Przepisy prawa jasno określają, jakimi maszynami może kierować osoba posiadająca prawo jazdy kategorii T. Są to przede wszystkim ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne, a także zespoły pojazdów złożone z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).

Warunkiem uzyskania prawa jazdy kategorii T jest ukończenie 18 roku życia. Co istotne, za zgodą rodzica, lub prawnego opiekuna istnieje możliwość ubiegania się o w/w prawo jazdy już po ukończeniu 16 roku życia.  

Prawo jazdy kategorii T – jak wygląda kurs?

Aby móc przystąpić do egzaminu teoretycznego, kursant w pierwszej kolejności musi odbyć obowiązkowy kurs, który organizowany jest przez ośrodki szkolenia kierowców.

Inwestuj w swoje gospodarstwo, zobacz jakie to proste!

Co ważne, nie każdy ośrodek oferuje kurs na prawo jazdy kategorii T, jednak po krótszej chwili poszukiwania, znajdziemy taki kurs chyba w każdym rejonie kraju.

Decydując się na kurs prawa jazdy kategorii T zdecydowanie najczęściej odbędziemy go za kierownicą ciągników marki Zetor. Często nie pierwszej świeżości fot. mat. prasowe
Decydując się na kurs prawa jazdy kategorii T zdecydowanie najczęściej odbędziemy go za kierownicą ciągników marki Zetor. Często nie pierwszej świeżości fot. mat. prasowe

Standardowo kurs składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Ta pierwsza trwa 30 godzin, a po jej zaliczeniu kursanci mogą przystąpić do części praktycznej, gdzie będą musieli odbyć 20 godzin jazdy traktorem.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy kategorii T?

W kwestii cen kursu na prawo jazdy kategorii T w skali kraju występują ogromne rozbieżności. Na ogół ceny oscylują w granicach ok. 1900-2100 zł, jednak dla przykładu na Dolnym Śląsku za kurs przyjdzie nam zapłacić 2600 zł, a w Wielkopolsce łatwo natknąć się na ceny sięgające nawet 2700 zł.

Na drugim biegunie cenowym znajduje się chociażby Lubelszczyzna, gdzie za kurs zapłacimy 2000 zł, a na Podkarpaciu nawet 1600 zł. Co ciekawe, najniższą cenę udało nam się znaleźć w jednym z ośrodków w Łomży, gdzie kurs na prawo jazdy kategorii T odbędziemy już za 1590 zł.

Prawo jazdy kategorii T – ile kosztuje egzamin?

Podobnie jak kurs, również egzamin na prawo jazdy kategorii T składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Ta pierwsza kosztuje 30 zł, a dopiero jej zdanie umożliwia wzięcie udziału w części praktycznej, która jest wyceniana na 170 zł.

Przebieg egzaminów

W części teoretycznej kursanci muszą zmierzyć się z egzaminem z wiedzy, gdzie znajdą się zarówno pytania z wiedzy podstawowej, jak i specjalistycznej dotyczącej kategorii T.

Z kolei w części praktycznej kursant musi wykonać określone zadania na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Wśród zadań mogą się pojawić takie jak chociażby skontrolowanie podstawowych płynów eksploatacyjnych, czy wskazanie przełączników świateł.

Jeśli zaś chodzi o zadania na placu manewrowym, to możemy spodziewać się chociażby sprzęgania i rozprzęgania ciągnika z przyczepą, parkowania skośnego, prostopadłego, czy ruszania z miejsca do przodu na wzniesieniu.