Mycie samą wodą? Nieskuteczne i nieefektywne

Niektórzy rolnicy wychodzą z założenia, że wszelkiego rodzaju chemia jest niepotrzebna i że do prawidłowego umycia sprzętu wystarczy woda. Taka praktyka spowoduje znaczne wydłużenie procesu mycia, a dodatkowo pogorszy jego skuteczność i zwiększy zużycie wody. Kompensowanie braku środka myjącego poprzez zwiększanie ciśnienia wody, lub zbliżanie lancy myjącej do lakieru może spowodować trwałe uszkodzenia mytej powierzchni. Zastosowanie odpowiedniego preparatu znacząco przyspieszy proces mycia i usuwania nagromadzonych zabrudzeń.

Starannie dobierz środki myjące

- Najczęściej stosowanymi środkami w gospodarstwach są preparaty agresywne w działaniu, cechujące się wysoką zawartością sody kaustycznej, która doskonale usuwa zabrudzenia ale przy dłuższym kontakcie z mytą powierzchnią powoduje jej nieodwracalne uszkodzenia. Podobnie sytuacja wygląda przy nawet delikatnym przyschnięciu takiego preparatu na mytym elemencie. Lakier wówczas już po kilku lub kilkunastu użyciach preparatu zacznie blaknąć i matowieć. Negatywne skutki działania takich środków zauważymy również na przewodach gumowych, uszczelkach, czy oponach, na których pojawią się mikropęknięcia, co powoduje ich znacznie szybsze parcenie – zaznacza Marcin Dereń prezes firmy ADV Genetics.

Czym aplikować środek myjący?

Przystępując do mycia maszyny należy zacząć od nałożenia środka – i tutaj pojawiają się dwa popularne sposoby, jak tego dokonać. Pierwszym ze sposobów jest użycie pianownicy.

– Największym i w zasadzie jedynym minusem stosowania pianownicy jest dość duże zużycie środków, jakie używamy i brak płynnej kontroli stężenia na jakim pracujemy. Drugim popularnym rozwiązaniem w nakładaniu środków myjących jest nakładanie ich za pomocą ciśnieniowego opryskiwacza. Ta metoda jest bardzo skuteczna, ponieważ możemy dowolnie kontrolować stężenie roztworu, który przygotowujemy. Możemy wówczas nakładać środek etapami na poszczególne elementy i na bieżąco je myć, nie dopuszczając dzięki temu do ich przyschnięcia. Metoda ta wymaga od nas każdorazowego przygotowania cieczy roboczej i odmierzenia odpowiednich proporcji – dodaje Marcin Dereń.

Koszt profesjonalnej pianownicy to około 120 zł, podczas gdy ceny podstawowych spryskiwaczy zaczynają się od 20 zł. Za bardziej profesjonalne modele o nieco większej pojemności zbiornika trzeba zapłacić ponad 100 zł.

Prawidłowa technika mycia

Środek myjący nakładamy bezpośrednio na zabrudzenia i myjemy pod wysokim ciśnieniem – do wyboru mamy myjki na ciepłą i zimną wodę. Te pierwsze będą skuteczniejsze, jednak też zdecydowanie droższe.

Myjki na zimną wodę spokojnie wystarczą, jeśli skorzystamy z profesjonalnej chemii. Zalecane ciśnienie mycia to około 150 barów – ważne aby nie było za duże, bo może to doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń elementów i delikatnych podzespołów.

Należy pamiętać, że najlepszy efekt uzyskamy myjąc od dołu do góry, dzięki temu nie spłukujemy środka i mycie jest znacznie skuteczniejsze. Z kolei spłukując preparat postępujemy na odwrót – od góry do dołu. Taka praktyka pozwoli na znaczące zaoszczędzenie wody

Jaki preparat wybrać?

Z propozycją wychodzi m.in. firma RRCustoms, która w swojej ofercie posiada produkt RRC Hardcore.

– Zaletą tego specyfiku jest jego koncentracja – w zależności od stopnia zabrudzenia można stosować rozcieńczenia od 1:10 do nawet 1:100. To czyni go bardzo wydajnym preparatem. Sprawnie poradzi sobie z rozbijaniem zaschniętego błota, zanieczyszczeniami oleistymi, jak również znagarowanymi podzespołami silnika – zaznacza Bartosz Szczepaniak z firmy RRCustoms. Litrowa buteleczka została wyceniona na 19 zł.

Na rynku znajdziemy również środki zaprojektowane i stworzone dla maszyn rolniczych. Takim środkiem jest Hyperin Agri.

– Nie jest to środek agresywny w działaniu i nie uszkadza mytych powierzchni, a dzięki środkom powierzchniowo czynnym doskonale usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia występujące na maszynach rolniczych. Dzięki zawartości inhibitora korozji zabezpiecza on ponadto metalowe elementy przed korozją i nabłyszcza lakier zamykając występujące na nim pory, powodując przy tym jego dłuższą żywotność w dobrym stanie. Środek ten jest silnym koncentratem, dzięki czemu działa w stężeniu 2-5%, co sprawia że pomimo pozornie drogiego kosztu zakupu – około 120 zł za 5 l, jednostkowy koszt środka na mycie dużego ciągnika do około 3-4 zł – przekonuje Marcin Dereń prezes firmy ADV Genetics

Szczotka zamiast dyszy rotacyjnej

Ostrożnie należy obchodzić się z lancą wyposażoną w dyszę obrotową, gdyż strumień wody, jaki uzyskujemy nawet przy niezbyt wysokim ciśnieniu jest bardzo mocny i może doprowadzić do zerwania naklejek, a nawet do przecięcia uszczelek. W dobie panującej mody na mycie bezdotykowe należy pamiętać, że zwykła szczotka, gąbka lub rękawica znacząco usprawni proces mycia i przyniesie najlepszy efekt.

W przypadku mycia dużych maszyn – np. kombajnów, pracę ułatwi lanca teleskopowa do szczotek – niektóre z nich można rozłożyć nawet do 3 m. Ceny takich szczotek zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.