Do aplikacji roztworu saletrzano-mocznikowego najpopularniejszą, stosowana od lat, jest dysza aplikująca ciesz roboczą do tyłu, przykładowo 5-otworowa. Z taką samą ilością strumieni, stosowane są również końcówki aplikujące w dół.

W ostatnim czasie, pojawiło się jednak kilka nowych, efektywniejszych rozwiązań, o których pisaliśmy w artykule:

Zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym Eugeniusz Tadel, ekspert Naczelnej Organizacji Technicznej w zakresie ochrony roślin, opowiada o rozwiązaniach do aplikacji płynnych nawozów doglebowych RSM.

Specjalista posługuje poniżej opisanymi przykładami rozpylaczy firmy Lechler, które podczas targów Polagra Premiery na swoim stoisku prezentowała firma Ekotronik.

Rozpylacze wachlarzowe do opryskiwacza

Bardzo dokładnym rozwiązaniem są tzw. rozpylacze  wachlarzowe, które dają jednostajny strumień, właśnie w kształcie wachlarza, co umożliwia uzyskanie najwyższego możliwego współczynnika nierównomierności poprzecznej – bardzo ważnego wskaźnika, oceniającego jakość rozpylaczy (tzw. wskaźnik CV wyznaczany jest na podstawie wyników pomiarów na stole rowkowym prowadzonych wg zaleceń norm ISO oraz obowiązujących w kraju procedur inspekcji opryskiwaczy polowych).

Ten rozpylacz jest również w wersji krańcowej, dzięki czemu, skutecznie odcina powierzchnię nawożona od stref gdzie nawóz nie powinien się znaleźć i z powodzeniem zastąpiły wykorzystywane do aplikacji RSM rozpylacze eżektorowe w wersji asymetrycznej stosowane do pestycydów.

Rozpylacz VR do RSM

W precyzyjnym nawożeniu stosowane są również rozpylacze VR, które są nowością na rynku. Ich cechą jest to, że umożliwiają zwiększenie zakresu dawki/ha w określnym przedziale ciśnień.

Maja one specyficzną budowę, różniącą się od klasycznych rozpylaczy, gdzie są wymienne kryzy. W modelu VR kryza  jest elementem sprężynowym, gdzie pod wpływem wzrostu ciśnienia, zwiększa się przekrój – a tym samym przepustowość. Dzięki temu, taki rozpylacz zastępuje cztery tradycyjne rozpylacze - o czterech różnych wydatkach.

Dzięki temu dawki mogą być realizowane w bardzo szerokim zakresie pod względem prędkości oraz dawek na jednostkę powierzchni.

Węże rozlewowe do RSM

Bezpiecznym rozwiązaniem w aplikacji RSM są elastyczne węże rozlewowe typu 5s. Każdy wąż ma obciążnik będący równocześnie 5-cio otworowym rozpylaczem do stosowania RSM w późnych fazach rozwojowych roślin.

Węże sa bezpieczne m.in. ze względu na ograniczenie poparzeń roślin dzięki prowadzeniu rozlewu RSM przy gruncie.