Ciągniki, kombajny, prasy, opryskiwacze, potężne maszyny uprawowe, rozwiązania dla rolnictwa precyzyjnego i wiele innych - od 30 maja do 27 czerwca firma John Deere gościła w Lizbonie około 5000 sprzedawców, kluczowych klientów, ekspertów rolnictwa z 59 krajów oraz europejską prasę. Celem było zapoznanie z nową ofertą maszyn i rozwiązań dla rolnictwa oraz kierunkiem działań firmy na najbliższe kolejne lata w Regionie 2 (Europa i kraje WNP, Afryka Północna oraz Bliski i Środkowy Wschód). - Świadomie wybraliśmy Lizbonę na zorganizowanie tego spotkania, ponieważ około 500 lat temu Vasco da Gama wyruszył stąd na podbój nowych lądów, by dokonać nowych odkryć i rozwijać nowe standardy nawigacji - powiedział Christoph Wigger, wiceprezes John Deere ds. sprzedaży i marketingu dla Regionu 2. - Podobnie jak ten sławny marynarz wyznaczał kierunki, robimy to samo rozwijając naszą działalność w tym ważnym regionie - dodał.

STRATEGIA JUTRA DLA EUROPY
Globalny model działania, centralizacja sprzedaży i marketingu oraz lepiej wyspecjalizowana sieć dealerska - to główne założenia strategii John Deere na najbliższe lata. Przewiduje ona osiągniecie globalnych rocznych przychodów na poziomie 50 mld USD do roku 2018. Najsilniej firma koncentruje się na dwóch platformach wzrostu - maszyn rolniczych i budowlanych. Silny nacisk ma zostać położony również na rozwiązania inteligentne.
Rolnictwo europejskie jest w posiadaniu 30 proc. globalnych gruntów ornych, 41 proc. światowej produkcji mleka i 24 proc. produkcji mięsa wieprzowego. Duży potencjał firma chce wykorzystać dla zbytu maszyn rolniczych o rocznej wartości 35 mld USD. - Naszą ambicją jest osiągniecie przychodów na poziomie 7 mld USD oraz zdobycie 25 proc. udziału w rynku do roku 2014. Wyraźnie koncentrujemy się na wzroście udziału w rynku w 27 państwach UE we wszystkich kategoriach produktów, a ponadto koncentrujemy się na rozwijaniu rynków wschodnich - wyjaśnia Wigger. Aby osiągnąć ten cel John Deere zamierza skoncentrować się na trzech aspektach:
*wdrożeniu globalnego modelu działania (GOM), czego celem jest zmniejszenie złożoności organizacji, lepsze wykorzystanie fachowej wiedzy na całym świecie i przypisanie jasno zdefiniowanych ról i odpowiedzialności, aby przyspieszyć procesy decyzyjne;
*budowie wysokowydajnej organizacji: „Jeden Region - Jeden Zespół", czyli utworzenie w Mannheim centralnego regionu sprzedaży i marketingu na Region 2 obsługującego kluczowe funkcje;
*strategii Dealer Jutra (DoT), w ramach której przewiduje się ustanowienie światowej klasy sieci dealerskiej, której skala i specjalizacja będzie rosnąć. - Dealer Jutra John Deere powinien posiadać lub obsługiwać wiele punktów sprzedaży i osiągnąć roczną sprzedaż na poziomie ponad 25 mln euro - powiedział Stefan von Stegmann, wiceprezes ds. sprzedaży w Regionie 2. W praktyce może to oznaczać redukcję niektórych punktów dealerskich i powstanie większych placówek, które będą generowały większe zyski, a tym samym będą mogły zainwestować w sprzęt do obsługi serwisowej maszyn oraz w wykwalifikowanych serwisantów. Przykładem może być Holandia, gdzie z 25 punktów dealerskich zostało 8. - Oczekiwania klientów rosną i dlatego dealerzy też powinni się szkolić - powiedział Stegmann. - Strategia ma za zadanie przede wszystkim nie ograniczenie liczby dealerów, ale ich rozwinięcie - dodaje.

NOWE PREMIUM W SERII 6000
Wśród ciągników wchodzących do oferty John Deere znalazły się m.in. zupełnie nowe maszyny serii 6R i 7R. Seria 6R oferuje ciągniki w zakresie mocy od 170 do 210 KM lub maksymalnej od 200 do 240 KM z Inteligentnym Zarządzaniem Mocą (IPM). Ciągniki charakteryzują się wysokim stosunkiem mocy do masy. Przykładowo, model 6210R (210 KM i 240 KM z IPM) waży niespełna 8 ton. To w połączeniu z szerokim ogumieniem (np. 710/70R42) daje wyjątkowe właściwości trakcyjne i redukuje niekorzystne oddziaływanie na glebę.
Ciągniki napędzają 6,8-litrowe, 6-cylindrowe silniki PVX PowerTech. M.in. dzięki zastosowaniu układu recyrkulacji spalin (EGR) oraz filtra cząstek stałych (DPF) ciągniki pracują wyłącznie na jednym paliwie - oleju napędowym. W przekładniach można wybierać między: AutoQuad Plus, PowerQuadPlus, AutoQuad Plus EcoShift oraz AutoPowr.
Nowa kabina 6R ComfortView oferuje 20 proc. więcej miejsca niż w 6030 Premium oraz bardziej komfortowe wnętrze. Nowe elementy to na przykład: zintegrowane sterowanie klimatyzacją i radiem, łączność Bluetooth z telefonem, gniazdo na kartę SIM oraz wyświetlacz GreenStar 3 CommandCenter z opcjonalnym ekranem dotykowym i możliwością odtwarzania wideo. Opcjonalny dach panoramiczny zapewnia dobrą widoczność na ładowacz czołowy.
Cechą nowych ciągników jest również zwiększona wydajnością układu hydraulicznego (114 lub 155 l/min. w opcji) oraz zintegrowany przedni TUZ i WOM (montowanym fabrycznie). Przeprojektowano również wygląd ciągników, które nawiązują teraz do najnowszych modeli serii 7R i 8R.

7R DLA WYMAGAJĄCYCH
Serię 7R zaprojektowano jako uniwersalne maszyny dla usługodawców i dużych gospodarstw. Charakteryzują się one przede wszystkim wyższym komfortem pracy i ergonomią, ale również zwiększoną mocą, zwrotnością, i lepszym przystosowaniem do transportu. Ciągniki są oferowane w pięciu wersjach mocy maksymalnej - od 230 do 310 KM (z IPM zgodnie z normą 97/68EC). Do chłodzenia silnika zastosowano układ z wentylatorem wiskotycznym, który automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora do zmian obciążenia. Ciekawym rozwiązaniem jest układ typu „push fan", który steruje kierunkiem przepływu powietrza przez wtłaczanie go do komory silnika zamiast jego zasysania. Pozwala to zminimalizować zasysanie brudu i utrzymać chłodnicę w czystości.
Do zmiany prędkości jazdy można wybrać jedną z czterech rodzajów przekładni: PowerQuad Plus, AutoQuad Plus, CommandQuad oraz bezstopniową przekładnię AutoPowr. Podnośnik tylny w modelach 7200R, 7215R i 7230R ma udźwig do 9562 kg oraz 10788 kg w 7260R i 7280R.
Na uwagę zasługuje również kabina CommandView II - z hydraulicznym zawieszeniem kabiny (HCS+) reagującym z wyprzedzeniem na występujące obciążenia i hamowanie ciągnika w celu utrzymania jak najlepszej równowagi kabiny. Wśród wyposażenia opcjonalnego można znaleźć na przykład system kontroli trakcji ciągnika ActiveCommand Steering. Elektroniczny system ułatwia kierowanie i zmniejsza zmęczenie operatora przez zmienne przełożenie koła kierownicy w zależności od prędkości jazdy oraz automatycznie dostosowuje kąt pochylenia koła jezdnego na podstawie przyspieszenia poprzecznego ciągnika.

Zmiany w serii S
W kombajnach z rotorowym systemem omłotu serii S oferowane są obecnie cztery modele z silnikami o mocach maksymalnych od 375 do 625 KM. W maszynach zastosowano wiele modyfikacji, m.in. nowy system omłotu i separacji dzięki zmienionemu rotorowi, system aktywnego powrotu niedomłotów, regulowane prowadnice na rotorze, nowe kosz sitowy i system odbioru czystego ziarna, napędy, nowe opcje przekładni i zagospodarowania resztek pożniwnych umożliwiające pracę z szerszymi zespołami żniwnymi, a także bardziej komfortową kabinę, kontrolery, wyświetlacze, większe zbiorniki ziarna i wydajniejszy rozładunek, opcjonalne gąsienice zaprojektowane specjalnie dla John Deere. Ponadto dostępne są nowe systemy zarządzania i dokumentacji.