W 2019 roku na targach w Hanowerze austriacka firma Steyr zaprezentowała innowacyjny, prototypowy ciągnik hybrydowy Steyr Konzept. Pojazd wyposażono w 4-cylindrowy silnik spalinowy o mocy 204 KM opracowany w firmie FPT. Jednostka napędzała generator elektryczny, który wytwarzał energię elektryczną. W miejscu klasycznej skrzyni biegów zamontowano baterię, która magazynowała wyprodukowaną energię lub przekazywała ją do silników elektrycznych znajdujących się przy każdym z kół ciągnika.

Elektryczny WOM 

To nie koniec innowacji, bowiem energia elektryczna mogła być przekazywana także do odbiorników zewnętrznych poprzez gniazdo siłowe oraz napędzała hydraulikę, WOM i narzędzia towarzyszące.

Prototypowy, hybrydowy Steyr Konzept podczas targów Agritechnica 2019.
Prototypowy, hybrydowy Steyr Konzept podczas targów Agritechnica 2019.

Do całości dochodził futurystyczny wygląd pojazdu oraz jego unikalne właściwości, takie jak: wszystkie koła skrętne, bardzo nisko położony środek ciężkości, wysoki moment obrotowy. Zaś w kabinie operator czuł się jak Marty McFly wysłany w przyszłość.

Kolejną niespodzianką okazał się dron, będący wyposażeniem podstawowym ciągnika. Według inżynierów "kolega" Steyra miał za zadanie lecieć przed ciągnikiem i przesyłać dane o polu prosto do monitora w kabinie operatora.

Kolejny etap Steyr Konzept

Steyr na targach miał zaprezentować kolejny etap prac nad ciągnikiem Konzept. Na stoisku producenta z St. Valentin miał się pojawić zestaw podzespołów (patrz zdjęcie główne) pokazujący jak system hybrydowy Steyra działa w praktyce. Prezentacji w Hanowerze nie będzie, gdyż imprezę odwołano.

Niemieckie Towarzystwo Rolnicze, organizator imprezy, nominował koncepcję austriackiego producenta do nagrody Agrifuture Concept. Spośród zgłoszonych nominacji powołane przez DLG jury, złożone z niezależnych ekspertów międzynarodowych, w kolejnej rundzie wybierać będzie pięć najlepszych projektów. Cyfrowa ceremonia przyznania nagród odbędzie się 15 lutego 2022 roku.

Szukasz używanego ciągnika? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Agrifuture Concept - nowa nagroda DLG

Nowa kategoria nagród organizatora targów Agritechnica, Agrifuture Concept, koncentruje się na maszynach, które najprawdopodobniej przyczynią się do znacznego postępu technicznego w nadchodzącej dekadzie. 

Hybrydowy układ napędowy Steyr Konzept pozostaje studium konceptualnym, które nie wejdzie do produkcji jako takie. Najważniejsze w tym projekcie jest jednak to, że rozwiązania zastosowane w ciągniku zapewne znajdą zastosowanie w produkcji maszyn w przyszłości.

– Jest nam niezmiernie miło, że rozwiązanie w postaci hybrydowego układu napędowego Steyr Konzept zostało nominowane do tej nowej nagrody. Nie stanowiąc zestawu do produkcji jako całość, studium to łączy w sobie pewną liczbę rozwiązań technicznych, które mogą pojawić się w przyszłych ciągnikach Steyr. Podkreśla też fakt, że od zawsze staramy się wykorzystywać najnowszą technologię, aby uczynić nasze maszyny jeszcze bardziej wydajnymi produkcyjnie dla klienta - – mówi Peter Friis, dyrektor ds. handlowych marki Steyr na Europę.