Gdy w 1837 r. 33-letni wówczas John Deere zaprezentował swój pierwszy pług, mało kto przypuszczał, że prawie 200 lat później firma spod znaku skaczącego jelenia będzie jednym z największych koncernów na świecie. Produkty John Deere doskonale znane są w naszym kraju z wielu pól i łąk, a dzięki charakterystycznym barwom rozpoznawane są z daleka.

Na każdych targach czy pokazach rolniczych sprzęt marki John Deere przyciąga rzesze ciekawskich spragnionych najnowszych rozwiązań czy technologii. Ale to, co widzimy na naszych polach, to tylko ułamek produkcji koncernu, którego wyroby obecne są na wszystkich kontynentach. Przyjrzyjmy się wybranym maszynom.

John Deere nie zawsze jest zielony

Tak, pojazdy tej marki mogą być czerwone, niebieskie, a nawet w moro. Popatrzcie sami, poniżej pojazdy Gator w specjalnych wersjach dla służby cywilnej: straży i policji oraz bardziej “klasyczny” dla służb leśnych z napędem 4x4. Pojazdy te mogą posiadać napęd spalinowy (diesel lub gaz) oraz elektryczny.

Gator w wersji dla straży pożarnej fot. John Deere
Gator w wersji dla straży pożarnej fot. John Deere

 

MACH-2 wojskowa wersja pojazdu Gator fot. John Deere
MACH-2 wojskowa wersja pojazdu Gator fot. John Deere

John Deere W70 (Indie)

Kombajn John Deere W70 oferowany w Indiach fot. John Deere
Kombajn John Deere W70 oferowany w Indiach fot. John Deere

Kombajn zbożowy W70 oferowany jest przez koncern John Deere w Indiach. Jego konstrukcja, choć nam może się wydawać prosta, dostosowana jest do tamtejszych warunków klimatycznych. Napędzany jest turbodoładowanym silnikiem o mocy 100 KM i nadaje się do zbioru upraw takich jak ryż, pszenica, soja i kukurydza. Model W70 posiada napęd jezdny z mechanizmem Posi-Torq, który umożliwia jego pracę nawet na wilgotnych i pofałdowanych polach.

John Deere CH570 (Chiny)

Kombajn do zbioru trzciny cukrowej John Deere CH570
Kombajn do zbioru trzciny cukrowej John Deere CH570

Kolejny kraj, w którym koncern mocno zaznacza swoją obecność, to Chiny. Rolnictwo Państwa Środka rozwija się niezwykle dynamicznie dzięki potężnym inwestycjom w nawadnianie ogromnych połaci pól i dotychczasowych nieużytków. Produkcja roślinna to nie tylko zboża, ale także trzcina cukrowa i do jej zbioru służy niezwykły kombajn CH570. Napędza go 6-cylindrowy silnik o pojemności 9 l i mocy 325 KM, a zbiornik paliwa o pojemności ponad 600 l umożliwia długotrwała pracę.

John Deere CP690 (Chiny, USA, Australia)

John Deere CP690 kombajn do zbioru i belowania bawełny fot. John Deere
John Deere CP690 kombajn do zbioru i belowania bawełny fot. John Deere

Kombajn do zbioru i belowania bawełny John Deere CP690 zobaczymy na polach wielu krajów na całym świecie. Ta potężna maszyna poruszana jest 6-cylindrowym silnikiem o pojemności aż 13,5 l i mocy 560 KM, która przenoszona jest na koła poprzez automatyczną skrzynię biegów ProDrive, wyposażoną w system kontroli antypoślizgowej. Jego maksymalna i zmierzona wydajność zbioru wynosi 24 hektary w ciągu jednej godziny.

John Deere 2C-354 (Chiny)

John Deere 2C-354 oferowany w Chinach fot. John Deere
John Deere 2C-354 oferowany w Chinach fot. John Deere

Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się ciekawy model ciągnika, któremu nie sposób odmówić swoistej urody, jak i dobrych parametrów. John Deere 2C-354 przy wielkości i rozmiarze ogumienia (6,5-16 - przód, 11,2-24 - tył) oraz mocy 34 KM posiada napęd na cztery koła. Mechaniczna skrzynia posiada 8 biegów do przodu i 2 do tyłu. WOM 540/1000 i kontrola z pozycjonowaniem hydraulicznej siły docisku TUZ.

To oczywiście tylko niewielki ułamek maszyn i urządzeń produkowanych przez koncern John Deere. Czy będą to ładowarki, koparki, pojazdy do pracy w kopalniach, czy nawet na poligonach wojskowych - sprzęt spod znaku skaczącego jelenia jest obecny na całym świecie.

Czy podoba wam się któraś z wymienionych powyżej maszyn?