PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ile naprawdę kosztuje suszenie kukurydzy?

Ile naprawdę kosztuje suszenie kukurydzy? Suszarnia mobilna zasilana olejem opałowym - zasyp około 10 ton

Autor:

Dodano:

Tagi:

Suszenie mokrej kukurydzy to dość prosty proces od strony technicznej, ale dość skomplikowany, jeśli chodzi o stronę finansową. Komu i kiedy się opłaca? Warto zadać sobie to pytanie przed zakupem drogich instalacji do suszenia.Dla osób bez doświadczeń praktycznych sprawa wydaje się prosta. Kukurydza po wysuszeniu drożeje na tonie o kilkadziesiąt procent, czyli interes wydaje się bardzo opłacalny. Czyli każdy kto ma już własną suszarnię powinien dobrze zarobić na suszeniu.

Tymczasem zdarzają się sytuacje, zwłaszcza w ostatnim sezonie, że gospodarstwa, które miały własną suszarnię do kukurydzy sprzedawały kukurydzę z własnych pól „na mokro”, a suszyły kukurydzę wyłącznie usługowo. Dlaczego, skoro to taki świetny interes?

Po prostu suszenie nie zawsze się opłaca. To wynika z wielu czynników. Do podstawowych trzeba zaliczyć: rynkowe ceny mokrej i suchej kukurydzy, możliwości przechowywania (magazynowe i finansowe), koszty suszenia, utrata masy i jakości podczas suszenia, czas suszenia, koszty pracy ludzkiej i eksploatacji oraz amortyzacja sprzętu.

Praktyka kontra teoria

Co jest głównym powodem rozczarowania i rozbieżności w obliczeniach? Przede wszystkim ubytek kukurydzy po suszeniu. Pamiętajmy, masa ziarna kukurydzy po suszeniu maleje głównie o wartość odparowanej wody, ale nie tylko. Teoretycznie podczas suszenia kukurydzy o wilgotności 30 % do wymaganych przez skupy maksymalnych 14,5 % stracimy 15,5 % masy. Czyli dla zobrazowania, na podstawie suszarni o zasypie 10 ton (mokrej), po wysuszeniu powinno zostać 8450 kg suchego ziarna kukurydzy.

Wartość wkładu, czyli 10 ton mokrego ziarna kukurydzy to np. 4500 zł netto (przyjmijmy 450 zł netto za tonę), a wartość suchego ziarna to 6253 zł (przyjęta cena 740 zł netto za tonę) – posługujemy się kwotą netto, jako wspólną dla rolników ryczałtowych i „VAT-owców”.

Wynika z tego, że zyskamy na suszeniu trwającym około 6 godzin 1723 zł netto – całkiem nieźle. Problem w tym, że w praktyce często po wysuszeniu 10 ton mokrej w suszarni zostaje zaledwie np. 7,2 tony suchej kukurydzy. Wtedy naddatek zmniejsza się do 828 zł (82 zł na tonie). Czy to wystarczy na pokrycie kosztów? Z czego wynikają takie rozbieżności?

Przede wszystkim z tego, że często suszymy wilgotniejszą kukurydzę niż nam się wydaje. Ponadto podczas suszenia jako ubytek trzeba też dodać plewy, pokruszoną kukurydzę i reszki kolb, które są odprowadzane na zewnątrz suszarni – w praktyce z 10 ton mokrej taki ubytek może wynieść od 100 do nawet 300 kg.


Podsumowując, jeśli suszymy mokrą kukurydzę o wilgotności 38 procent z 10 ton mokrej może nam zostać mniej niż 7,5 tony suchej. Teoretyczną wartość masy kukurydzy po wysuszeniu łatwo obliczyć na podstawie wzorów (w Internecie jest szereg kalkulatorów masy suchego ziarna kukurydzy).

Niestety, w praktyce bywa tak, że partia kukurydzy z jednego pola nie jest jednorodna i miernik pokazuje 36 procent wilgotności, a realna średnia jest większa. Ponadto często problemem jest zbyt duży czas oczekiwania mokrej kukurydzy na suszenie.

Z praktycznych doświadczeń wynika, że 1-2 dni nie powoduje nic złego, ale dłuższe zaleganie na pryzmie przekłada się na dłuższe suszenie i większe straty. Oczywiście, długość suszenia wzrasta wraz z wilgotnością (na ogół suszarnie mobilne zbijają około 3-4 proc. wilgotności na godzinę), a im dłużej pracuje taka suszarnia tym więcej kruszenia ziarna i dodatkowych strat.

Na podstawie powyższych informacji można już bardziej realnie określić masę kukurydzy po wysuszeniu i przejść do wstępnych obliczeń opłacalności suszenia. Oczywiście, podane przez nas ceny mokrej i suchej są tylko przykładowe i każde gospodarstwo musi uwzględnić własne wartości.
Niestety, trzeba jeszcze uwzględnić koszty suszenia.

Koszty pracy suszarni do kukurydzy

Tutaj też początkujący mogą zaniżyć realne koszty. Trzymając się przykładu mobilnej suszarni na olej opałowy - do wysuszenia 10 ton kukurydzy może być potrzebne od 180 do 350 litrów oleju opałowego (jego cena w listopadzie 2020 to około 2,2 zł netto za litr). To bardzo duża rozbieżność również wynikająca z wilgotności ziarna. Przy początkowej wilgotności 28 % czas pracy palnika może wynieść tylko 4 godziny, a przy wilgotności początkowej 38 % praca palnika może się wydłużyć do np. 7 godzin. Niestety, czasy te może też dodatkowo przedłużyć pogoda czyli temperatura powietrza i wilgotność.

W mijającym sezonie warunki te były bardzo niekorzystne, było zimno i wilgotno i suszenie bardzo się wydłużało. Oczywiście, suszarnia mobilna wymaga też napędu podzespołów. Odpowiada za to ciągnik lub silniki elektryczne.

W przypadku naszej przykładowej suszarni o zasypie 10 ton ciągnik potrzebny do jej napędu zużyje około 4-5 l paliwa na godzinę pracy. Trzeba tylko pamiętać, że pracuje on dłużej niż trwa sam proces suszenia.

Czas pracy

No właśnie, kolejnym problemem jest błędne szacowanie wydajności suszarni, z czego wynika też niewłaściwe liczenie kosztów pracy i amortyzacji. Proces suszenia w suszarni mobilnej (porcjowej) dzieli się na załadunek, suszenie, schładzanie i rozładunek. Do procesu suszenia trzeba jeszcze dodać od 15 do 30 minut na załadunek, około 60 minut na schłodzenie ziarna (musi być ono schłodzone do temperatury minimalnie wyższej od temperatury otoczenia), około 15-20 min na odbiór ziarna, ponadto po każdym cyklu warto poświęcić kilka minut na ogólną kontrolę, uzupełnianie paliw i smarowanie łożysk.

Czyli w praktyce każdy cykl wydłuża się o około 2 godzin ponad czas samego suszenia. Niestety, przy wysokich wilgotnościach może się okazać, że w ciągu doby nie uda się zrobić 4 pełnych cykli suszenia, a np. tylko 2,5.

Warto też wziąć pod uwagę ograniczenia ludzkie podczas obsługi suszarni. Sezon suszenia kukurydzy rozciąga się mocno w czasie. Konieczność czuwania nad procesem również w nocy prowadzi znacznego zmęczenia. Planując dłuższy okres suszenia trzeba wziąć pod uwagę pracę zmianową kilku osób.

Tych kilka uwag może pomóc w zrozumieniu złożoności zagadnienia opłacalności procesu suszenia kukurydzy. Oczywiście, mają na to wpływ też różnice w paliwach, konstrukcjach suszarni, odpowiednie zmiany w ciągu technologicznym, czyli np. zewnętrzne zbiorniki służące do schładzania kukurydzy. Postaramy się tym zająć w kolejnych artykułach.

Chcesz sprzedać lub kupić kukurydzę? Dodaj swoje ogłoszenie za darmo na gieldarolna.pl!Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (49)

 • Andrzej 2020-12-11 10:26:09
  U mnie w Wielkopolsce wysuszenie gazem ziemnym 1301 ton kukurydzy kosztowało z prądem 68 548 zł netto. Do tego dochodzi paliwo do ładowarki ok 1000 zł i moja robota której nie liczę. Szacuje że zostało z tego ok 1070 suchej. Niech każdy sobie wyliczy po swojemu koszt wysuszenia 1 tony. Największa zaleta suszarni jest taka że mam towar który mogę sprzedawać do września i który może zdrożeć. Wesołych Świąt.
 • Rolmat 2020-12-11 08:19:06
  Ja zrobiłem sobie suszarnie na 10 ton jeden zasyp czas suszenia 4 godz. Tanie urządzenie i wydajne, każdy kto ma kukurydzę powinien takie urządzenia posiadać nawet od 5 ton się opłaca.
  • o! 2020-12-11 09:06:45
   Nie masz pojęcia o suszeniu, bo inaczej nie pisał byś, że suszenie trwa u ciebie 4 godz. bo zależy od wielu czynników jak wilgotność ziarna, pogoda itp. Wysuszenie z 15% do 14 % też trwa 4 godz.?
 • Taka prawda 2020-12-10 20:53:17
  Najlepiej wychodzi suszenie swoją słomą...
  • Paweł 2020-12-11 09:49:53
   Najtaniej to się zgodzę ale na pewno nie najlepiej chciałbym się z tobą spotkać po kilku latach kradzieży słomy z pola i wtedy pogadamy co się stało z próchnica w polu jakie masz plony itp. Jeśli choci o koszt suszenia to faktycznie nie ma tańszego ale efekty uboczne spalania słomy odczujesz za parę lat.
   • z ...nowu ja 2020-12-11 23:01:36
    Zbieram słomę tylko i wyłącznie pszenną przed siewem rzepaku. Wieloletnie doświadczenie każe mi zabierać słomę żeby uzyskać 5-6 ton rzepaku z 1ha, rzepak zdecydowanie lepiej zimuje- w tym roku było trochę słabiej najgorzej od początku- okno suszy wyjątkowo wredny termin i późne przymrozki brak dolnych łuszczyn niestety. Suche lato, a takie mamy zwykle mimo rozdrobnienia nie sprzyja rozkładowi suchej masy. Przy zabraniu raz na trzy cztery lata słomy, kompletnie nie odczuwam braku bio masy. Wszelkie pozostałe resztki przyoruję ze "wspomagaczami" na rozłożenie bio-masy, głównie kukurydziankę, której każdego roku jest full. Po obliczeniu zapotrzebowania na wszelka energię plus praca (kiedyś i olej opałowy w pokaźnych ilościach wiec jest porównanie) mieszczę się ze wszystkim w 31 zł do t- produktu końcowego. Piec na słomę (sterowany olejem opał- małe zużycie w razie szybkiej termicznej amplitudy in minus) w dobrych porywach 50 ton na 12h. Na plony nie narzekam górny pułap kraju. Gleba dobra, trochę trudna ale już opanowane jej potrzeby i humory. Nie ściemniam. Pozdrawiam. Mogą być łapy w dół.
   • do Pawła... 2020-12-11 23:05:46
    Zapomniałam napisać. QQ uprawiam od wieeelu lat, kiedy Twoi dziadkowie byli jeszcze dziećmi.
  • Paweł 2020-12-13 21:28:13
   Pozazdrościć sędziwego wieku bo moi dziadkowie dziećmi byli 70-80 lat temu jeśli już wtedy uprawiałeś kukurydzę więc podchodzisz pod 100. Bardzo lubię takich przechwalaczy czyli: plony zawsze największe kupujecie zawsze najtaniej sprzedajecie zawsze najdrożej sprzęty zawsze najlepsze. Tylko zwykle okazuje się że z tyłu goła... I kredyt na karku.
   • ....ujarzmić etanol z qq 2020-12-13 23:54:52
    Mam dużo pokory do uprawy. Nie cierpię na chorobę pod nazwą kredyt. Step by step...to mój program. Plus dobra gleba, od jakiegoś czasu dostęp do wody... prace nad tym nadal trwają. Zawsze ołówek w ręku....Pozdrawiam
   • Mów mi babciu.... 2020-12-14 00:08:12
    Drogi Wnuczku: praktyka, garb...etc. Ale jeśli chodzi o kredyty tym się brzydzę , pracuję na siebie nie na ten zakłamany system. Jak potrzebuję kasy zawsze idę po rozum do głowy. Pa... upiekłam już pierniczki na święta przepis od mojej Babci, skoczyłbyś po jemiołę ... Nie jestem robotem.
 • Agronnom 2020-12-10 20:00:49
  Ost nawet liczylem zaleznosc ceny i ubytku masy w zaleznosci od wilgotnosci. Nienoplacalo sie wozic pozniej 30 % powyzej tym bardziej . suszyc tez sie srenio oplacalo. static.agrofoto.pl/monthly_2020_10/829202462_suszeniekukurydzy.jpg.42dffc1e1641f685dbb1212d94bd451f.jpg
  • Miki2 2020-12-10 20:12:25
   Chciałbym widzieć te obliczenia z ceną 360 za tone przy 30% i drugie obliczenie przy nawet tej 480 ale za tono % dodatek 8 zł nie 6
   • Agronom 2020-12-10 20:27:07
    Przy nizych cenach proporcje sie zmieniaja, przy cenie bodajze 424 zl trend sie odwraca i przy kazdym procencie ponizej 30 % sie zyskuje. Sa skupy ktore dodaja 8 zl ? Ja sie na moim terenie nie spotkalem za to byly ktore odejmowaly 12 zl powyzej 30 %
   • Miki2 2020-12-10 21:14:04
    Fdw dodaje 8 od chyba 3 lat większość odejmuje 12 powyżej 30%
   • Mostek 2020-12-10 21:23:45
    450 zł /t (+/- 10zł za każdy %)
 • Agronom 2020-12-10 19:37:13
  Panie redakotrze z 10 ton kukurydzy o wilgotnosci 30 % zostanie 8187 kg a nie 8450 !!!! Klania sie chemia nieorganiczna i liczenie roztworow !!! Prosze nie wprowadzac w blad !!
  • Paweł 2020-12-11 09:56:27
   Przeczytaj tekst że zrozumieniem. Redaktor napisał że teoretycznie to 15,5% ubytku masy a w praktyce ten ubytek jest większy. Trzeba dodać, że czy większą wilgotność kukurydzy tym większy ubytek masy ale na przykład z 40% do 15% ubytek masy nie wynosi 25% ale około 33% tak mniej więcej u mnie wychodzi
   • Agronom 2020-12-11 15:16:56
    Ale wlasnie chodzi o to ze w teori przy wiglotnosci poczatkowej 30% ubytek powien wyniesc 18,13 % a nie 15,5 % chodzi o blad w obliczeniach ! A praktyczne straty sa jeszcze wieksze i to oczywiscie zalezy pd wilgotnoaci poczatkowej.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.242.55
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.