Kilka dni temu pisaliśmy o wprowadzonym przez firmę Pronar rozwiązaniu dotyczącym możliwości montażu w ciągniku instalacji dwupaliwowej: na olej napędowy i gaz LPG. Okazuje się jednak, że tego rodzaju praktyka jest już stosowana. Napisał do nas czytelnik Farmera – Piotr Chojnacki, który prowadzi warsztat montażu instalacji gazowych. Tego rodzaju instalacje zakłada nie tylko w autach, ale również w ciągnikach rolniczych.

Instalacje gazowe montowane w ciągnikach różnią się jednak od tych montowanych w autach z silnikami benzynowymi, że są dwupaliwowe, a więc wykorzystują jednocześnie gaz propan-butan (LPG) i olej napędowy. System polega na „dotrysku” gazu LPG do oleju napędowego w proporcji 40 proc. LPG do 60 proc. ON. Według Piotra Chojnackiego, instalacja ta powoduje oszczędności rzędu 15 proc. kosztów paliwa. – Instalację można zamontować praktycznie w każdym ciągniku. Kosz montażu to rząd 6 tys. zł. Wielkość i kształt zbiornika dostosowywana jest w zależności od modelu maszyny. Aby inwestycja się zwróciła, maszyna musi przepracować około 500 mth.

Jednak za największą zaletę instalacji, szef warsztatu uważa przyrost mocy silnika. – Wzrost mocy jest istotny i odczuwalny – co najmniej 20-proc. (dokładne badania na hamowni nie były przeprowadzone). Odbywa się to bez ingerencji w silnik. Jednocześnie zapytany o wpływ zamontowanego osprzętu na żywotność silnika zapewnia, że wszelkie pomiary dokonywane na przerobionych jednostkach nie wskazują na nic takiego. – Przykładowo, temperatura spalin podczas pracy z instalacją gazową jest o 30 stopni niższa niż podczas pracy na czystym oleju napędowym. Praca jest wyraźnie bardziej cicha, silnik się tak nie męczy – przekonuje Chojnacki.

Piotr Chojnacki rozpoczął montaż instalacji gazowych w ciągnikach wiosną br. – Na razie jest to nowość i ludzie boją się po prostu tego rodzaju przeróbek – uważa właściciel warsztatu. Do tej pory wyposażono w nie cztery ciągniki, które jak mówi, sprawują się bardzo dobrze i nie wystąpiły w nich żadne usterki. P

Projekt Piotra Chojnackiego zdobył pierwsze miejsce na targach rolniczych Rol-Szansa 2012 oraz nagrodę marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia i został przez niego zgłoszony do konkursu ministerstwa rolnictwa „Sposób na Sukces”.

Alternatywne źródła zasilania, w tym również Instalacje LPG, wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Dlatego wkrótce na Farmer.pl znajdziecie więcej na temat tego rodzaju instalacji – zarówno od strony ekonomicznej, jaki i technicznej oraz użytkowej.