To była kwestia czasu, kiedy koncern John Deere zaprezentuje autonomiczny traktor. No i w końcu się stało. Patrząc na dokonania konkurencji - trochę trzeba było na to poczekać. Jednak amerykanie nie dość, że wystartowali z "wysokiego C" prezentując od razu traktor dużej mocy, to w dodatku zapewniają, że będzie dostępny dla rolników jeszcze w tym roku.

Bazą ciągnika jest model serii John Deere 8R (410), który został zaprezentowany z kultywatorem do głębokiej uprawy 2430 z obsługą TruSet (automatyczną kontrolą głębokości pracy).

A oto kilka informacji technicznych, które John Deere podaje w pierwszych informacjach o ciągniku autonomicznym.

  • Autonomiczny ciągnik ma sześć par kamer stereo, które umożliwiają wykrywanie przeszkód w zakresie 360 stopni oraz kalkulowanie odległości.
  • Obrazy zapisane przez kamery przekazywane są poprzez głęboką sieć neuronową, która klasyfikuje każdy piksel w czasie około 100 milisekund i decyduje, czy maszyna może kontynuować pracę, czy się zatrzymać, w zależności od wykrytej przeszkody.
  • Autonomiczny ciągnik stale sprawdza swoją pozycję względem swojej wirtualnej granicy upewniając się, że pracuje we właściwym obszarze i z dokładnością mniejszą, niż 2,5 cm.

Autonomiczny John Deere 8R, fot. JD
Autonomiczny John Deere 8R, fot. JD

Aby użyć ciągnika autonomicznego rolnik musi jedynie przetransportować maszynę na pole i skonfigurować jej automiczną pracę. Korzystając z systemu John Deere Operations Center Mobile użytkownik może uruchomić ciągnik poprzez przeciągnięcie palcem z lewej do prawej na ekranie swojego telefonu komórkowego. W czasie, gdy maszyna pracuje, rolnik może opuścić pole, aby skupić się na innych zadaniach jednocześnie monitorując status ciągnika na swoim urządzeniu mobilnym. 

 System John Deere Operations Center Mobile daje dostęp do zdjęć, filmów oraz danych w czasie rzeczywistym oraz pozwala rolnikowi dostosować odpowiednią prędkość, głębokość, oraz pozostałe parametry. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek anomalii lub problemów z maszyną, użytkownik dostanie powiadomienie na swoje urządzenie mobilne i będzie w stanie dokonać właściwych zmian, aby zoptymalizować pracę maszyny.

Wkrótce więcej informacji nt. tej nietuzinkowej nowości od John Deere'a.