Ostateczna umowa została podpisana 14 grudnia w Moline, w stanie Illinois. Kreisel Electric z Rainbach im Mühlkreis w Austrii opracowuje moduły i akumulatory elektryczne stosowane w motoryzacji i wszelkiego rodzaju maszynach. Ponad to austriacka firma jest twórcą stacji szybkiego ładowania pod nazwą Chimero.

Założone w 2014 r. przez trzech braci Johanna, Markusa i Philippa Kreiselów przedsiębiorstwo należy do liderów rynku akumulatorów chłodzonych zanurzeniowo.

Deere elektryczny

John Deere dostrzega rosnący popyt na maszyny napędzane elektrycznie lub hybrydowo. Eksperci z amerykańskiej firmy twierdzą, że sprzęt taki jak kosiarki do trawy, niewielkie ciągniki rolnicze czy niektóre maszyny budowlane mogą już korzystać tylko z napędu elektrycznego.

Z drugiej strony zastrzegają też, że będą pracować nad tym, aby w przyszłości jak największa liczba maszyn z jelonkiem w logo mogła być zeroemisyjna.

Będą elektryczne ciągniki?

Nowa inwestycja pozwoli firmie John Deere na połączenie nowych projektów maszyn z układami napędowymi opartymi na akumulatorach, przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii ładowania firmy Kreisel. Nowe możliwości ułatwią także budowę infrastruktury wymaganej przez klientów. Brzmi futurystycznie, ale aby być na bieżąco trzeba myśleć z dużym wyprzedzeniem.

- Technologia akumulatorów Kreisel może być stosowana we wszystkich produktach John Deere, a doświadczenie firmy Kreisel na rynku da wymierne korzyści w miarę rozwijania naszej oferty pojazdów elektrycznych. Deere zapewni wiedzę, globalny zasięg i finansowanie, dzięki czemu Kreisel będzie kontynuował szybki wzrost w swojej dziedzinie – powiedział Pierre Guyot, wiceprezes John Deere Power Systems.

Kupuj nowe maszyny na preferencyjnych warunkach

Kreisel zostanie niezależny

Kreisel Electric zachowa swoich pracowników, markę i znak towarowy oraz będzie nadal działać w Austrii w dotychczasowej siedzibie. Transakcja wymaga ostatecznej zgody odpowiednich władz w Austrii, a jej zamknięcie ma nastąpić za około 60 dni. Dane finansowe nie są ujawniane.