Nowoczesne maszyny rolnicze są na tyle skomplikowane pod względem budowy, że ich naprawa przez użytkownika często jest niemożliwa. Wielu problemów potrafi także nastręczyć samo przeprowadzenie okresowego serwisu w takiej maszynie. 

Wówczas jedyną deską ratunku może okazać się serwis fabryczny. Pytanie tylko, ile zapłacimy za taką przyjemność?

Po naprawę do Autoryzowanej Stacji Obsługi

Koszt pracy mechanika ujmowany w formie roboczogodziny jest jednym z głównych elementów składowych finalnego kosztu przeprowadzonej naprawy. Oto jakie stawki obowiązują w kilku wybranych przez nas autoryzowanych serwisach znanych marek rolniczych.

Producent Dealer/Serwis Lokalizacja Cena za roboczogodzinę [zł brutto]
Zetor Zetor Polska Kalisz 148
Kubota Mark-Rol Bydgoszcz 172
Case IH Agro-Rami Kuchary 197
Massey Ferguson Agrimar Stołpie 221
Deutz-Fahr Agro-Rolnik Śniadowo 234/283*
Fendt Agravis Pianowo 240/277*
New Holland Wialan Tarnów 240
John Deere Wanicki Agro Lublin 246

*stawka obowiązująca przy naprawie wykonywanej u klienta

Oprócz wypisywanych powyżej kosztów roboczogodziny, do finalnej ceny usługi należy doliczyć koszt dojazdu serwisu do rolnika. Koszt ten jest zależny od odległości, jaką musi pokonać serwis i kształtuje się w granicach 2,20-3,38 zł brutto za kilometr.

Sprawdź możliwości finansowania używanych maszyn rolniczych!

Warto również wspomnieć, że ceny w poszczególnych serwisach danego producenta potrafią się znacznie różnić między sobą. Dzieje się tak dlatego, że serwisy mają w tym wypadku pewną autonomię jeśli chodzi o ustalanie stawek.

Z naszych informacji wynika także, że na przestrzeni roku koszty pracy mechanika wzrosły w niektórych przypadkach nawet o 30 proc.

A może naprawa poza ASO?

Gdybyśmy jednak postanowili zlecić naprawę serwisowi niebędącemu autoryzowaną stacją obsługi, wówczas w przypadku rzetelnego warsztatu należy liczyć się z kosztem 150-180 zł za roboczogodzinę. Jest więc odczuwalnie taniej.

Częstą praktyką w przypadku nieautoryzowanych serwisów jest także wycena konkretnych napraw, a nie bazowanie na stawce za roboczogodzinę.

A Wy gdzie naprawiacie swoje maszyny? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!