Firma Amogy kilka dni temu zaprezentowała ciągnik napędzany amoniakiem. Prototyp powstał na bazie ciągnika John Deere 6195M. Próby odbyły się w Advanced Energy Center na Uniwersytecie Stony Brook w Nowym Jorku. Ciągnik został wyposażony w dodatkowy zbiornik, w którym magazynowany jest amoniak. Ma on pojemność 60 l i wystarcza na kilka godzin pracy.

Amoniak ze zbiornika przechodzi przez "kraker" opracowany przez Amogy. W nim amoniak jest rozkładany na wodór oraz azot. Ten pierwszy zasila ogniwo paliwowe, które z kolei napędza silnik elektryczny napędzający ciągnik. Natomiast azot powraca do atmosfery. 

Amoniak bezpieczniejszy od czystego wodoru

Amerykański start-up wyszedł z założenia, że amoniak jest o wiele łatwiejszy w przechowywaniu i logistyce od wodoru. Poza tym amoniak w wielu krajach jest używany jako nawóz azotowy w związku z tym w wielu gospodarstwach istnieje odpowiednia struktura do jego przechowywania. Warto pamiętać, że ta sama objętość amoniaku zawiera więcej energii niż wodór ale mniej niż olej napędowy.

W prototypie zbiornik amoniaku jest umieszczony tuż za kabiną i ma pojemność 60l. Fot. Amogy
W prototypie zbiornik amoniaku jest umieszczony tuż za kabiną i ma pojemność 60l. Fot. Amogy

Paliwo bezwęglowe

Obecnie do wytwarzania amoniaku potrzeba paliw kopalnych. Jednak cały czas trwają prace nad produkcją amoniaku przy użyciu energii odnawialnej. Tak wyprodukowany amoniak nie generuje w procesie swojej produkcji i spalania węgla. Otwarcie trzeba jednak przyznać, że obecnie zaprezentowany prototyp jest nieefektywny i właśnie dlatego powstał prototyp, na którym będzie można przeprowadzić badania. Nie należy się także spodziewać, że ciągniki zasilane ogniwami wodorowymi pojawią się w najbliższym czasie na farmach rolników.

„Ponieważ kontynuujemy naszą pracę nad wprowadzaniem innowacji w rozwiązaniach paliwowych na bazie amoniaku, zespół Amogy wierzy, że , przyspieszy to przyjęcie amoniaku jako paliwa nowej generacji, które zastąpi  silniki wysokoprężne rozwiązaniem bezemisyjnym” – powiedział Seonghoon Woo, dyrektor generalny Amogy.