Ogłoszone niedawno partnerstwo między obiema firmami weszło w życie. Dotyczy ono dystrybucji w serwisach i przez portal zamówień marki John Deere ponad 350 000 podzespołów i części zamiennych przeznaczonych dla obsługi rolnictwa z magazynów firmy Kramp.

- W początkowym etapie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wielu dostawców, m.in. producenci z Chin, Indii czy Włoch, czasowo zawiesiło działalność. Na szczęście nie trwało to długo i dostawcy wrócili na rynek. W momencie zamknięcia fabryk nie doszło u nas do wielkiego ,,tąpnięcia’’, ponieważ nasze magazyny był w pełni zatowarowane - tak sytuację komentuje Marek Rybacki, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny Kramp Polska.

- Obecna sytuacja na świecie jest bardzo dynamiczna, dlatego wciąż mogą się pojawiać tymczasowe ograniczenia transportu lotniczego czy dostaw zagranicznych. W związku z tym cały czas staramy się skutecznie zarządzać dostępnością towarów w magazynach Kramp. Naszym priorytetem jest, by te potencjalne zakłócenia nie wpłynęły na realizację zamówień naszych klientów. Teraz dostępność jest dla nich kluczowa i my ją zapewniamy – dodaje Rybacki.

Magazyny Kramp otwarte dla klientów marki John Deere fot. John Deere
Magazyny Kramp otwarte dla klientów marki John Deere fot. John Deere

Jak podkreślają obie strony, tylko rzetelny partner zapewnia utrzymanie ciągłości pracy oraz dostęp do części zamiennych przed rozpoczęciem sezonu i w jego trakcie.

– Płynność pracy rolników ma bezpośredni wpływ na to, jak rozwija się biznes, czy jest rentowny, czy przynosi spodziewane profity. W wielu przypadkach jakiekolwiek przestoje oznaczają spore straty, dlatego też kluczem jest zachowanie płynności działalności - mówi Mariusz Zieliński, kierownik wsparcia technicznego klienta w John Deere Polska.

- W rolnictwie czas jest na wagę złota, dlatego wszelkie ruchy trzeba planować z wyprzedzeniem i starać się przewidywać ewentualne sytuacje kryzysowe - dodaje.

Partnerstwo John Deere i Kramp z punktu widzenia klienta ma oznaczać nie tylko natychmiastowy dostęp do części u lokalnego dealera, ale również wsparcie w postaci doradztwa i fachową pomoc pracowników serwisu John Deere.

Mariusz Zieliński z Kramp zapewnia:

– Dzięki użyciu portalu ExtraParts klienci będą mogli sprawnie zaopatrzyć się nie tylko w części przeznaczone dla maszyn rolniczych John Deere, ale też innych marek, m.in. marki Kramp, charakteryzującej się wysoką jakością towarów z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, leśnej i ogrodniczej a także wyposażenia warsztatów. Tym samym zyskają oni możliwość rozwiązania kilku problemów przy jednej wizycie w punkcie serwisowym marki John Deere. W ofercie John Deere i Kramp znajdują się części Case, New Holland, Claas, Deutz, najważniejsze marki pras i urządzeń.

Części do ciągników John Deere oraz z oferty Kramp znajdziecie na Gieldarolna.pl