W swoim 160-hektarowym gospodarstwie nastawionym na produkcję mleka, pan Ryszard Tomaszewski zainwestował w biogazownie. Biogaz wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła, które zasila dom i gospodarstwo. Fot. AdK
W ramach drugiej edycji konkursu Innowacyjny Farmer odwiedzamy Ryszarda Tomaszewskiego, który w miejscowości Bombalice w woj. mazowieckim wybudował biogazownię. Do produkcji prądu, ogrzewania i nawozu organicznego wykorzystuje gnojowicę z hodowli 310 sztuk krów mlecznych.
PARTNER SERWISU
Do drugiej edycji konkursu Innowacyjny Farmer zgłosiły się gospodarstwa z technologiami, których w poprzednim konkursie jeszcze nie było. Jednym z nich jest to, prowadzone przez Ryszarda Tomaszewskiego .
Biogazownia, w którą zainwestował rolnik była pierwszą tego typu na Mazowszu. Pozwoliła w bardzo dużym stopniu uczynić gospodarstwo niezależnym od dostaw prądu, ogrzewania i zakupu nawzów.
Biogazownia daje prąd, ciepło i ekologiczny nawóz
Instalacja rocznie produkuje 350 tys. kWh energii elektrycznej dziennie, przerabiając ok. 30 t. gnojowicy. Samo gospodarstwo zużywa ok. 130 tys. kWh. rocznie.
Powstała w gospodarstwie pana Tomasz biogazownia wykorzystuje technologię mokrej fermentacji, gdzie zawartość suchej masy wynosi poniżej 12 proc. Jest to technologia, w której gnojowica jest jedynym substratem fermentacji.
W samej biogazowni znajdują się dwa zespoły kogeneracyjne. Kogeneracja to skojarzona produkcja energii w jednym procesie technologicznym, gdzie poprzez spalanie biogazu wytwarzane są jednocześnie prąd i ciepło. W tego typu biogazowniach wykorzystywane są typowe silnik na paliwa lekkie produkcji Kubota o mocy 22 kW.
W trakcie procesu wydziela się energia mechaniczna, która poprzez przekładnie pasową napędza prądnice. Ze spalonego gazu z bloku silnika odbierane jest dodatkowe ciepło. Taki system ma moc elektryczną 44 kW, natomiast moc cieplna to 45 kW.
Dzięki temu systemowi, rolnik może przez cały rok wykorzystywać ciepłą wodę zarówno w domu, jak i w całym gospodarstwie - głównie w części socjalnej obory oraz do mycia robotów udojowych.
Pan Ryszard Tomaszewski był prekursorem technologii biogazowni na Mazowszu. Gospodarstwo rozwijał latami, a pasją do rolnictwa zaraził synów, fot. AdK
Więcej elastyczności w nawożeniu to kolejny plus
Oprócz uzyskanego prądu i ciepła, biogazownia dostarcza przede wszystkim doskonały nawóz. Po przetworzeniu gnojowicy, staje się ona produktem pofermentacyjnym o wysokich jakościowo parametrach nawożenia. Poferment jest również korzystniejszy dla środowiska, gdyż umieszczony na polu ogranicza wydzielanie chociażby amoniaku czy siarkowodorów.
Oprócz tego, że praktyki rolne w gospodarstwie są mniej uciążliwe dla otoczenia, to poferment stanowi lepiej przyswajalną forma azotu.
− Pomysł na biogazownie wziął się z kilku powodów. Przede wszystkim chcieliśmy rozwiązać problem z wylewaniem gnojowicy na pole . Dzięki temu, że biogazownia przetwarza ją na poferment, możemy bezpiecznie wylewać nawóz na pole. Bonusem jest zredukowanie zapachu – mówi pan Ryszard.
Na zdjęciu beczkowozy używane w gospodarstwie z miejscowości Bombalice, fot. AdK
Park maszynowy gospodarstwa z miejscowości Bombalice
Powierzchnię 160 ha ziemi w gospodarstwie pana Ryszarda zajmuje kukurydza oraz użytki zielone. Zbiór pasz odbywa się zestawami maszyn austriackiej firmy Pöttinger – kosiarkami i przyczepą samozbierającą Jumbo.
W gospodarstwie do zbioru zielonki używa się i ciągników i sieczkarni marki John Deere oraz maszyn Pöttinger. W ostatnim czasie rolnik zainwestował również w dwie duże maszyny Claas - kombajn Tucano oraz ciągnik Axion, fot. AdK
Kukurydza koszona jest natomiast 8-rzędową sieczkarnią John Deere 7350. Ponadto do zbioru kukurydzy na ziarno, rolnik zainwestował w ostatnim czasie w nowy kombajn Claas Tucano 440.
W kwestii ciągników, w gospodarstwie pana Ryszarda dominuje barwa zielona, bowiem w parku maszynowym są cztery ciągniki marki John Deere, modele 6620, 6930, 6170M oraz 6210R, a także Claas Axion.
Pan Ryszard inwestując w sprzęt stawia na rozwiązania rolnictwa precyzyjnego. Najnowszy nabytek, czyli kombajn Claas Tucano jest wyposażony w najnowsza technologie GPS, fot. AdK
Do wywożenia nawozu naturalnego na pola wykorzystywane są z kolei beczkowozy Joskin o pojemności 16000 l oraz Pomot 25000 l.
Kukurydzę rolnik sieję 8-rzędowym siewnikiem Kuhn, który wyposażony jest w podsiewacz do nawozów – chociaż, jak przyznaje pan Ryszard, od kiedy powstała biogazownia, nawozów kupnych w gospodarstwie wykorzystuje się znaczenie mniej.
Plony zebrane w gospodarstwie z miejscowości Bombalice przechowywane są natomiast w czterech zbiornikach marki BIN wspartych oczywiście suszarnią.
Rury dostarczające ciepło rozchodzą się w dwóch kierunkach. Pierwszy rurociąg o długości 20 m, doprowadzony jest do maszynowni robotów udojowych. Drugim z kolei przekazywane jest ciepło do oddalonego o 200 m domu mieszkalnego, a stamtąd kolejne 50 m rur biegnie dalej do pomieszczenia socjalnego w oborze, fot. AdK
Komentarze