Gospodarstwa rolne, które uznawane są za innowacyjne, to takie, w których wykorzystuje się nowoczesne technologie i metody produkcji, aby zwiększyć wydajność, poprawić jakość produktów i minimalizować wpływ na środowisko.  Zwykle posiadają rozwiniętą infrastrukturę techniczną - maszyny, narzędzia i sprzęt do uprawy, nawożenia i ochrony roślin.

ZGŁOŚ SIĘ DO INNOWACYJNEGO FARMERA 2023!

Ponadto, nowoczesne gospodarstwa rolne stosują zautomatyzowane, często zintegrowane rozwiązania, takie jak systemy nawadniania, stacje meteo, stosują też badania gleby, które umożliwiają tworzenie map nawożenia i dają precyzyjną kontrolę warunków uprawy i minimalizują straty.

Agregat do uprawy pasowej Czajkowski z ciągnikiem Claas Axion 950 w gospodarstwie Państwa Tupikowskich, fot.kh
Agregat do uprawy pasowej Czajkowski z ciągnikiem Claas Axion 950 w gospodarstwie Państwa Tupikowskich, fot.kh

Wiele gospodarstw rolnych korzysta także z narzędzi cyfrowych - programów, które umożliwiają zbieranie i analizowanie danych dotyczących uprawy, produkcji i sprzedaży, co pozwala na lepsze zarządzanie gospodarstwem i podejmowanie decyzji.

Nowoczesne gospodarstwa rolne zwracają także uwagę na zrównoważony rozwój i minimalizację wpływu na środowisko, takie jak uprawa bezpośrednia, która minimalizuje erozję gleby i wpływa na oszczędności ekonomiczne.

Uprawa bezorkowa Marcina Gryna

Marcin Gryn, młody rolnik i innowator z Zamojszczyzny prowadzi bezorkową uprawę ziemniaka, nawożenie wgłębne, siew w technologii strip-till. Ważnym elementem w jego gospodarstwie jest troska o strukturę gleby oraz o intensyfikację w niej życia biologicznego, a to wszystko przy wykorzystaniu maszyn własnej konstrukcji.

Rolnik uważa, że wszystko zaczyna się od odpowiedniego podejścia do uprawy gleby, dlatego właśnie postawił na głęboką uprawę w połączeniu z nawożeniem wgłębnym, konstruując bazie swoich dotychczasowych doświadczeń, maszynę GB Hybrid, którą od niedawna postanowił udostępnić w sprzedaży rynkowej.

Automatyzacja pracy w gospodarstwie

50-hektrarowe gospodarstwo położone na Lubelszczyźnie państwo Anna i Mirosław Polak budowali przez lata samodzielnie. Projektując jego profil pozostali wierni regionalnym uprawom, stąd też większość areału poświęcili na uprawę fasoli.

Sortownik optyczny pozwolił gospodarzom podnieść wydajność pracy na tyle, że możliwe było otwarcie skupów i czyszczenie nasion z innych gospodarstw. Ostatecznie inwestycja w innowacyjną maszynę przyśpieszyła rozwój ekonomiczny fasolowego gospodarstwa państwa Polak. fot. adK
Sortownik optyczny pozwolił gospodarzom podnieść wydajność pracy na tyle, że możliwe było otwarcie skupów i czyszczenie nasion z innych gospodarstw. Ostatecznie inwestycja w innowacyjną maszynę przyśpieszyła rozwój ekonomiczny fasolowego gospodarstwa państwa Polak. fot. adK

Aby rozwijać gospodarstwo i stawić czoła problemom braku rąk do pracy, państwo Polak postawili na innowacyjne, niszowe w branży rolniczej maszyny, które zastąpiły tradycyjne przebieranie nasion. Komplet maszyn, które czyszczą i sortują nasiona potrafią wykonać pracę za 30 pracowników fizycznych, uzyskując 6 t gotowej fasoli konsumpcyjnej na godzinę. Ich pomysł wniósł do gospodarstwa jakość, czas i oszczędności.

Rolnictwo precyzyjne

W gospodarstwie Farm Service Michała Konata pracuje sprzęt wielu różnych producentów (m.in. John Deere, Claas, Massey Ferguson), który rolnikowi udało się zintegrować w jednym systemie zarządzania (w jednym miejscu łączą się zatem systemy: Claas, AGCO Task Dok Pro, John Deere, a także Trimble).

Precyzyjne technologie są wykorzystywane na każdym etapie produkcji rolnej, co daje wiele korzyści - Jak ocenia pan Michał, kompleksowe wykorzystanie systemów rolnictwa precyzyjnego pozwala na zaoszczędzenie do 15 proc. kosztów w prowadzeniu upraw.

Jak mówi Pan Michał, korzyści ekonomiczne z zastosowanych technologii są niepodważalne. Dodatkowo zwiększała się efektywność wykorzystywanych środków. fot.kh
Jak mówi Pan Michał, korzyści ekonomiczne z zastosowanych technologii są niepodważalne. Dodatkowo zwiększała się efektywność wykorzystywanych środków. fot.kh

- Zanim zostałem rolnikiem pracowałem w korporacji, gdzie na stanowisku menedżerskim wymagano ode mnie planowania, budżetowania, podejmowania decyzji na podstawie danych. Chciałem to samo wdrożyć u siebie w gospodarstwie. Bo tak naprawdę rolnictwo zaczyna się od zbierania danych. W tej chwili wszystko mamy zagregowane w jeden system, do którego zbieramy wszystkie dane i na tej podstawie jesteśmy w stanie dokładnie określić nasze koszty, plony i inne rezultaty pracy - powiedział Michał Konat

Zmienne dawkowanie nawozów

Pan Sławomir Tupikowski udowadnia, że dzięki wyjątkowej dbałości o glebę połączonej z zastosowaniem nowoczesnych technologii uprawy i rolnictwa precyzyjnego, można osiągnąć wysokie plony nawet na słabych ziemiach klasy od 4B do 6.

W gospodarstwie prowadzi się uprawę i siew pasowy, które są równie ważne jak precyzyjne dawkowanie nawozów. W gospodarstwie po latach uprawy konserwującej i stosowania m.in. regularnego wapnowania i precyzyjnego nawożenia, nawet na glebach VI klasy, uzyskuje się stabilne plony.

Podstawowe nawożenie nawozami wieloskładnikowymi jest wykonywane bezpośrednio pod korzeń, a dawki są ustalane na podstawie regularnie wykonywanych prób glebowych.

an Sławomir chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi rolnikami i instytucjami. Blisko współpracuje m.in. z lubelskim odziałem ODR, grupą Azoty. fot. KH
an Sławomir chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi rolnikami i instytucjami. Blisko współpracuje m.in. z lubelskim odziałem ODR, grupą Azoty. fot. KH

Do określenia aktualnych potrzeb nawożenia azotowego, gospodarz wykorzystuje aplikację Sat Agro. 

Inwestycje w maszyny rolnicze

W naszym konkursie znalazło się również prężnie rozwijające się gospodarstwo państwa Wileńskich.

Pan Kamil jako główny operator przeprowadził transformację gospodarstwa z małych, prostych ciągników typu 60-tka na nowe, technologicznie zaawansowane maszyny. Krok po kroku, wraz z pojawiającą się ideą wdrążania rolnictwa precyzyjnego pojawiły się maszyny firm Kubota, Fendt i Massey Ferguson.

- Interesuje się nowościami w rolnictwie i staram się wprowadzać je do naszego gospodarstwa. Patrzymy na jego rozwój długodystansowo, a rolnictwo precyzyjne jest czymś, czego rolnicy nie unikną, jeśli będą chcieli się rozwijać.

Innowacyjność to też kreatywność

W konkursie Innowacyjny farmer, doceniamy również inwencję twórczą. Jednym z takich przykładów jest gospodarstwo pana Damiana Wilka, gdzie innowacyjność zbudował we własnym warsztacie.

Tym, co wyróżnia młodego rolnika, to to, że jego gospodarstwo pomimo średniej wielkości, jest naprawdę nowoczesne, jednak nie za sprawą drogich rozwiązań, a dzięki własnej pomysłowości.

W szerokim parku maszynowym praktycznie nie znajdziemy sprzętu, który nie zostałby w jakiś sposób przerobiony przez rolnika. Za sprawą plotera CNC, we własnym zakresie mógł tworzyć własne projekty i przeróbki.

Warsztat Damiana Wilka. laureata konkursu Innowacyjny Farmer. fot. A.Kulikowski
Warsztat Damiana Wilka. laureata konkursu Innowacyjny Farmer. fot. A.Kulikowski

Do takich maszyn należą m.in. spych wraz z wałem do kiszonki. Jak twierdzi rolnik, takiej konstrukcji, na jakiej mu zależało nie znalazł na rynku, dlatego postanowił wykonać ją we własnym zakresie.

Po pierwsze dzięki temu nie muszę tracić czasu na oczekiwanie na zamówione części, gdyż mogę je wykonać samemu, a po drugie nie wszystkie części, szczególnie do moich indywidualnych projektów da się zamówić, dlatego własny ploter daje mi możliwość zaprojektowania i stworzenia dokładnie takiego elementu, jaki potrzebuję - tłumaczy Wilk. 

Wśród innych istotnych maszyn przebudowanych przez rolnika należy wspomnieć o głęboszu, który otrzymał autorski system wykrywania ściętej śruby.

Rolnik od kilku lat używa autorskiej nawigacji GPS wraz z systemem prowadzenia równoległego z dokładnością 2 cm, która bazuje na sygnale RTK, pochodzącym ze stacji także zbudowanej przez pana Damiana.

ZŁOŚ SWOJE GOSPODARSTWO!