Sytuacja rynkowa leciwych Zetorów jest bliźniaczo podobna do sytuacji Ursusów – ofert jest bardzo dużo, chętnych również, co skutecznie winduje ceny tych ciągników.

Jest z czego wybierać

Osoby chcące kupić używane Zetory powinny być zadowolone z faktu, że na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych znajdą w zależności od modelu po kilkanaście, lub nawet po kilkadziesiąt egzemplarzy do wyboru.

Mniejsze modele najczęściej pochodzą z rynku krajowego i charakteryzują się stosunkowo niskim przebiegiem. W przypadku większych modeli nie zauważamy podobnych zależności.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ciągniki o wyższej mocy, to często pochodzą one z importu. Faktem jest także, że ciągniki z zagranicy najczęściej posiadają lepsze wyposażenie od tych krajowych.

Zetor 5211

Na pierwszy ogień bierzemy popularnego Zetora 5211, napędzanego 3-cylindrowym silnikiem o mocy 45 KM. Był on produkowany od 1984 r. do 1992 r. i od tamtego czasu zaskarbił sobie sympatię wielu rolników.

Najtańsze egzemplarze tego traktora wyceniane są na nieco ponad 20 tys. zł, jednak trzeba przyznać, że ich stan daleki jest od ideału. Dokładając do tego budżetu ok. 5 tys. zł będziemy mogli zakupić model 5211 w dobrym stanie technicznym.

Z kolei za powyżej 30 tys. zł znajdziemy - zdaniem sprzedawców - ciągniki w stanie idealnym, co najczęściej potwierdzają zdjęcia. W przypadku tych droższych egzemplarzy sporadycznie natrafimy na traktory wyposażone w ładowacz czołowy, lub w przedni TUZ.

Zetor 7245

Górny pułap cenowy Zetora 5211 jest równolegle dolną granicą, od której zaczynają się oferty mocniejszego, bo ponad 60-konnego modelu 7245, który dodatkowo wyposażony był w przedni napęd.

Pierwsze oferty warte rozważenia startują od ok. 40 tys. zł. i w takiej cenie kupimy ciągniki w naprawdę dobrym stanie technicznym i wizualnym. Taka kwota pozwoli także na zakup traktora w wersji Horal System, a więc dedykowanego do pracy na zboczach - w tym wypadku wybór jednak jest mocno ograniczony.

Powyżej 50 tys. zł znajdziemy ciągniki często wyposażone w ładowacz czołowy. Pojedyncze sztuki charakteryzujące się niższym przebiegiem, wyceniane są nawet na blisko 60 tys. zł.

Zetor 12245

Jeśli jednak poprzedni Zetor okaże się dla nas za słaby, zawsze możemy zdecydować się na model o oznaczeniu 12245, w którym pod maską zagościł 6-cylindrowy silnik generujący 115 KM.

Na kupno tego ciągnika powinno nam wystarczyć 50 tys. zł, gdyż w tej cenie otrzymamy zarówno sprawne, jak i zadbane egzemplarze. Pojedyncze sztuki przekraczają pułap 60 tys. zł. Cena ta dotyczy najczęściej traktorów z niższym przebiegiem oraz reprezentujących niemal idealny stan techniczny.

Zetor 16245

Dla entuzjastów mocnych i ciężkich Zetorów ciekawą propozycją może być model 16245 zasilany 6-cylindrowym, turbodoładowanym silnikiem o pojemności 6,8 l.

Za 160-konnego Zetora 16245 z lat dziewięćdziesiątych przyjdzie nam zapłacić od 50 tys. zł za bardziej wyeksploatowana egzemplarze, aż do nawet 70 tys. zł za ciągniki w bardzo dobrej kondycji. Nierzadko będą one wyposażone w ładowacz czołowy, przedni TUZ, lub komplet obciążników.

A czy Waszym zdaniem używane Zetory z lat '90 w dalszym ciągu są ciekawą propozycją? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Pamiętajcie że szeroką ofertę używanych ciągników rolniczych znajdziecie na Giełdzie Rolnej!