Na życie opony wpływ mają liczne czynniki. Do najczęstszych należą: obciążenie i rozkład obciążenia, środek ciężkości pojazdu, stan nawierzchni podczas transportu, nierówność terenu oraz obecność przedmiotów, które mogą prowadzić do przedwczesnego zużycia opon, a także warunki klimatyczne pracy.

Ale to nie wszystko. Istnieją także subiektywne czynniki, które można przypisać stylowi jazdy i nawykom operatora, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na osiągi i trwałość opon. Warto zatem wiedzieć o kilku środkach ostrożności, które należy stosować podczas prowadzenia pojazdu.

Działania zapobiegawcze: monitoruj ciśnienie w oponach

Przede wszystkim należy pamiętać, że niezbędne jest regularne monitorowanie ciśnienia w oponach. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie ma nie tylko negatywny wpływ na zużycie paliwa, ale również wiąże się z szeregiem zagrożeń, takich jak deformacja karkasu i zwiększa potencjalne ryzyko pęknięcia opony. To ostatnie zdarzenie poważnie zagraża bezpieczeństwu użytkownika.

Nawet jeśli pojazd stoi nieużywany, opony ulegają zużyciu z powodu nacisku w dół wywieranego przez pojazd. W takim przypadku lekkie przepompowanie opon tylko i wyłącznie podczas postoju sprzętu może być skutecznym sposobem ograniczenia problemu.

Kupuj nowe maszyny na preferencyjnych warunkach

Unikaj gwałtownego przyspieszania i ekstremalnego hamowania

Ekstremalne hamowanie i przyspieszanie ma również negatywny wpływ na trwałość opony. Poślizg między bieżnikiem, a nawierzchnią drogi spowodowany hamowaniem (rzadziej w przypadku pojazdów rolniczych przyspieszaniem) wyciera opony, powodując ich szybsze zużycie. Dlatego tak naprawdę pomocne może być wykorzystanie hamowania silnikiem, czyli redukowanie biegów i spowalnianie pojazdu za pomocą prędkości obrotowej silnika.

Podsumowując, optymalna wydajność opon zaczyna się od dokładnego wyboru odpowiedniego produktu. Idealna opona tak naprawdę zależy od rodzaju sprzętu, wagi, zastosowania, terenu i nawyków eksploatacyjnych. To ważny, czasem złożony wybór. Pytając sprzedawcę o opony warto wziąć pod uwagę także swój styl jazdy.

Spory wybór opon znajdziesz na Giełdzie Rolnej.