Przetrząsacze i zgrabiarki karuzelowe prawie wyparły inne typy maszyn do obróbki skoszonej trawy. Ich główne zalety to wysoka wydajność i bardzo dobra jakość pracy.

Przyglądamy się maszynom siedmiu producentów.

Kuhn

Kuhn posiada w ofercie 10 modeli przetrząsaczy zawieszanych i 6 modeli zaczepianych.

Występują one w szerokościach roboczych od 4,2 do 17,2 m. Do przenoszenia napędu wykorzystywane jest sprzęgło palcowe Digidrive wykonane z dwóch zazębiających się elementów z kutej, utwardzanej powierzchniowo stali. Układ pozwala na płynne przenoszenie napędu i składanie elementów maszyny nawet pod kątem 180 stopni. Dzięki oparciu każdego z wirników na kole kopiującym i ramie przegubowej wszelkie nierówności terenu są płynnie wybierane.

W barwach francuskiego producenta można kupić także zgrabiarki. Występują one w wersjach zawieszanej, półzawieszanej i przyczepianej oraz w szerokościach roboczych od 3,2 do 14,7 m. Oprócz 1- i 2-karuzelowych zgrabiarek tradycyjnych dostępne są także maszyny 4-wirnikowe oraz 2-wirnikowe z bocznym odkładaniem pokosu. W przypadku tych ostatnich nie występuje wspólna rama, a karuzele połączone są za pomocą ramienia i do transportu wykorzystują swoje koła kopiujące. Oprócz odkładania pokosu na bok umożliwiają formowanie jednocześnie dwóch pokosów, a według producenta potrafią także prawidłowo zgrabiać zielonkę podczas zawracania.

Kuhn oferuje dwa modele przetrząsaczo- zgrabiarek. Oba wyposażone są w dwa wirniki z poziomo pracującymi palcami, które zapewniają utrzymanie obrabianego materiału możliwie nisko - zapobiega to jego rozwiewaniu. Poziomą pozycję palce robocze uzyskują na skutek działania siły odśrodkowej. Po zatrzymaniu karuzel, automatycznie wracają do pozycji transportowej, czyli do pionu. Oprócz zmniejszenia szerokości transportowej poprawia to również bezpieczeństwo w czasie przejazdu na pole. Zmiana maszyny z przetrząsacza w zgrabiarkę i odwrotnie wymaga m.in. zmiany ich pozycji.

Można tego dokonać bez użycia narzędzi.

Dodatkowo należy odpowiednio ustawić osłony kierujące i koła. Różnica pomiędzy dwoma modelami polega na różnym ułożeniu zgrabianego pokosu - jeden odkłada go pośrodku, uzyskując szerokość pracy 3 m, drugi z boku, uzyskując szerokość zgrabiania 3,6. W czasie przetrząsania obie maszyny rozrzucają zielonkę lub siano z 3-metrowego pasa łąki.

Unia Group

Unia Group oferuje jeden model przetrząsacza o nazwie Spajder. Wyposażony jest on w cztery siedmioramienne wirniki, które pozwalają na przetrząśnięcie za jednym przejazdem pasa trawy o szerokości 5,5 m. Dwa skrajne wirniki są składane do transportu hydraulicznie. Maszyna umożliwia 4-stopniową regulację kąta rozrzutu w zakresie 12-17 stopni.

Zwiększając kąt pochylenia elementów roboczych, można uzyskać większą intensywność przetrząsania.

Dzięki specjalnemu zaczepowi, za pomocą dźwigni można przestawić urządzenie w tryb pracy "od miedzy", co zapobiega rozrzucaniu przetrząsanego materiału poza obrys jednego z boków maszyny.

W barwach Unii Group można kupić także zgrabiarkę. Dostępne są dwa modele jednowirnikowe i jeden dwuwirnikowy. Rak 1 to bardzo prosta konstrukcja oparta na dwóch skrętnych, pneumatycznych kołach kopiujących. Jej zaletą jest niska masa i korzystniejsza cena. Ze względu na skromny układ kopiowania terenu można polecić ją przede wszystkim na równe łąki. Druga zgrabiarka tego typu posiada podwozie typu tandem, co umożliwia jej pracę także na nierównej powierzchni.

Ciekawym rozwiązaniem jest skrętna rama, która sprawia, że maszyna porusza się dokładnie po torze jazdy ciągnika - to rozwiązanie zapobiega powstawaniu nagłych "uskoków" w zgrabionym pokosie.

Rak 2 to konstrukcja dwukaruzelowa o ciekawym systemie zawieszenia wirników. Połączone są one z ramionami za pomocą równoległoboków i są za nimi wleczone. Dzięki temu i sprężynom odciążającym minimalizowane jest ryzyko nagarniania zanieczyszczeń do pokosu. Wybieranie nierówności terenu zapewniają po dwa koła kopiujące, przypadające na każdą karuzelę. Maszyna umożliwia ponadto hydrauliczną regulację szerokości pracy. Standardowo jest też wyposażona w kierowane koła transportowe, które prowadzą maszynę dokładnie po śladach ciągnika.

Samasz

W ofercie Samaszu znalazły się cztery przetrząsacze karuzelowe, dwa cztero- i dwa sześciowirnikowe. Pozwalają one na obróbkę trawy w pasie od 4,7 do 7,7 m. Każdy wirnik posiada indywidualne kółko kopiujące zabezpieczone przed owijaniem się na nim surowca. Przy pracy na skraju łąki przyda się możliwość ukośnego ustawienia maszyny, tak jak ma to miejsce u wcześniej opisanego konkurenta. Układ zawieszenia jest wyposażony w mechanizm, który powoduje, że maszyna po uniesieniu ustawia się w położenie centralne. Palce roztrząsające mają możliwość zmiany kąta pracy i posiadają specjalne zabezpieczenie przed zgubieniem w przypadku pęknięcia.

Białostocka fabryka produkuje również trzy rodzaje zgrabiarek karuzelowych. Pierwszy z nich to maszyny jednowirnikowe, zawieszane na TUZie ciągnika, występujące w czterech wielkościach. Mają one szerokość od 3 do 4,7 m i są wyposażone w 8 do 13 ramion wirnika. Na każdym ramieniu znajdują się trzy lub w przypadku dwóch większych modeli cztery podwójne palce grabiące. Ramiona wirnika można demontować, co ułatwia transport po drogach publicznych oraz przechowywanie maszyny. Wysokość pracy palców grabiących nad łąką można regulować za pomocą korby na przekładni i poprzez sposób zamontowania podwozia. W dwóch większych maszynach zastosowano układ jezdny typu tandem, co zapewnia bardzo dobre kopiowanie terenu. Do lepszej pracy na nierównościach przyczynia się także wahliwy zaczep i opcjonalne koło kopiujące zamontowane w jego pobliżu.

Ciekawą i nową konstrukcją jest zgrabiarka szeregowa. Nazwa ta wynika z faktu, że podczas transportu dwa wirniki maszyny są ustawione jeden za drugim, co pozwala na zachowanie szerokości roboczej równej 3 m. Po zdemontowaniu ramion karuzel można uzyskać szerokość zaledwie 1,8 m. W czasie pracy tylny wirnik można ustawić z lewej lub prawej strony maszyny, co pozwala na zgrabianie trawy w jeden lub dwa pokosy. W trybie zgrabiania na jeden pokos, dzięki odkładaniu go na bok, można dograbiać do siebie pokosy z kolejnych przejazdów. Przydaje się to, gdy uzyskaliśmy mały plon lub gdy dysponujemy bardzo wydajną maszyną do zbioru, na przykład sieczkarnią samobieżną. Do zalet tego typu maszyny należy także jej mniejsza masa i gabaryty w porównaniu do zgrabiarki dwukaruzelowej z centralnie układanym pokosem. Każdy z wirników oparty jest na tandemowym podwoziu, w którym zastosowano hydrauliczny układ unoszenia karuzel do pozycji transportowej - 47 cm nad ziemię. To ostatnie rozwiązanie producent zgłosił do opatentowania.

PÖttinger

W ofercie Poettingera można znaleźć aż 16 modeli przetrząsaczy karuzelowych wyposażonych w 4, 6, 8, a nawet 10 wirników. Najmniejszy umożliwia pracę na szerokości 4,7 m, największy - 10,6 m. Przetrząsacze, oprócz największego modelu, mają możliwość wyboru sposobu połączenia z ciągnikiem. Najprostszy sposób to zastosowanie sztywnego kozła, który oprócz niewielkiej masy zapewnia także możliwie bliskie zawieszenie maszyny na ciągniku. Ten typ zawieszenia polecany jest szczególnie na tereny górzyste. Kozioł wychylny ze sworzniem kołyskowym zapewnia z kolei prowadzenie przetrząsacza po śladzie ciągnika oraz podczas podnoszenia ustawia maszynę w pozycji centralnej.

W celu przeciwdziałania kołysaniu podczas transportu zastosowano sworzeń blokujący. Do współpracy przetrząsacza z mniejszymi ciągnikami przewidziano zastosowanie zaczepu, co sprawia, że staje się on wtedy maszyną półzawieszaną.

W tym przypadku występuje dodatkowa modyfikacja polegająca na zamontowaniu tylnego układu jezdnego rozkładanego hydraulicznie.

Model 10-karuzelowy to maszyna przyczepiana. Oprócz kół kopiujących przy każdej karuzeli za dopasowywanie do nierówności terenu całej maszyny odpowiadają koła podwozia będące jednocześnie kołami transportowymi.

Dzięki temu, że cały czas pracują wraz z podwoziem, nie obciążają wirników podczas pracy i dodatkowo przenoszą na podłoże ciężar ramy.

Austriacki producent - tak jak ofertę przetrząsaczy - równie bogaty wybór oferuje wśród zgrabiarek. Dostępnych jest 21 modeli wyposażonych w 1, 2 lub 4 karuzele i posiadających szerokość roboczą od 3,4 do 12,5 m, jednowirnikowe maszyny mogą być wyposażone w podobne układy zaczepowe, jak opisane powyżej przetrząsacze. Większe maszyny są przyczepiane i mogą odkładać pokos na bok lub pośrodku dwóch karuzel.

Największa maszyna czterowirnikowa odkłada pokos pośrodku i posiada hybrydowy napęd, tzn. przednie karuzele posiadają napęd hydrauliczny, a tylne mechaniczny. Maszyna umożliwia zmianę jej szerokości roboczej w zakresie od 8 do 12,5 m, dzięki zmianie pozycji przednich wirników względem osi maszyny.

Claas

Claas oferuje 13 modeli przetrząsaczy pod nazwą Volto. Mają one szerokość od 4,5 do 13 m.

Napęd w większości z nich przenoszony jest za pomocą układu Permalink, który składa się z bardzo wytrzymałych, żeliwnych elementów, zapewniających przenoszenie sił napędowych nawet przy ustawieniu tych elementów pod kątem zbliżonym do 180 stopni. Cechą charakterystyczną przetrząsaczy Volto jest niskie zapotrzebowanie mocy, które waha się od 20 KM w przypadku najmniejszego modelu do 75 KM w przypadku modelu 13-metrowego.

W ofercie Claasa znalazło się również 9 modeli zgrabiarek. Wśród nich znalazły się wersje 1-, 2- i 4-wirnikowe zawieszane tradycyjnie wspólnej ramie, a także modele 2-karuzelowe szeregowe i 2-wirnikowe zawieszane na ramie, ale z możliwością bocznego odkładania pokosu lub odkładania 2 pokosów za jednym przejazdem. Podobnie jak w przypadku przetrząsaczy, zgrabiarki Claas również nie mają wygórowanych wymagań co do mocy ciągnika - nawet w przypadku największej maszyny wystarczy 70-konny traktor.

Pronar

Pronar posiada w ofercie dwa modele przetrząsaczy, wyposażone w 4 i 6 wirników. Ich szerokość robocza to odpowiednio 5,3 i 7,7 m, a zapotrzebowanie mocy równe jest 30 i 50 KM.

Nieco większy wybór producent daje przy wyborze zgrabiarki. Dostępne są 3 modele jednowirnikowe i jeden model dwukaruzelowy.

Ten ostatni zgrabia zielonkę z szerokości od 7,5 do 8,5 m. Kopiowanie terenu odbywa się za pomocą tandemowego, 4-kołowego układu jezdnego pod każdym wirnikiem. Zgrabiarki jednokaruzelowe są oferowane w szerokościach od 3 do 4,2 m. Tylko największa z nich ma tandemowy układ kopiowania terenu - pozostałe dwie oparte są na dwóch kołach.

Ursus

Ursus oferuje jeden model zgrabiarki karuzelowej o szerokości 3,5 m. Właściwe kopiowanie terenu zapewnia podwozie tandemowe. Według producenta, maszyna ma bardzo niewielkie zapotrzebowanie mocy - 20 KM. Jej masa również nie stanowi zbyt dużego wyzwania - zgrabiarka waży 400 kg.

Podsumowanie

Wybór maszyn karuzelowych do zgrabiania i przetrząsania zielonki i siana jest ogromny.

Poziom maszyn, szczególnie w przypadku przetrząsaczy, jest dość wyrównany. Jakość wykonania również wydaje się być dobra.

Nieco większe zróżnicowanie pod względem rozwiązań można zauważyć wśród zgrabiarek.

Za szczególnie godne uwagi można uznać zgrabiarki szeregowe oferowane przez Samasz, Kuhn i Claas. Są prostsze niż tradycyjne maszyny dwukaruzelowe, a dają więcej możliwości.