ wysiewający zasilany elektrycznie został opracowany i przemyślany od podstaw.

Nowe rozwiązania siewnika Horsch Versa 3 KR

Każdy dozownik siewnika Horsch Versa 3 KR jest indywidualnie połączony z wałem pośrednim za pomocą kół zębatych. Oznacza to, że ścieżki technologiczne można zmieniać indywidualnie i bez narzędzi, a także generować różne rozstawy rzędów, np. od 12,5 poprzez 15 i 30 do nawet 45 cm. W zależności od wysiewanych nasion, samo ich dozowanie można łatwo regulować za pomocą zasuwy między kołem komorowym a kołem krzywkowym. Koła dozujące można również zdejmować pojedynczo i bez narzędzi w celu dopasowania ich do wysiewanej rośliny.

Siewnik Horsch Versa 3 KR wyposażony jest w nowy, stalowy zbiornik o pojemności 900 l z opcją powiększenia go nawet do 1500 l. Nowością są również redlice DuoDisc, których konstrukcja opiera się na sprawdzonych elementach redlic TurboDisc. Redlice DuoDisc są połączone z ramą siewnika Versa za pomocą sprężyn płaskownikowych i są zoptymalizowane pod kątem wagi, szczególnie dla tego typu maszyn.

Cała obsługa i ustawianie nowej maszyny Horsch zostało umieszczone z lewej strony siewnika. Głębokość siewu i nacisk redlic (opcjonalnie hydrauliczny) ustawia się tutaj za pomocą klucza uniwersalnego. Proces kalibracji jest bardzo łatwy dzięki napędowi elektrycznemu i można go również przeprowadzić za pomocą bezpłatnej aplikacji Horsch MobileControl. Korytko kalibracyjne jest również wyciągane w lewo.

Zawieszony na bronie aktywnej Horsch Kredo

Horsch Versa 3 KR bazuje na bronie wirnikowej Kredo o szerokości 3 m, znanej z napędzanego pneumatycznie siewnika Express 3 KR. Posiada ona 10 wirników na 3 m szerokości roboczej i została zaprojektowana z myślą o maksymalnej stabilności nawet na kamienistych glebach. Brona może być wyposażona w szybko wymienialne zęby na zaczepie lub uchwycie.

Dostępne są także zęby z powłoką z węglika spiekanego, zapewniającą im maksymalną żywotność. Wał pierścieniowy trapezowy tworzy perfekcyjną bruzdę siewną nawet w trudnych i wilgotnych warunkach.

Versa jest już dostępna w sprzedaży, a pierwsze dostawy na polski rynek są planowane na przełomie sierpnia i września 2021 roku. Maszynę będzie można zobaczyć podczas wrześniowych targów Agro Show w Bednarach.