Angielski producent maszyn i ciągników, firma JCB, od lat umacnia swoją pozycję na naszym rynku. Wprowadzona w tym roku do polskiej oferty elektryczna ładowarka teleskopowa JCB 525-60E znalazła już nabywców, którym zależy na cichej i bezemisyjnej pracy.

Napęd elektrycznej ładowarki JCB stanowią dwa silniki, z których jeden o mocy 17 kW odpowiada za napęd, a drugi 22 kW napędza zębatą pompę hydrauliki o wydatku 80 l/min. Maksymalna wysokość podnoszenia wynosząca 6 m oraz 2,5 tonowy udźwig ładowarki nie różnią się od jej “spalinowego” odpowiednika.

Elektryczna dusza

JCB 525-60E posiada na pokładzie baterie o pojemności 24 kWh, które można ładować za pomocą ładowarki pokładowej z gniazdka 230 V w czasie 8 godzin. Dostępna jest też szybkoładowarka, gdzie czas naładowania do 100 proc. może wynieść zaledwie 1 godz.

Z okazji otwarcia nowego punktu sprzedaży firmy Agrihandler w Skarbimierzu k. Brzegu na Opolszczyźnie zaproszono naszą redakcję na pokaz maszyn JCB. Testowaliśmy, jak się jeździ ładowarką teleskopową w niesprzyjających maszynom elektrycznym warunkach.