Koreańska marka Doosan jest znana głównie z produktów budowlanych, ale na rynku rolniczym też nie próżnują – do Koreańczyków należy marka Bobcat, a silniki napędzają lub napędzały maszyny takich marek jak: Goldoni, Lovol, Arbos, Kioti, TYM. Oczywiście maszyny budowlane i rolnicze to nie jedyna branża, w którą zaangażowana jest Grupa Doosan. Podobnie jak Hyundai czy Samsung koreańska firma jest obecna w prawie każdej dziedzinie przemysłu ciężkiego.

Od lipca 2021 r. oddział Doosan Infracore budujący m. in. silniki został przejęty przez firmę Hyundai Heavy Indutries.

Według zapowiedzi przedstawicieli firmy Hyundai Doosan Infracore koreańskie przedsiębiorstwo rozpocznie masową produkcję silników wodorowych wewnętrznego spalania już w 2025 r. Prototyp ma zostać wprowadzony na rynek w 2023 r., walidacja w pojazdach będzie realizowana w 2024 r.

Hyundai Doosan przyspiesza wodorowe działania

Silnik wodorowy w tej chwili tworzony przez Hyundai Doosan Infracore (HDI) to 11-litrowy motor generujący moc 300 kW (402 KM) i moment obrotowy na poziomie 1700 Nm przy 2000 obr./min. Jednostka będzie zgodna z normami Tier 5/Stage V/Euro 7, które wymagają ograniczenia emisji o 90 proc. od obecnego poziomu w celu spełnienia wymagań dotyczących zerowej emisji CO2 (poniżej 1 g/kWh) i zerowego wpływu na środowisko (neutralność emisyjna w UE).

Silnik HDI, fot. mat. prasowe
Silnik HDI, fot. mat. prasowe
Silniki wodorowe wykorzystują wodór o niskiej czystości, dzięki czemu są trwałe, ekonomiczne i charakteryzują się dużą gęstością energii, co czyni je najbardziej odpowiednimi silnikami dla średnich i dużych pojazdów oraz pojazdów pokonujących duże odległości. Jedno 10-minutowe ładowanie pozwala na przejechanie do 500 km. Silniki te są o 25 – 30 proc. bardziej ekonomiczne niż ogniwa paliwowe czy akumulatory, biorąc pod uwagę cenę pojazdu i koszty serwisowania.

Koreańczycy bazują na klasycznych silnikach

HDI planuje wykorzystać istniejącą technologię i infrastrukturę dotyczącą silników, aby obniżyć koszty i przyspieszyć komercjalizację. Nowe silniki wodorowe zostaną zainstalowane w pojazdach użytkowych, takich jak ciężarówki i duże autobusy oraz w maszynach budowlanych i rolniczych.

Koreański producent zaprezentuje swoje produkty, w tym silniki H2ICE, akumulatory EV i w pełni hybrydowe układy napędowe typu plug-in na targach CONEXPO 2023, które odbędą się w marcu w Stanach Zjednoczonych. Stoisko działu silników firmy Hyundai Doosan Infracore będzie znajdowało się na drugim piętrze hali South Hall pod numerem S84044.

- Silniki wodorowe wewnętrznego spalania będą stosowane w średnich i dużych pojazdach użytkowych, takich jak ciężarówki, autobusy i maszyny budowlane, a także w średnich i dużych agregatach prądotwórczych. Dołożymy wszelkich starań, aby osiągnąć neutralność węglową, opracowując ekologiczne technologie związane z wykorzystaniem wodoru w odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji dwutlenku węgla obowiązujące na rynku – powiedział, Kim Joong-soo, kierownik działu silników w firmie Hyundai Doosan Infracore.

Silnik wodorowy HDI, fot. mat. prasowe
Silnik wodorowy HDI, fot. mat. prasowe

agrotech_1500x500.png
agrotech_1500x500.png