Rozwiązaniem, które ma gwarantować wysoką precyzję podczas wysiewu przy wysokiej prędkości roboczej jest fakt, że nasiona będą „napędzane” w rurze transportowej przez silny strumień powietrza, generowany przez kompresor wolumetryczny, a dzięki temu ograniczony zostanie czas potrzebny na zaaplikowanie ich do gleby.

Wykorzystany dystrybutor wysiewający to zupełnie nowa konstrukcja. Działa on na zasadzie znanej z siewników podciśnieniowych, jednak jest znacznie bardziej zaawansowany; wyposażono go w napęd elektryczny realizowany przez elektronicznie sterowany silnik bezszczotkowy. Ponadto wykorzystano tutaj regulowany, podwójny zgarniacz z nowym grzebieniem zębowym i nową tarczę wysiewającą z tworzywa sztucznego, a całość zamknięto w aluminiowej obudowie.

Sama sekcja jest zawieszona na równoległoboku, a do jej amortyzacji wykorzystano amortyzatory gazowe.

- Siewniki z sekcją wysiewającą Chrono będą przeznaczone dla wymagających klientów, a szczególnie dla firm świadczących usługi, dla których prędkość wysiewu odgrywa bardzo ważną rolę. Precyzja wysiewu nowej sekcji będzie zachowana podczas pracy z prędkością 15 km/h, jednak spodziewamy się, że pozwoli ona na precyzyjny wysiew z prędkością nawet 18 km/h. Jest to prędkość o wiele wyższa w porównaniu prędkościami z jakimi mogły precyzyjnie wysiewać nasiona dotychczas stosowane sekcje mechaniczne MTR (do ok. 10 km/h) – mówi Hubert Rakowski.

Rozwiązanie jest jeszcze w fazie testów, jednak – według zapewnień producenta – pojawi się w ofercie na początku przyszłego roku i będzie dostępną w opcji alternatywą dla stosowanych dotychczas w siewnikach Gaspardo mechanicznych sekcji MTR.