Już w kwietniu 2018 r. informowaliśmy, że John Deere intensywnie pracuje nad projektem elektrycznego ciągnika, który będzie zasilany bezpośrednio z sieci z wykorzystaniem przewodu elektrycznego. 

>>Elektryczny ciągnik zasilany... z sieci!<<

Od tamtej pory minęło niespełna 9 miesięcy i widać że prace posunęły się mocno do przodu i można już zobaczyć nagranie z pracującym w polu ciągnikiem. 

John Deere swój pierwszy w pełni elektryczny ciągnik SESAM zaprezentował już w 2016 r. GridCON to jednak zupełnie inna konstrukcja: bez akumulatorów i bez stanowiska pracy kierowcy. Traktor może pracować w pełni autonomicznie lub być sterowanym zdalnie ze specjalnego "panelu dowodzenia". Opcja zdalnego sterowania przez operatora jest szczególnie ważna przy manewrowaniu ciągnikiem przed rozpoczęciem pracy.

GridCON jest zasilany  przewodem elektrycznym o długości 1000 m (w razie potrzeby można go wydłużyć) prowadzonym od granicy pola do ciągnika Przewód przekazuje do maszyny w sposób ciągły prąd o mocy 300 kW. ZW trakcie pracy w terenie przewód jest automatycznie wysuwany i zwijany, a co równie istotne, inteligentny system prowadzenia wyklucza przejechanie pojazdem po kablu, co wyklucza jego uszkodzenie.

Traktor może poruszać się z prędkością do 20 km/h. Do zasilania wymaga prądu o napięciu 2,5 kV, zaś do efektywnego rozdziału energii elektrycznej wykorzystano szynę 700 V DC. GridCON został wyposażony w system chłodniczy dla osprzętu elektrycznego, a ogólna wydajność układu napędowego wynosi około 85 proc.

Całkowita masa własna ciągnika, łącznie z bębnem i ramieniem robota to około 8,5 t, czyli tyle samo co tradycyjny ciągnik John Deere 6195R, przy dwa razy wyższej mocy. Inżynierowie są gotowi zmniejszyć wagę o jedną tonę.

Oprócz korzystnego stosunku mocy do masy, koncepcja GridCON zapewnia cichą pracę bez emisji spalin. W porównaniu z ciągnikami akumulatorowymi, koszty eksploatacji GridCONa są mniejsze o 50 procent - podają w komunikacie przedstawiciele marki John Deere.

Zobacz film:

https://dotrelations.pl/news/wp-content/uploads/2019/01/JD_GridCON_1.mp4?_=1