Na podstawie danych zebranych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, w maju br. liczba rejestracji nowych ciągników wyniosła 90 szt. i jest to o 40 szt. mniej niż przed miesiącem, ale o 6 szt. więcej niż w maju przed rokiem. Od początku roku do końca maja zarejestrowano 3098 szt. nowych ciągników, co jest wynikiem gorszym niż przed rokiem o 57 szt. i oznacza spadek o 1,8 proc.

Jeśli spojrzymy na całkowitą liczbę sprzedanych ciągników po pięciu miesiącach 2019 r., to New Holland jest najpopularniejszą marką, ponieważ zarejestrowano 527 szt. nowych ciągników tej marki. To mniej niż przed rokiem, kiedy w tym samym okresie zarejestrowano 655 szt. ciągników New Holland.

Na drugim miejscu z liczbą 445 szt. znajduje się marka John Deere. Kubota zarejestrowała natomiast 383 szt. nowych ciągników, Zetor 342 szt. a pierwszą piątkę, tak jak przed miesiącem, zamyka Deutz Fahr z liczbą 258 szt.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nadal Zetor i Deutz Fahr są jedynymi markami z pierwszej piątki, które notują lepszy wynik niż przed rokiem. Marki z pierwszej piątki stanowią 2/3 rynku, w sumie ich udział rynkowy wynosi 63,1 proc. Najwięcej oczywiście posiada New Holland (17 proc.) a piąty Deutz Fahr – 8,3 proc. udziałów rynkowych.

Wyniki sprzedaży ciągników używanych sprawdzisz tutaj:

Sprzedaż ciągników używanych maleje

Przyglądając się natomiast popularności poszczególnych modeli ciągników tym razem na pierwszym miejscu znalazł się John Deere 6120M z wynikiem 85 szt. a kwietniowy lider, czyli Zetor Major CL 80 zajmuje po maju drugą pozycję z liczbą 82 szt.

Kolejny model John Deere 6155 M znajduje się na trzecim miejscu z wynikiem 71 szt. New Holland z modelem TD5.85 i liczbą 52 szt. jest na czwartym miejscu, a pierwszą piątkę zamyka Zetor Proxima CL90 z zarejestrowanymi 54 szt.