Z końcem 2017 r. wygasła dotychczasowa umowa AGCO z polskim dystrybutorem Korbanek Sp. z o.o. na sprzedaż marek Fendt i Massey Ferguson. Tym samym firma Korbanek straciła autoryzację na obsługę gwarancyjną tych maszyn. Obecnie jedynymi podmiotami do obsługi gwarancyjnej tychże marek jest nowa sieć dystrybucji maszyn Fendt i MF.

We wrześniu 2017 r. przedstawiciele koncernu AGCO zapowiadali, że do końca roku powstanie nowa sieć dealerska dla tych marek. Obie sieci dealerskie zostały w dużej mierze zbudowane, a wolne tereny są wspierane przez najbliższe punkty dealerskie z bezpośrednim wsparciem AGCO.

Powstaje więc pytanie chociażby o obsługę gwarancyjną czy ogólnie serwisową maszyn na terenach, na których na razie nie działa żaden nowy dealer MF, czy Fendt. Przedstawiciele AGCO uspokajają jednak i zapewniają, że Grupa dołoży wszelkich starań, aby użytkownik maszyn nie odczuł skutków chwilowego braku dealera w pobliżu gospodarstwa.

- Wszyscy klienci którzy posiadają maszyny w obsłudze gwarancyjnej, której de facto spółka Korbanek sprawować już nie może, zostają przekierowani do dealerów, których już mamy aktywnych, u których proces wdrażania do sieci dealerskiej jest ukończony, a więc mają oni otwarty dostęp do systemów zamawiania części zamiennych, napraw gwarancyjnych itp. – mówi Michał Dejneka, menedżer ds. obsługi posprzedażowej w AGCO Sp. z o.o.

Każdy użytkownik maszyn MF czy Fendt, może dowiedzieć się do jakiego obecnie dealera ma się zgłosić z potrzebą serwisową kontaktując się z centralą AGCO. Jeśli chodzi o zwiększone póki co odległości do autoryzowanych serwisów, użytkownik maszyny nie powinien ponieść kosztów dodatkowych kilometrów dojazdu do gospodarstwa.

- Klient na tym nie ucierpi. Priorytetem dla nas jest jego dobra obsługa. Koszty które za tym idą, są rzeczą drugorzędną i wraz z dilerami będziemy je rozpatrywali indywidualnie. Klient ma otrzymać profesjonalną obsługę w dobrej cenie– przekonuje Michał Dejneka.

Takie zasady dotyczą napraw i serwisu maszyn w okresie gwarancyjnym. Maszyny, na które gwarancja przestała już obowiązywać, obowiązują standardowe zasady.

- Co ważne, mamy bardzo duże wsparcie centrali AGCO i fabryk. Fabryki są w stanie, jeśli jest taka potrzeba, przysłać techników bezpośrednio z centrali. Obecnie prowadzonych jest szereg inwestycji ażeby uruchomić pewne standardy, które funkcjonują w Niemczech czy we Francji, a których w Polsce nigdy nie było, na przykład program wydłużonej gwarancji, ale będzie też wiele innych, nowych działań – wyjaśnia przedstawiciel AGCO.

- Proces budowy sieci dealerskiej postępuje sprawnie i cieszymy się bardzo z zaufania, jakim obdarzają nas nasi klienci oraz partnerzy handlowi. W ramach tego procesu kładziemy ogromny nacisk na rozwój działów zajmujących się obsługą posprzedażową. Chodzi tu o niezbędnie inwestycje w narzędzia specjalistyczne i diagnostyczne, a także o szkolenia techniczne. Pracownicy naszych partnerów handlowych systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje przy wsparciu specjalistów z AGCO. Wszystko odbywa się zgodnie z najwyższymi standardami AGCO. Naszym podstawowym celem jest zapewnienie profesjonalnej obsługi dla naszych obecnych i przyszłych klientów – podsumowuje Michał Dejneka.