Większa różnorodność modeli ma oferować rolnikowi lepsze dopasowanie ciągnika do rozmaitych potrzeb związanych z uprawami specjalistycznymi.

Nowe funkcje w wersjach z kabiną 

Nową funkcją w serii 5G jest pięciobiegowa przekładnia Eco Hi-Lo PowrReverser, umożliwiająca jazdę z prędkością do 40 km/h przy zredukowanej prędkości obrotowej silnika. Zdaniem producenta dzięki niej ciągniki cechują się mniejszym zużyciem paliwa, a zarazem zapewniają większy komfort jazdy.         

John Deere zdecydował się równocześnie rozszerzyć serię ciągników 5G o nowe modele. Najistotniejsze z nich to nowe ciągniki 5115 w ramach serii modeli GF, GN i GV. Charakteryzują się one mocą do 120 KM i czterocylindrowym silnikiem o pojemności 3,6 l.

Ponadto John Deere oferuje większą różnorodność mocy na potrzeby prac w najwęższych rzędach winnic — gama modeli GV otrzymuje dwa nowe warianty: 5105G i 5115G o mocy maksymalnej odpowiednio 105 KM i 120 KM.  

Zobacz preferencyjne warunki ofert finansowania maszyn!

John Deere 5G - co nowego?

Jak zapewnia producent, nowa konstrukcja kabiny oferuje lepszą ergonomię, a także więcej miejsca na nogi, co zwiększa komfort jazdy i czyni pracę w nowych ciągnikach serii 5G jeszcze przyjemniejszą.

Znacznie obniżona maska zapewnia dobrą widoczność obszaru przed ciągnikiem. Lepszą widoczność, zwłaszcza w nocy, zapewnia również opcjonalne oświetlenie LED.         

Jakie zmiany zaszły w zmodernizowanych ciągnikach John Deere serii 5G? fot. mat. prasowe
Jakie zmiany zaszły w zmodernizowanych ciągnikach John Deere serii 5G? fot. mat. prasowe

Kabina została wyposażona w układ filtracji kategorii IV (zgodny z normą EN 15695), zintegrowany w dachu kabiny operatora, jest dostępny w ramach opcji i zapewnia ochronę przed pyłem, niebezpiecznymi dla zdrowia aerozolami oraz oparami. 

Kolejnym ważnym elementem najnowszej serii ciągników 5G jest nowy, 5-calowy wyświetlacz cyfrowy, który przedstawia istotne informacje dotyczące pojazdu. Jest on umieszczony centralnie przed operatorem i umożliwia wygodną zmianę różnych ustawień ciągnika.

John Deere 5G - opcje dodatkowe

Nowe ciągniki są nie tylko prostsze w obsłudze, ale też wykorzystują bardziej inteligentne rozwiązania. Opcjonalnie ciągniki mogą być wyposażone w ISOBUS i zmodernizowane poprzez dodanie modułu telematyki JDLink.

Dzięki temu ciągnik może bezpłatnie łączyć się z John Deere Operations Center, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Można łatwiej digitalizować i planować operacje, ponieważ najnowocześniejsze narzędzia do zarządzania flotą są bezpłatnie dostarczane wraz z ciągnikiem. 

Aby można było jeszcze sprawniej zarządzać pracą na stromych zboczach i w wąskich rzędach, ciągniki można doposażyć w kompleksowe funkcje, takie jak Dynamic Steering (dynamiczne kierowanie) i AutoClutch.

Jakie zmiany zaszły w zmodernizowanych ciągnikach John Deere serii 5G? fot. mat. prasowe
Jakie zmiany zaszły w zmodernizowanych ciągnikach John Deere serii 5G? fot. mat. prasowe

 

Ta pierwsza funkcja umożliwia automatyczną zmianę przełożenia odpowiednio do prędkości postępowej. Przy mniejszych prędkościach ilość obrotów kierownicą potrzebna do maksymalnego skrętu jest znacznie zmniejszona, szczególnie podczas ciasnych skrętów, natomiast podczas jazdy po drogach z prędkością transportową ilość obrotów kierownicy do pełnego skrętu się zwiększa.

Poprawia to komfort kierowcy i daje mu lepszą kontrolę nad ciągnikiem. Funkcja AutoClutch ułatwia manewrowanie, gdyż sprzęgło jest załączane za pośrednictwem pedału hamulca.

Dodatkowe aktualizacje w ramach serii 5G 

Do sadów z nisko zwisającymi roślinami na pergolach firma John Deere w ramach serii 5G oferuje również ciągniki bez kabiny lub z kabiną o niskim prześwicie. Nowy ciągnik o mocy 105 KM z gamy GL zapewnia większą różnorodność mocy, a obszerniejsze siedziska operatora zwiększają komfort jazdy podczas prac w sadzie. 

Ciągniki o mocy poniżej 75 KM mają już zmodernizowane silniki spełniające wymagania normy Stage V, zachowując przy tym znane i sprawdzone cechy poprzednich modeli.