Oczywiście Zduntrac to projekt stworzony z pasji, który pokazuje jak mógłby wyglądać polski ciągnik w dzisiejszych czasach. Niestety nie będzie to produkcja seryjna, ani mało seryjna. Mariusz Zdanowski nie wykluczył powstania kolejnych Zduntraców, ale zupełnie innych bazujących na zupełnie innym ciągniku. Zatem Ursus C-360 a'la Zdanowski będzie jedyny w swoim rodzaju. 

Ile to ma koni?

Podczas spotkania, które poprowadził Karol Hołownia padły pytania o liczbę koni, silnik oraz skrzynię biegów. Nie każdy wie, że Zduntrac wykorzystuje standardowy motor z Ursusa C-360, tylko poddany tuninigowi. Będzie turbina, inne gniazda zaworowe, kilka innych przeróbek, które pozwolą uzyskać ok. 100 KM. 

Mariusz Zdanowski na stoisku Farmera, fot. K.Pawłowski
Mariusz Zdanowski na stoisku Farmera, fot. K.Pawłowski

Skrzynia biegów będzie największą zmianą w stosunku do oryginału. Ma to być pełny automat z trzydziestoma biegami do przodu i sześcioma do tyłu.

- Projekt skrzyni to w tej chwili najtrudniejsza sprawa przy Zduntracu. Musimy poprawić obudowę, upchać wszystko w jej środku i sprawić by wszystko działało  - powiedział Mariusz Zdanowski. 

Pytania na temat maszyn używanych

Widzowie, którzy przysłuchiwali się rozmowie Zdanowskiego z Hołownią mogli zadawać pytania nie tylko na temat Zduntraca, ale także na temat ciągników używanych, które na co dzień naprawia się w warsztacie twórcy Ursusa C-360 przyszłości. 

Najbardziej aktywni uczestnicy spotkania otrzymali upominki od Farmera, fot. K.Pawłowski
Najbardziej aktywni uczestnicy spotkania otrzymali upominki od Farmera, fot. K.Pawłowski

- Rozglądając się za ciągnikiem używanym warto skupić się na stanie technicznym, a nie na konkretnym modelu. W zasadzie każdy ciągnik wiodących marek będzie dobrze działał i pracował jeśli jest zadbany i w dobrym stanie. Najgorsze są egzemplarze naprawiane młotkiem, przecinakiem i spawarką. Takie ciągniki to nasza zmora - zaczął rozmowę o ciągnikach używanych jest Zdanowski.

Oprócz pytań ogólnych padły też prośby o opinie na temat niektórych konstrukcji, np. Case Magnum, David Brown, Zetor czy Massey Ferguson serii 3000 i 255. 

Więcej o spotkaniu Mariusza Zdanowskiego z widzami wkrótce.  

Czy jak kupię używany ciągnik to będzie on dobry? fot. K.Pawłowski
Czy jak kupię używany ciągnik to będzie on dobry? fot. K.Pawłowski