Kształt maski nowego opryskiwacza nawiązuje do ciągników serii 6R. Pod osłoną pracuje natomiast jednostka znana z ciągników serii 7R, a wiec PowerTech PSS o poj. 6,8 l i mocy maksymalnej 240 KM.

Silnik spełnia tzw. ostateczną normę emisji spalin Tier 4. Zamontowano przy nim układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR.

Przświt zależy od rozmiaru kół. Prezentowany na targach Agro Show opryskiwacz John Deere R4040i na kołach 380/90R46 miał ok. 115 cm do najniżej położonego punktu podwozia.

Całkowita wydajność pompy wynosi maksymalnie 560 litrów/min przy przepływie do 380 litrów/min do stalowych belek opryskiwacza, które są dostępne w szerokościach od 24 do 36 m. Belki mogą mieć podświetlenie LED. Zbiornik ma pojemność 4000 l.

Napęd na wszystkie koła jest przenoszony za pomocą układów hydrostatycznych. Wszystkie koła są również skrętne. Silnik hydrostatyczny i pompy dostarcza firma Danfos.

Co ciekawe, opryskiwacz John Deere R4040i wyposażono w płynną regulację rozstawu kół (skok 70 cm). Dzięki temu można ją w prosty sposób dostosować do różnych rozstawów ścieżek technologicznych. Takie rozwiązanie przyda się szczególnie dla firm świadczących usługi rolnicze.

- Ważnym elementem wyróżniającym opryskiwacz John Deere R4040i od konkurecji jest niezależne zawieszenie każdego z kół. Są to poduszki pneumatyczne o skoku 20 cm każda. Specjalnie jest układ pneumatyczny aby uniezależnić go od układu hydraulicznego odpowiedzialnego za poziomowanie belki - wyjaśnia Damian Adamczak z John Deere Polska

Maszyna ma dwa zakresy prędkości: roboczą do 20 km/h i transportową do 40 km/h.

Jeśli chodzi o poziomowanie belki polowej, jest ona poziomowana, automatycznie za pomocą układu hydraulicznego. Podobnie jest z przechyłem i zmianą geometrii.

W porównaniu do modelu 5430i odświeżono wnętrze kabiny, na słupku narożnym znalazł się nowy wyświetlacz. Sama koncepcja centralnego umieszczenia kabiny (z przodu silnik, z tyłu zbiornik) pozostała. Według producenta, takie rozwiązanie ma zapewnić wygodną pozycję i najlepszą widoczność zarówno na polu jak i na drodze.

- Podstawowe parametry wyświetlane są na wskaźnikach na słupku narożnym. Natomiast centrum dowodzenia jest wyświetlacz 2630, czyli nasz „top model" wśród wyświetlaczy jeśli chodzi o systemy rolnictwa precyzyjnego. Odpowiada m.in. za automatyczne prowadzenie i sterowanie sekcjami. Oprócz tego w pełni obsługuje moduł napędowy - mówi Adamczak.

Każdy opryskiwacz John Deere R4040i jest przygotowany do jazdy automatycznej, a więc AutoTrack Ready. Warto wspomnieć, że maszyna jest w systemie FarmSight Ready, a więc ma wbudowany moduł MTG, który wysyła parametry pracy modułów silnikowego i pracy (np. mapy pól) do komputera w biurze.

Produkcja nowych opryskiwaczy samojezdnych John Deere R4040i rozpocznie się pod koniec 2014 roku, a pierwsze maszyny będą dostępne na początku 2015 roku.