Grain System Evo – tak nazywa się rozwiązanie firmy Capello oferowane przez firmę Rima Polska. Nowatorski heder przeznaczony jest dla rolników, którzy chcieliby skrócić czas holowania za pomocą wózka i montażu tradycyjnego hedera. Grain System Evo potrzebuje 45 sekund, aby z pozycji roboczej przejść w transportową. Tyle samo czasu zajmuje jego ponowne rozłożenie. Heder GS składa się z trzech segmentów. Po skończeniu koszenia wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, wówczas dwa zewnętrzne segmenty składają się do środka. Operator całą operacją steruje z kabiny kombajnu. Manewrowanie kombajnem ze złożonym hederem jest prostsze niż zestawem kombajn-wózek.

Heder firmy Capello występuje w czterech różnych szerokościach roboczych: 4,65 m (GS 480), 5,16 m (GS 530), 5,88 m (GS 600) i 7 m (GS 720). Podczas transportu szerokość znacząco maleje. W dwóch pierwszych modelach do 3 m, w modelu GS 600 do 3,2 m, największy GS 720 jest dwa razy krótszy w pozycji transportowej niż w pozycji roboczej (3,45 m). Warto zwrócić uwagę na masę GS-a. Między najwęższym a najszerszym modelem jest tylko 550 kg różnicy. GS 480 waży 1920 kg, natomiast GS 720 – 2470 kg.

Listwę tnącą podczas pracy zawieszono na poziomie w jednej linii, bez przerw. Nie ma więc obawy przed nierównym cięciem. Za listwą znajduje się duży (średnica 610 mm) podajnik śrubowy wyposażony w palce odprowadzające, które przekazują materiał do tunelu podajnika. Warto zwrócić uwagę na niewielką odległość między podajnikiem a tunelem. Bęben (średnica 104 mm) napędzany jest hydraulicznie za pomocą przekładni bezstopniowej z napędu kombajnu. Na zdjęciu składana przystawka do zbioru kukurydzy Capello Quasar.

Źródło: "'Farmer" 07/2008