W wystawie wzięło udział blisko 60 firm prezentujących maszyny rolnicze i 40 firm budowlanych. Rolnicy mieli okazję dokonać pełnego przeglądu maszyn do zbioru i konserwacji zielonek oraz zapoznać się z nowościami na rynku budowlanym.

 

Pokazy maszyn zielonkowych

W pokazie zbioru zielonki zaprezentowane zostały wszystkie najważniejsze technologie pozyskiwania pasz objętościowych z użytków zielonych. 

W niedzielę rolnicy mogli dokładnie przyjrzeć się i porównać około 70 zestawów maszyn biorących udział w pokazach. Kolejno na ośmiohektarową łąkę wjechały: kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki, prasy zwijające, przyczepy zbierające i owijarki. 

 

Pokazom maszyn towarzyszył pokaz bezpiecznej obsługi maszyn do zbioru zielonek zorganizowany przez KRUS OR w Białymstoku. Udzielono wielu wskazówek m.in. co do wyposażenia ciągnika, jego prawidłowego użytkowania i sprawdzenia stanu technicznego maszyn rolniczych.

 

Merytorycznym uzupełnieniem Zielonej Gali były wykłady na temat produkcji pasz z użytków zielonych i renowacji trwałych użytków zielonych w województwie podlaskim. Można było dowiedzieć się m.in. o nowościach w produkcji pasz objętościowych, o niewykorzystanym potencjale białka z pola oraz o odpowiednim doborze gatunków traw do uzyskania wysokojakościowej paszy objętościowej w gospodarstwie. 

 

Targi Budownictwa Wiejskiego

Towarzyszące Targi Budownictwa Wiejskiego upłynęły pod hasłem odnawialnych źródeł energii oraz budownictwa energooszczędnego na obszarach wiejskich. Zwiedzający uzyskali specjalistyczne, profesjonalne doradztwo w formie porad indywidualnych, organizowanych wykładów oraz prezentacji  multimedialnych na stoiskach wystawowych firm.

Dużo można było się dowiedzieć na temat nowoczesnych rozwiązań z obszaru odnawialnych źródeł energii, które można wykorzystać w budynkach mieszkalnych i niedużych obiektach usługowych. Prezentowane były rozwiązania dostosowane do istniejącej zabudowy oraz gotowe projekty domów niskoenergetycznych, tzw. domów czystej energii. Natomiast zainteresowani małą architekturą ogrodową zobaczyli  najwyższe jakościowo meble ogrodowe, domki letniskowe, sauny ogrodowe, place zabaw dla dzieci i akcesoria ogrodowe.