Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo jazdy kategorii T umożliwia na kierowanie:

1) Ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

2)  Zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami);

3) Pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (motorowerem oraz czterokołowcem lekkim).

Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii T jest ukończenie 18 roku życia. Co istotne, za zgodą rodzica, lub prawnego opiekuna istnieje możliwość ubiegania się o w/w prawo jazdy już po ukończeniu 16 roku życia.   

Ile kosztuje kurs?

Kurs przeprowadzany przez ośrodki szkolenia kierowców jest obowiązkowy i dopiero jego zakończenie umożliwia przystąpienie do egzaminu teoretycznego.

W ramach standardowego kursu otrzymamy 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 20 godzin praktycznej jazdy ciągnikiem. W skali kraju panują spore rozbieżności w cenach kursu i kształtują się na poziomie od 1200 zł do nawet 1700 zł.

Zdecydowanie najtaniej za kurs prawa jazdy kategorii t zapłacimy w województwach podlaskim i świętokrzyskim – często poniżej 1300 zł, z drugiej zaś strony najwięcej za taki sam kurs przyjdzie nam zapłacić w województwach lubelskim i małopolskim – tam ceny osiągają nawet ponad 1600 zł.

Ośrodki oferują również pojedyncze, dodatkowe godziny jazdy ciągnikiem i przeciętnie są one wyceniane na 70-90 zł/h.

Koszty egzaminu

Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna kosztuje 30 zł i dopiero jej zdanie umożliwia podejście do części praktycznej, która kosztuje 170 zł.

Egzamin praktyczny

Po zdaniu egzaminu teoretycznego, kursant może podejść do części praktycznej, w której będzie musiał się zmierzyć zarówno z wykonaniem zadań na placu manewrowym, jak również w ruchu drogowym. Wśród zadań znajdziemy m.in. sprzęganie i rozprzęganie ciągnika z przyczepą, a także wykonanie wylosowanego zestawu zadań tj.: parkowanie skośne, parkowanie prostopadłe, czy chociażby ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

A jakie są Wasze doświadczenia z egzaminem na prawo jazdy kategorii T? Za którym razem udało się Wam zdać? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!